Все, що вам потрібно знати про процедуру банкрутства в Україні
3581•3 хвилини читати
Этот материал также доступен на русском
Одним із найпоширеніших наслідків банкрутства для юридичної особи являється відсутність можливості контролю над власною компанією та вимушене припинення її діяльності
В липні 2023 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань провадження та застосування процедур банкрутства у період дії воєнного стану».
Він набув чинності 27 липня 2023 року.
Головна мета змін, які були внесені – збільшення рівня дієвості банкрутства як процедури в нинішніх реаліях, тобто, в умовах воєнного стану та відбудовчого періоду. Про головні зміни, які передбачені чинним Законом, нам розказав під час інтерв’ю юрист адвокатського бюро “Приходько та Партнери” Ілля Колесник, який спеціалізується на процедурі банкрутства та списанні проблемної заборгованості.
- Пане Ілля, розкажіть більш детально про саму процедуру банкрутства, як давно вона діє в Україні?
Правовий режим банкрутства в Україні було визначено в жовтні 2019 року, тобто, з моменту введення в дію Кодексу України з процедур банкрутства (чинності цей Кодекс набув в квітні 2019 р.). Пропоную більш детально розглянути статус боржника та кредитора. Відповідно до цього Кодексу, з того моменту, як відкрито провадження у справі боржник набуває особливого правового статусу. Що це значить? Наприклад, правочини, які вчинені боржником впродовж трьох років до відкриття провадження, господарський суд може визнати недійсними. Для цього достатньо заяви кредитора або арбітражного керуючого у випадках, якщо було завдано серйозних збитків хоча б одній зі сторін.
- Які переваги має процедура банкрутства для боржника та кредиторів?
Переважна більшість справ про банкрутство в Україні закривається у зв’язку із затвердженням висновків ліквідаційного балансу. Це призводить до припинення статусу боржника як суб’єкта господарювання. Серед основних переваг процедури банкрутства для боржника:
- Можливість списання боргових санкцій в рамках процедури санації.
- Призупинення нарахування податкових та інших платежів.
- Зупинення дійсного виконавчого провадження.
- Введення мораторію на вимоги кредиторів.
Для кредиторів процедура банкрутства – це, передусім, можливість здійснення опосередкованого впливу на боржника, а саме: контроль за майновим станом боржника; вплив на процедуру банкрутства на основі оскарження дій/бездіяльності арбітражного керуючого та ін. Отже, чинний Кодекс з процедур банкрутства передбачає можливості як для боржника, так і для кредиторів.
- Які етапи передбачає процедура банкрутства?
Все залежить від того, щодо кого саме застосовується процедура банкрутства: відносно юридичних чи фізичних осіб. Наприклад, процедура банкрутства підприємства передбачає наступні етапи:
- Етап досудової санації.
- Порушення справи про банкрутство.
- Зовнішнє управління.
- Санація боржника.
- Оновлення статусу боржника, визнання його банкрутом.
Будь-яка справа про банкрутство являється достатньо складною. Її головна мета – ліквідація заборгованості. Цю заборгованість визнає суд шляхом продажу майна боржника. Банкрутство підприємства – багатоетапна та тривала процедура. Вона вимагає величезних ресурсів – витрати дорогоцінного часу, сил та нервів. Суттєво спросити цей процес допоможуть наші фахівці.
- Чи багато звернень до Вашого юридичного бюро Приходько та Партнери з питання процедури банкрутства? Хто підходить під цю процедуру?
Звернень дійсно, достатньо багато. До нас звертаються як фізичні, так і юридичні особи. Важливі зміни в чинному Кодексі: якщо раніше Законом було передбачено банкрутство фізичних осіб за боргами, які стали наслідком підприємницької діяльності, нинішній Кодекс робить можливим банкрутство фізичних осіб без наявності такого статусу. При цьому єдиною підставою для початку процедури банкрутства являється заява боржника. Це може бути заява фізичної особи або фізичної особи-підприємця.
- Які наслідки має процедура банкрутства?
Розпочнемо з фізичних осіб. Після того, як фізичну особу оголошено банкрутом, судом признається особа, відповідальна за ліквідацію майна боржника. Одним з головних наслідків процедури банкрутства являться втрата контролю боржника над власним майном. Розпорядником вважається арбітражний керуючий. При цьому фізична особа може бути звільнена від боргів після процедури банкрутства. Тобто, в майбутньому ніхто не має права вимагати його борги.
Одним із найпоширеніших наслідків банкрутства для юридичної особи являється відсутність можливості контролю над власною компанією та вимушене припинення її діяльності. Залежно від того, про які конкретні обставини йде мова, юридичну особу також можуть звільнити від боргів після процедури банкрутства.
- Скільки коштує процедура банкрутства?
Все залежить від особливостей кожної справи. Вартість послуги формується на основі двох складових: витрати на арбітражного керівника + послуг юриста. В середньому вартість послуг наших юристів у справах про банкрутство складає 30-40 тисяч гривень, але також потрібно закладати вартість послуг арбітражного керуючого. Більш детальну інформацію наші клієнти можуть отримати на попередній консультації. Ми пропонуємо комплексний та професійний підхід до процедури банкрутства.
- Дуже вдячні Вам, пане Ігорю, за це інтерв’ю та розгляд такого важливого питання, як процедура банкрутства. Детальну інформацію про всі особливості та ризики процедури банкрутства Ви зможете дізнатись під час особистої консультації у представників юридичної компанії Приходько та Партнери.