Як розраховуються різниці, які виникають при здійсненні операцій з борговими зобов’язаннями з нерезидентами?
Этот материал также доступен на русском
Платник податку в кожному окремому звітному періоді визначає частку амортизаційних відрахувань із вартості відповідного необоротного активу, що припадає на суму таких капіталізованих процентів.

Головне управління ДПС в Одеській області повідомляє, що об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
У п. 140.1 ст. 140 ПКУ наведені різниці, які виникають при здійсненні операцій з борговими зобов’язаннями (в тому числі процентів за борговими зобов’язаннями), та умови, за якими здійснюється відповідне коригування фінансового результату до оподаткування.
Під борговими зобов’язаннями для цілей п. 140.1 ст. 140 ПКУ слід розуміти зобов’язання за будь-якими кредитами, позиками, депозитами, операціями РЕПО, зобов’язання за договорами фінансового лізингу та іншими запозиченнями незалежно від їх юридичного оформлення.
Для платника податку, у якого сума боргових зобов’язань, визначених п. 140.1 ст. 140 ПКУ, що виникли за операціями з нерезидентами, перевищує суму власного капіталу більше ніж у 3,5 рази, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму перевищення нарахованих у бухгалтерському обліку процентів за кредитами, позиками та іншими борговими зобов’язаннями (крім процентів, що підлягають капіталізації відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності до моменту введення відповідного активу в експлуатацію), що виникли за операціями з нерезидентами, понад 30 відс. суми розрахованого об’єкта оподаткування податком на прибуток звітного (податкового) періоду, в якому здійснюється нарахування таких процентів, збільшеного на суму фінансових витрат за даними фінансової звітності та суми амортизаційних відрахувань за даними податкової звітності того самого звітного (податкового) періоду.
Сума боргових зобов’язань, що виникли за операціями з нерезидентами, та сума власного капіталу визначається як середнє арифметичне значень таких боргових зобов’язань та відповідно власного капіталу на початок та кінець звітного податкового періоду з урахуванням процентів, зазначених у п. 140.3 ст. 140 ПКУ.
Для цілей п. 140.2 ст. 140 ПКУ об’єкт оподаткування визначається згідно із ст. 134 Кодексу з коригуванням фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень розд. ІІІ Кодексу, крім:
- від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років;
- різниці, визначеної п. 140.2 ст. 140 Кодексу.
Абзацом шостим п. 3 розд. I Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73 визначено, що власний капітал – різниця між активами і зобов’язаннями підприємства.
Тобто, платники податку, у яких сума боргових зобов’язань (в тому числі процентів за борговими зобов’язаннями), що виникли за операціями з нерезидентами, перевищує суму власного капіталу більш ніж в 3,5 рази, мають збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму, яка обчислюється наступним чином:
- С збільш = СП – (ООПП + ФВ + АВ) х 0,3, де
- С збільш – сума, на яку збільшується фінансовий результат до оподаткування;
- СП – сума процентів за кредитами, позиками та іншими борговими зобов’язаннями, нарахованих у бухгалтерському обліку платника податку (крім процентів, що підлягають капіталізації відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності до моменту введення відповідного активу в експлуатацію);
- ООПП – об’єкт оподаткування податком на прибуток звітного (податкового) періоду, в якому здійснюється нарахування таких процентів (з коригуванням фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень розд. ІІІ ПКУ, крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та різниці, визначеної п. 140.2 ст. 140 Кодексу);
- ФВ – фінансові витрати за даними фінансової звітності звітного (податкового) періоду, в якому здійснюється нарахування таких процентів;
- АВ – сума амортизаційних відрахувань за даними податкової звітності звітного (податкового) періоду, в якому здійснюється нарахування таких процентів.
Якщо у звітному (податковому) періоді показник, розрахований відповідно до абзацу першого п. 140.2 ст. 140 ПКУ, має від’ємне значення, фінансовий результат до оподаткування збільшується на всю суму процентів, що виникли за операціями з нерезидентами, нарахованих у цьому звітному (податковому) періоді.
Для цілей п. 140.2 ст. 140 Кодексу до суми процентних витрат, що виникли за операціями з нерезидентами, нарахованих протягом звітного (податкового) періоду, додається частка амортизаційних відрахувань, що припадає на суму таких процентних витрат, капіталізованих у складі вартості необоротного активу до моменту введення його в експлуатацію.
Платник податку в кожному окремому звітному (податковому) періоді визначає частку амортизаційних відрахувань із вартості відповідного необоротного активу, що припадає на суму таких капіталізованих процентів, виходячи із застосовного методу амортизації та строку корисного використання відповідного необоротного активу.
У разі перевищення суми процентних витрат за контрольованими операціями над рівнем, визначеним відповідно до принципу «витягнутої руки», положення п. 140.2 ст. 140 Кодексу застосовуються до суми процентних витрат, що відповідають принципу «витягнутої руки». Положення цього абзацу застосовуються за наслідками звітного (податкового) року.
Норми п. 140.2 ст. 140 Кодексу не застосовуються та фінансовий результат до оподаткування не збільшується на суму процентів, що підлягають капіталізації відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та не впливають на фінансовий результат до оподаткування платника податків у звітному (податковому) періоді, до моменту введення відповідного необоротного активу в експлуатацію.
Коригування, передбачені п. 140.2 ст. 140 Кодексу, не здійснюються щодо:
- суми процентів, визнаних такими, що не відповідають принципу «витягнутої руки» згідно із ст. 39 Кодексу;
- суми процентів, що нараховані на користь міжнародних фінансових організацій, які відповідно до міжнародних договорів України наділені привілеями та імунітетом за кредитами (позиками), отриманими суб’єктами господарювання та виконання яких забезпечено державними або місцевими гарантіями;
- суми процентів, що нараховані на користь іноземних банків.
Норми п. 140.2 ст. 140 Кодексу не застосовуються до фінансових установ та компаній, що займаються виключно лізинговою діяльністю.
Відповідно до п. 140.3 ст. 140 Кодексу проценти, які перевищують суму обмеження, визначеного п. 140.2 ст. 140 Кодексу, які збільшили фінансовий результат до оподаткування, зменшують фінансовий результат до оподаткування майбутніх звітних податкових періодів у сумі, зменшеній щорічно на 5 відс. від суми процентів, що залишилися не врахованими у зменшення фінансового результату до оподаткування, з урахуванням обмежень, встановлених п. 140.2 ст. 140 Кодексу.
Тобто, платники податку, які збільшили фінрезультат до оподаткування на відповідну суму, мають право у наступних звітних податкових періодах зменшити фінансовий результат до оподаткування на таку суму, зменшену щорічно на 5 відс. від суми процентів, що залишилися не врахованими у зменшення фінансового результату до оподаткування. Зменшення має здійснюватись з урахуванням обмежень, встановлених п. 140.2 ст. 140 Кодексу.






-
СоцмережіУ WhatsApp з’явилася важлива функція приватності, якої не вистачає в TelegramСьогодні, 15:55 • Новини • Соцмережі
-
Огляд ЗМІЯк українці ставляться до розваг під час війни: результати опитуванняСьогодні, 15:45 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Україна запустить програму субсидування автокредитівСьогодні, 15:35 • Новини
-
У Києві викрили 2 нарколабораторії з щомісячним обігом у 300 тис. гривеньСьогодні, 15:25 • Новини
-
Зверніть увагуВ Україні різко виросли ціни на картоплю, цибулю та капустуСьогодні, 15:15 • Новини • Зверніть увагу
-
За кордономУ Неаполі знайшли загублену картину Сандро БоттічелліСьогодні, 15:03 • Новини • За кордоном
-
Світовий банк дасть по 120 доларів на людину: хто отримає допомогуСьогодні, 14:53 • Новини
-
Колізії та конфліктиВ Чернігові з хабарем у понад 140 тис. грн затримали начальника управління міськради (ВІДЕО)Сьогодні, 14:44 • Новини • Колізії та конфлікти
-
Верховний Суд висловився щодо звільнення від сплати судового зборуСьогодні, 14:34 • Новини
-
Частка непрацюючих кредитів у банках зменшилася до 38% – НБУСьогодні, 14:27 • Новини
-
Міноборони: Військовим більше не треба возити особисто документи ВЛКСьогодні, 14:18 • Новини
-
3,2 млн грн збитків під час модернізації котельні на Київщині – БЕБ скерувало справу до судуСьогодні, 14:09 • Новини
-
Огляд ЗМІPorsche Panamera отримав версію із позолоченим кузовомСьогодні, 14:00 • Новини • Огляд ЗМІ
-
СоцмережіАстрологи впевнені, що січень 2024 року стане фантастичним для одного знаку зодіакуСьогодні, 13:47 • Новини • Соцмережі
-
Скільки українці платитимуть за газ у грудні?Сьогодні, 13:33 • Новини
-
За кордономЄС представить план використання заморожених російських активів 12 грудня – BloombergСьогодні, 13:23 • Новини • За кордоном
-
Громадськість закликає повернутися до публічних консультацій щодо законопроєкту про лобізмСьогодні, 13:13 • Новини
-
Проекти та інноваціїNASA та IBM розроблять модель штучного інтелекту для прогнозування погодиСьогодні, 13:02 • Новини • Проекти та інновації
-
У трьох областях України можуть ввести карантин через COVID-19: що відомо?Сьогодні, 12:48 • Новини
-
Попит на нові авто з початку року зріс на понад 60%: найпопулярніші моделі листопадаСьогодні, 12:35 • Новини
-
Нацбанк знову пом’якшує валютні обмеження для бізнесу та громадянСьогодні, 12:13 • Новини
-
Санкційне майно реалізовуватиметься на онлайн-аукціонах в системі Прозорро.Продажі — постанова УрядуСьогодні, 12:00 • Новини
Матеріали за темою

Законодавство

Законодавство

Законодавство

Законодавство

Законодавство
