Арешт рахунків боржників: чи необхідне спеціальне рішення суду?

1 липня 2021, 09:01Новини202

Этот материал также доступен на русском

Автоматизований арешт рахунків поширюється на усі категорії виконавчих документів, які передбачають стягнення коштів з боржників.

  • Посилання скопійованоlink copied

Вже майже три місяці (з 6 квітня) в Україні діють зміни до порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках. У Міністерстві юстиції розповіли про деякі особливості цієї процедури та роз’яснили, чи необхідне для арешту рахунків спеціальне рішення суду, – повідомляє ЛІГА.Money.

На які категорії боржників поширюється процедура

Автоматизований арешт рахунків боржників поширюється на усі категорії виконавчих документів, які передбачають стягнення коштів з боржників – фізичних та юридичних осіб.

Виконавці можуть в автоматизованому режимі отримувати інформацію про номери рахунків боржників та суми коштів, які наявні на таких рахунках.

Арешт коштів здійснюється в процесі інформаційної взаємодії державних або приватних виконавців та банків.

На кошти та інші цінності боржника, що перебувають на рахунках та на зберіганні у банках чи інших фінустановах, на рахунках у цінних паперах у депозитарних установах, арешт накладається не пізніше наступного робочого дня після їх виявлення.

Можливість арешту також поширюється на кошти на рахунках, відкритих після винесення постанови про накладення арешту.

Примусове списання коштів з рахунків, які відкриті боржниками в банках, здійснюється на підставі платіжної вимоги виконавця, яка на даний час оформлюється у паперовому вигляді. Однак наразі Мін’юстом розроблено відповідний проєкт наказу, яким буде запроваджено електронний документообіг платіжних вимог між органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями та банками, а також органами Державної казначейської служби.

Таким чином, у разі наявності коштів на рахунках, відкритих боржниками у банках, на такі кошти накладатиметься арешт та здійснюватиметься їх примусове списання на підставі платіжних вимог. Такі кошти у подальшому спрямовуватимуться на погашення заборгованості перед стягувачем за виконавчим документом.

Чи потрібне окреме судове рішення?

У Міністерстві юстиції підкреслюють, що окреме судове рішення про накладення арешту на рахунки боржника у випадку автоматизованого арешту коштів не потрібно.

Більш того, у разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог, стягнення невідкладно звертається також на інше майно боржника (крім майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення).

Звернення стягнення на майно боржника не зупиняє звернення стягнення на його кошти. Боржник має право запропонувати види майна чи предмети, які необхідно реалізувати першочергово. Черговість стягнення на кошти та інше майно боржника остаточно визначається виконавцем.

Стягнення на майно боржника звертається в розмірі та обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження, основної винагороди приватного виконавця.

Якщо боржник володіє майном разом з іншими особами, стягнення звертається на його частку, що визначається судом за поданням виконавця.

Скількох українців може стосуватися автоматизований арешт коштів?

Автоматично арештовувати можуть рахунки тих українців, які потрапили до Єдиного реєстру боржників. Загалом це громадяни, які мають борги зі сплати аліментів, штрафів за порушення правил дорожнього руху, борги перед комунальними установами чи банками.

Кількість фізичних осіб, дані щодо яких внесено до Єдиного реєстру боржників, перевищує 5,5 млн.

 

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі