НАБУ завершило розслідування про злочинну організацію колишнього голови Нацбанку Шевченка

29 вересня 2023, 13:09Новини168

Этот материал также доступен на русском

За даними слідства, посадовці “Укргазбанку” у листопаді 2014 році запровадили схему виведення коштів із держбанку через сплату послуг псевдопосередникам нібито за залучення коштів великого бізнесу

  • Посилання скопійованоlink copied

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) завершили розслідування за підозрою учасників злочинної організації на чолі з колишнім головою правління АБ “Укргазбанк” Кирилом Шевченком, яка упродовж 2014-2020 років незаконно вивела з фінансової установи 206 млн грн.

Як повідомляє пресслужба НАБУ, матеріали розслідування надані стороні захисту для ознайомлення.

Посадовців підозрюють у створенні злочинної організації, заволодінні коштами державного банку в особливо великих розмірах, службовому підробленні та легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.

За даними слідства, посадовці “Укргазбанку” у листопаді 2014 році запровадили схему виведення коштів із держбанку через сплату послуг псевдопосередникам нібито за залучення коштів великого бізнесу та державних установ і підприємств, а у вересні 2015 року створили злочинну організацію задля розширення кола учасників та збільшення можливостей для заволодіння коштами банку.

Насправді ж посередники жодних клієнтів не залучали: клієнти розміщували кошти в державному “Укргазбанку” на депозити за власною ініціативою або ж згідно з порядком, встановленим Кабміном. Натомість держбанк, на підставі фіктивних актів виконаних робіт, виплачував “посередникам” винагороду нібито за надані послуги, про які більшість клієнтів банку навіть не знала.

Цими “посередниками” виявилися фізичні особи-підприємці, самозайняті та юридичні особи, більшість із яких зареєстрували виключно для участі у цій схемі.

НАБУ зауважує, що таку схему залучення коштів не використовував жоден із решти державних банків в Україні, а після початку активного розслідування її закрили і в “Укргазбанку”. Однак, за час її існування (з листопаду 2014 по березень 2020 року) держустанова здійснила понад тисячу перерахувань на адресу 52 псевдопосередників, незаконно витративши на це понад 206 млн грн.

Керівником злочинної організації та організатором схеми слідчі вважають першого заступника голови правління “Укргазбанку” Кирила Шевченка, який невдовзі його очолив за рішенням уряду, а згодом був призначений головою правління НБУ. Він ініціював зміну внутрішніх документів для легітимізації схеми, усував перешкоди для вчинення злочину через використання владних повноважень, затверджував умови співпраці з посередниками та здійснював контроль за виплатами.

Джерело

Колізії та конфлікти
20 червня 2025, 13:33 • Новини • Колізії та конфлікти
За кордоном
20 червня 2025, 13:26 • Новини • За кордоном
Проблемні борги
19 червня 2025, 15:35 • Новини • Проблемні борги
Проблемні боргиЗа кордоном
18 червня 2025, 14:55 • Новини • Проблемні борги

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Гроші з Москви стають "чистою" виручкою та спокійно проходять через місцеві банки

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Неприпустимо, щоб адвокати, які стоять на захисті прав і свобод громадян, ставали жертвами насильства, особливо від тих, хто має захищати закон і порядок

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Можна припустити, що саме обізнаність М.Рудика про «поліграфічну» складову діяльності ТСЦ, дозволяє йому досі перебувати на посаді

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Виникає дуже серйозне питання до МОНУ - яким чином воно відстоює інтереси студентів та науково-педагогічних працівників?

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Директору Інституту інноваційної освіти КНУБА О.Петроченку доводиться відстоювати право на свою роботу та посаду

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Є підстави вважати, що в АРМА може багато років функціонувати корупційна схема з вимивання на користь приватних осіб грошей, які мали стати доходами Держбюджету