Позиція ВС щодо капіталізації страхових платежів у випадку ліквідації держоргану у зв`язку з банкрутством

7 лютого 2022, 09:45Новини441

Этот материал также доступен на русском

ВС висловився стосовно здійснення капіталізації страхових платежів перед потерпілими внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю у зв’язку з ліквідацією страхувальника – державного органу

  • Посилання скопійованоlink copied

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду переглянув у касаційному порядку адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до ГУ ДПС у Донецькій області про стягнення коштів на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Спірні правовідносини виникли у зв’язку з відмовою ГУ ДПС у Донецькій області, стосовно якого внесено дані до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємці та громадських формувань про припинення юридичної особи в результаті ліквідації, включити суми заборгованості по капіталізованим платежам перед потерпілими внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров`ю до проміжного ліквідаційного балансу.

Підставою такої відмови слугувало те, що функції зі сплати страхових внесків ліквідованого страхувальника перейшли до ГУ ДПС у Донецькій області, а також те, що джерелами покриття страхових виплат у даному випадку є, в основному, кошти Державного бюджету.

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просив зобов’язати ГУ ДПС у Донецькій області включити вимоги Управління Фонду соцстрахування України в Донецькій області по капіталізованим платежам перед потерпілими внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю до проміжного ліквідаційного балансу у першу чергу задоволення вимог та стягнути з відповідача відповідну суму заборгованості по коштам на загальнообов`язкове державне соціальне на казначейський рахунок.

Судами першої та апеляційної інстанцій у задоволенні позову відмовлено у зв’язку з тим, що суди дійшли висновку про те, що перехід майна, прав та обов`язків ГУ ДПС у Донецькій області від ліквідованого ГУ ДПС у Донецькій області є підставою вважати твердження Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про ліквідацію страхувальника без правонаступництва такими, що не відповідають встановленим обставинам справи та вимогам закону. Також судами вказано, що джерелами покриття страхових виплат є, в основному, кошти Державного бюджету.

З огляду на зазначене, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що ліквідація ГУ ДПС у Донецькій області не є підставою для капіталізації страхових платежів для подальшої їх виплати потерпілим, оскільки його функції зі сплати страхових внесків перейшли до новоствореного ГУ ДПС у Донецькій області.

Верховний Суд погодився з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій, касаційну скаргу Управління Фонду соцстрахування в Донецькій області залишив без задоволення, а судові рішення судів попередніх інстанцій залишив без змін.

Суд дійшов висновку, що страхувальники у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів.

Водночас, на підставі аналізу пунктів 3, 4, 7 та 8 Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників №986, Верховний Суд встановив, що ці правові норми можуть бути застосовані до страхувальників, яких ліквідовано без правонаступника.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено доказами, з 1 січня 2021 року всі права та обов`язки ліквідованого ГУ ДФС у Донецькій області перейшли до його правонаступника – ГУ ДПС у Донецькій області, яке утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. Також зі встановлених судами попередніх інстанцій обставин вбачається, що ГУ ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 44070187) як правонаступник ГУ ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) продовжує сплачувати страхові кошти на соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності по 21 особі, щодо яких позивачем сформована заборгованість відповідача по капіталізованим платежам.

Відтак, колегія суддів зазначила, що ліквідація ГУ ДПС у Донецькій області не пов`язана з його банкрутством, а зумовлена прийняттям Постанови № 893 про ліквідацію юридичної особи публічного права з визначенням її правонаступника, а тому ліквідація ГУ ДПС у Донецькій області здійснюється внаслідок втрати повноважень у зв`язку з їх передачею іншому органу державної влади.

На цій підставі Верховний Суд дійшов висновку, що, враховуючи те, що обов`язок страхувальника проводити капіталізацію платежів передбачений саме для продовження страхових виплат непрацездатним особам (які втратили працездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання) суб`єктом, що ліквідується (зокрема у зв`язку з банкрутством) без наявності правонаступника, він не може застосовуватись у випадку ліквідації органу влади або його територіального органу за наявності правонаступника.

Постанова Верховного Суду від 30 листопада 2021 року у справі № 200/1353/21-а (адміністративне провадження № К/9901/28882/21).

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом