Зверніть увагу

Недоліки електронного гаманця: втрата доступу, шахрайство, комісії

22 червня 2021, 09:28Новини1134

Этот материал также доступен на русском

Найкращим варіантом захисту буде просто не зберігати гроші в гаманці, а поповнювати його в міру необхідності оплатити товар або послугу.

  • Посилання скопійованоlink copied

Незважаючи на всі переваги електронних платіжних систем, є чимало нюансів, які змушують українських користувачів ігнорувати цей продукт.

Ось кілька причин відмовитися від використання електронного гаманця, – пише bankchart.

Причина перша: гаманець просто зламати або «втратити». Зазвичай крім пароля, який знає тільки власник гаманця, доступ до нього забезпечує створений на комп’ютері файл з «ключами». Якщо ви забули пароль, то цей файл допоможе відновити його. Якщо ж ви втратили сам файл, наприклад, в результаті перевстановлення операційної системи комп’ютера, то відновити доступ до гаманця буде набагато складніше.

Деякі електронні платіжні системи передбачають для цього очну процедуру: власник гаманця повинен з’явитися в офіс компанії з власноруч підписаною заявою на відновлення доступу або відправити компанії скан свого паспорту. Звичайно, це спрацює тільки в тому випадку, якщо при реєстрації гаманця ви вказали свої правильні дані.

У деяких випадках – наприклад, при реєстрації гаманця на псевдонім, – відновити доступ буде неможливо. Навіть якщо ви не втратите «ключі» від гаманця самі, вам можуть «допомогти» це зробити шахраї.

Часто господарі гаманців самі надають секретні дані, наприклад, при обміні електронної валюти на реальну в спеціальних пунктах.

Крім того, файл з «ключами» легко вкрасти за допомогою шкідливого програмного забезпечення. Від цього ризику, як і від втрати «ключів» при перевстановленні операційної системи, теоретично можна вберегтися, якщо зберігати файл не на комп’ютері, а на зовнішньому носії. Але і це не дає гарантії збереження грошей на вашому рахунку.

Тому найкращим варіантом захисту буде просто не зберігати гроші в гаманці, а поповнювати його в міру необхідності оплатити товар або послугу.

Причина друга: за всі операції потрібно платити комісію.

Користувачі платіжних карт знають, що оплачувати товари і послуги, поповнювати карту, а часто і знімати гроші в банкоматі банку-емітента можна без комісії. Користувачі електронних гаманців знаходяться не в такому вигідному становищі: комісією тут обкладається практично будь-яка операція.

Причина третя: не можна переводити гроші між гаманцями різних систем.

Здавалося б, великий вибір електронних платіжних систем і систем інтернет-розрахунків дає свої переваги: можна вибрати гаманець з найбільшим набором можливостей або з найнижчими тарифами. Але у випадку з електронними гаманцями різноманітність має свої недоліки: останнім часом практично всі системи заборонили переказ електронних грошей з гаманців своїх конкурентів.

При цьому різні постачальники товарів і послуг можуть приймати оплату з гаманців різних систем. І якщо у вас є тільки один з них, то ви з великою ймовірністю не зможете використовувати його завжди, коли захочете.

У підсумку для повноцінного і повсюдного користування електронним гаманцем, вам доведеться відкривати кілька рахунків різних систем і кожен з них поповнювати окремо.

Теоретично можна використовувати сайти- «обмінники», що пропонують конвертувати одну електронну валюту в іншу. Але на практиці на такі послуги можна втратити до 12-15% від суми у вигляді комісії.

Причина четверта: помилка в переказі буде коштувати всю суму.

Зворотний бік миттєвості проведення переказів між гаманцями – їх безвідкличність. Як тільки ви відправили суму, вона виявляється в гаманці у адресата. Ви не можете зажадати її назад, навіть якщо помилилися і вказали невірні координати гаманця одержувача.

Для порівняння: при переказах між платіжними картами або через системи грошових переказів гроші можна відкликати, якщо помилку виявлено до видачі грошей одержувачу або зарахування їх на його рахунок.

Причина п’ята: ви майже не будете його використовувати.

За відгуками «бувалих» користувачів, часто навіть після реєстрації електронного гаманця він виконує лише одноразову функцію. «Я завела гаманець коли займалася фрілансом, а тепер вже давно їм не користуюся», – розповідає веб-дизайнер Олена.

Найчастіше гаманець заводять для одноразової оплати покупки в іноземній онлайн-магазині і після цього більше не використовують.

Справа в тому, що на українському ринку на відміну від, наприклад, американського, електронні гроші не приймаються як засіб платежу повсюдно. Зручніше за все використовувати їх для поповнення мобільного, оплати інтернету або комунальних послуг. Але для цього гаманець потрібно регулярно поповнювати. І якщо ви не займаєтеся фрілансом і не використовуєте його для отримання гонорарів, то поповнювати електронний рахунок доведеться «вручну»: через банк, термінал або з платіжної карти.

Причому якщо ви дотримуєтесь правил безпеки і не зберігаєте в гаманці гроші «про запас», щоб їх не вкрали шахраї, то робити це доведеться за будь-якої необхідності щось оплатити. А в цьому випадку буває зручніше відразу оплатити потрібну послугу аналогічним способом, без посередництва гаманця.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?