За кордоном

Як перекрити шпарини, через які рф обходить санкції

10 березня 2023, 08:13Новини136

Заходу варто запровадити тотальне ембарго на торгівлю з будь-якими російськими компаніями

  • Посилання скопійованоlink copied

Сьогодні путінський режим знищує не лише українців і своє населення. Він став загрозою усієї світової спільності. Аби зупинити москву, потрібно поразки рф на полі бою синхронізувати з її економічним розгромом.

З початку повномасштабної збройної агресії рф проти України міжнародні партнери України вже ввели 10 санкційних пакетів, які обмежили доступ росії до міжнародної торгівлі, заблокували резерви та змусили міжнародні компанії масово тікати з країни.

Новий пакет санкцій

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявляла, що в останньому пакеті — додаткові торгові обмеження з рф на загальну суму у 11 млрд євро: заборона на експорт з ЄС до росії технологій і компонентів, виявлених у російській зброї проти України; нові експортні обмеження транспортних засобів для будівельного сектору та сільського господарства.

Відключення від SWIFT тільки окремих банків завдає лише деяких незручностей.

Вперше Брюссель включив до санкційних списків організації з третіх країн — іранські фірми, які підтримують вторгнення росії в Україну. Єврокомісія також запропонувала країнам ЄС відключити ще кілька російських банків від міжнародної системи електронних платежів SWIFT, серед яких Альфа-банк, Тінькофф і Росбанк.

Подібні заходи мають лише посилити ослаблення путінської росії.

Росія втрачає доходи від експорту нафти та газу

Мінфін рф уже відзвітував: виторг від експорту енергоресурсів впав до мінімуму майже трирічної давності. За офіційними даними, доходи російського бюджету від нафти і газу скоротилися у січні 2023 року до найнижчого рівня з серпня 2020 року.

Зокрема, податкові та митні надходження рф від продажу енергоресурсів у січні впали майже наполовину (на 46%), порівняно з аналогічним місяцем 2022 року — до 425,5 млрд рублів (6,05 млрд доларів).

Через вплив західних санкцій ціна російської суміші Urals у січні впала на 42%, тоді як ціни світової еталонної суміші Brent суттєво не змінилися.

За прогнозами фахівців, якщо ціни на російську нафту не відновляться у найближчі місяці, у 2023 році дефіцит бюджету рф досягне 5,5−6 трлн рублів. Це більш як у півтора рази більше, ніж у минулому році (3,3 трлн рублів).

Російські банки працюють поза SWIFT

Безперечно, економічні санкції діють, але не повною мірою. Російський бізнес, на жаль, навчився їх легко оминати, запустивши цілу індустрію обходу санкцій.

Працюють так звані двоходові схеми: росіяни реєструють фірми в офшорах, переписують особняки, яхти на родичів, які поза «чорними» списками, використовують мережу підставних компаній тощо.

І навіть російські банки, які потрапили до санкційного списку, працюють. Багато хто вже й забув про такий пункт санкцій, як відключення російських банків від системи SWIFT, вважаючи його в минулому.

Дійсно, цей крок мав стати найболючішим ударом по економіці рф. Але російські банки так і не припинили свою діяльність. Росіяни не перестали купляти і перераховувати кошти по всьому світу.

Проблема в тому, що від SWIFT відключили лише половину російських банків, а решта, як і раніше — офіційно працює у міжнародній платіжній системі. І саме через них продовжує свою діяльність друга, підсанкційна половина фінансових установ.

Звідси висновок — відключення від SWIFT тільки окремих банків завдає лише деяких незручностей. Російським банкірам додалися маленькі неприємності: тепер вони вимушені робити зайві переведення коштів через своїх колег. Водночас, відповідно до наказу Центробанку росії, вони навіть не беруть з «покараних» колег комісію за цю транзакцію.

У результаті — санкції ніяк не вплинули на клієнтів російських підсанкційних банків. Росіяни, як і раніше, легко купують необхідні їм товари та послуги, відправляючи долари і євро через треті країни. Працює «сірий ринок»: будь-яку підсанкційну продукцію росіяни отримують через паралельний імпорт, тобто без згоди правовласника товарного знаку.

Тому важливо, аби усі банки рф, без винятку, були відключені від SWIFT. У крайньому разі, можна залишити лише один банк у міжнародній банківській системі, забезпечивши за ним суворий контроль усіх платежів. Тільки так можна буде досягти повної економічної ізоляції росії від решти фінансового світу, що відчутно позначиться і на олігархах, які фінансують війну, і на пересічних громадянах країни-агресора. Приміром, трудові мігранти уже не зможуть переказувати гроші додому. Також нереальними стануть грошові перекази і з росії.

Західні компанії мають покинути російський ринок

Крім того, Заходу варто запровадити тотальне ембарго на торгівлю з будь-якими російськими компаніями. На жаль, досі ще тисячі компаній Заходу продовжують працювати на російському ринку і допомагати москві підтримувати її військову машину.

За даними Офісу президента України, за рік війни з російського ринку пішли лише 9% із півтори тисячі західних компаній, які там працювали. Їхній загальний річний виторг у росії становить майже 290 млрд доларів — це п’ята частина ВВП рф.

Необхідно оприлюднити на офіційному сайті Офісу президента України перелік іноземних компаній, що продовжують платити путінському режиму податки для виготовлення зброї, якою продовжують вбивати мирне українське населення.

Додаткові санкції для рф

«Санкція за ціною» на російську нафту марки Urals, яка вже запрацювала з грудня 2022 року — вже завдає значної шкоди російській економіці. Важливо відпрацювати механізми для ефективної роботи цієї санкції, забезпечити накладання санкцій на ті компанії, які наважаться обходити «граничну ціну», і через кілька місяців — коли механізм повноцінно запрацює — необхідно поступово знижувати граничну закупівельну ціну на російську нафту, наближаючи «граничну ціну» до собівартості нафти.

Також важливим є позбавити росію членства у FATF і включити її в «чорний список» юрисдикцій з високим рівнем ризику FATF як державу, що здійснює фінансування тероризму. Це істотно ускладнить відносини рф з різними країнами світу і зробить відносини з росією «токсичними» навіть для тих країн, які не приєдналися до санкцій. Виключення рф з керівних органів FATF восени — це добре, але потрібно включити її до «чорного списку»

Для мінімізації обходу санкцій доцільним є запровадити покарання для компаній, що виробляють критичні технології, обладнання та програмне забезпечення, заборонені до експорту в рф — у разі виявлення фактичного експорту таких товарів або інформації. У цьому випадку компанії самі створять приватні слідчі органи, які ефективніше, ніж будь-яка нація, контролюватимуть дотримання вторинних санкцій.

На цей час є очевидним, що нафтову та газову війну росія програє, і наслідки для економіки та населення країни-агресора будуть вкрай негативними. Водночас необхідно посилити інші типи санкцій, щоб прискорити колапс російської економіки.

Олександр Громико

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Контролюючий орган інформує нового власника про податкові зобов'язання після отримання даних про зміну власності

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Державна політика має бути спрямована на перенаправлення грошових потоків в бюджет у цивілізований спосіб

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Спільнота творців не має наміру сидіти склавши руки, спостерігаючи, як Копіпастор краде та заробляє на чужих авторських правах

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного