ОСББ все частіше звертаються до суду щодо боржників: віддають перевагу судовим наказам

14 лютого 2025, 13:33Новини542

Этот материал также доступен на русском

У 2,7 рази зросла кількість позовів та наказів від ОСББ до боржників від початку повномасштабної

  • Посилання скопійованоlink copied

В Україні 3,6 тис справ на боржників по ОСББ було подано до суду торік, що у 2,7 раза більше, аніж на початку повномасштабної війни. Тоді було подано 1 340 подібних справ за весь рік.

Про це повідомляє Опендатабот.

Найбільше судяться за борги по ОСББ у таких регіонах:

  • Дніпропетровщина — 644 справи
  • Одещина — 547
  • Запорізька область — 488.

Більш популярною стає практика звернення по судовий наказ. Наразі такі справи розглядаються навіть без виклику сторін до суду. Після наказу ОСББ може звернутися до виконавців та стягти з боржника гроші.

Від початку повномасштабного, кількість судових наказів росте рік до року. За 2024 рік було видано 2,2 тис. наказів. Це майже стільки ж, як до початку повномасштабного вторгнення.

Опендатабот розробив коротку інструкцію, разом з шаблоном заяви до суду для ОСББ

Для подання позову до суду обовʼязково треба мати електронний кабінет в електронному суді. Кабінет реєструється за допомогою електронного цифрового ключа (ЕЦП або КЕП) керівника об’єднання співмешканців.

До заяви додаються:

  • квитанція про сплату судового збору;
  • копія договору з боржником, укладеного у письмовій (в тому числі електронній) формі;
  • докази виконання зобов’язань вами (надані послуги, поставлені товари тощо);
  • докази невиконання зобов’язань боржником (наприклад, рахунки, акти приймання-передачі товару/послуги).

Шаблон заяви про видачу судового наказу можна безкоштовно знайти за посиланням.

Втім для ОСББ важливо подати у суд на боржника протягом трьох років, поки не минув термін давності. У протилежному випадку суд може відмовити у задоволенні позову, як сталося у справі, де накопичилося 133 тисячі боргів в однієї людини.

Згідно закону від ОСББ як від об’єднання співвласників багатоквартирного будинку не можна вимагати виконання обов’язків, яких не має кожен окремий співвласник. Відповідно і заборгованість окремого співвласника не може розподілятися на всіх, а є його персональною відповідальністю, за що останній й має відповідати. Тож борги окремих мешканців розцінюються не як борг перед якоюсь організацією, а безпосередньо перед всіма співвласниками будинку — тобто сусідами.

Втім у розпорядження Опендатабота потрапив один з офіційних листів, де ОСББ опинилося у схожій ситуації: сума з боржника за рішенням суду списувалася й була розподілена на решту мешканців.

«Система стягнення працює, коли у боржника є якесь майно, на яке можна накласти арешт — наприклад, автомобіль. Якщо ж такого майна немає, то арешт на квартиру можна швидко зняти, вказавши, що це єдине місце проживання, або ж прописати неповнолітніх дітей там. Так що єдиною дієвою мірою проти злісних боржників залишається пошук слабких місць із їх діяльністю, як-от, незаконне користування загальним майном будинку тощо. В нашій практиці чимало випадків, коли саме завдяки систематичній роботі з боржниками виплати погашаються ними самостійно. А для тих, кому це складно, існує письмове попередження, де докладно розписується, що саме через такого боржника ОСББ не може провести ті чи інші роботи з ремонту каналізації, стелі, ліфту, обслуговуванню вентиляційних каналів і таке інше», — коментує Станіслав Драганов, президент Асоціації Інноваційного Розвитку Домогосподарств.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Банкіри завжди радять людям розглянути інші варіанти перед поданням заяви на банкрутство

Комунальне господарство

Статті • Банкрутство
«Відсутніх боржників» швидко ліквідовували та визнавали погашеними їх борги перед кредиторами

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Одним із найпоширеніших наслідків банкрутства для юридичної особи являється відсутність можливості контролю над власною компанією та вимушене припинення її діяльності

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Юристи визнають, що кредитні боржники рідко виграють у судах

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Заява про призупинення сплати грошового зобов’язання підписується позичальником власноручно або шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Найкраща стратегія для боржників – це залишатися на зв'язку зі своїми кредиторами