Житлові субсидії: що змінилося?

2 липня 2021, 09:30Новини1206

Этот материал также доступен на русском

Наразі обов’язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім’ї за встановленою формулою і залежить виключно від доходів сім’ї.

 • Посилання скопійованоlink copied

У зв’язку з останніми змінами в законодавстві щодо призначення житлових субсидій питання щодо їх оформлення є одним з найактуальніших. Детальніше про те, що змінилося, розповідає начальниця відділу «Сахновщинське бюро правової допомоги» Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Людмила Клімова.

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг – мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.

Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Звернутися за оформленням житлової субсидії можна у будь-який зручний спосіб:

 • через уповноважених осіб територіальних громад (у тому числі старостат) та ЦНАПи;
 • безпосередньо до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад;
 • заповнені бланки можна надіслати поштою на адресу органу соціального захисту населення;
 • через електронний сервіс на офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики України у розділі «Е-СЕРВІСИ» – «ЖИТЛОВІ СУБСИДІЇ»: https://subsidii.mlsp.gov.ua .

Органам соціального захисту населення доручено забезпечити вчасне опрацювання поданих з використанням електронного сервісу документів відповідно до вимог порядку надання житлових субсидій.

Важливо! Відповідно до прийнятого Урядом рішення (постанова від 19 травня 2021 року № 505 «Деякі питання призначення житлових субсидій») призначення житлової субсидії на наступний період домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2020–2021 років, буде проводитися без звернень громадян (автоматично, шляхом самостійного отримання інформації органами соціального захисту населення з відповідних реєстрів та органів) крім домогосподарств, яким житлова субсидія:

 • надавалася у грошовій безготівковій формі;
 • була призначена за фактичним місцем проживання осіб (орендарі житлових приміщень; внутрішньо переміщені особи тощо);
 • була призначена без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих у житловому приміщенні, які не проживають за місцем реєстрації (дітей, онуків, інших осіб, які зареєстровані, але за адресою призначення субсидії не проживають).

  Право на отримання житлових субсидій мають сім’ї, у яких плата за житлово-комунальні послуги є більшою за визначений для них обов’язковий платіж.

Слід зазначити, що наразі обов’язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім’ї за встановленою формулою і залежить виключно від доходів сім’ї.

Винятком є розрахунок середньомісячного доходу для осіб, які отримували хоча б один з таких видів доходу, як допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу та допомогу особам з інвалідністю, який здійснюється шляхом ділення загальної суми сукупного доходу за період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, на кількість місяців, у яких його отримано.

До суми доходу слід включити такі види надходжень:

 • заробітна плата в розмірі, що залишається після сплати податку на доходи фізичних осіб;
 • грошове забезпечення військовослужбовців;
 • пенсія, стипендія, соціальні виплати, які призначаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, у тому числі пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу;
 • допомога по безробіттю, грошові перекази, отримані з-за кордону;
 • дивіденди від цінних паперів;
 • інші доходи, відомості про які отримано від Державної податкової служби України і Пенсійного фонду України, а також доходи, які задекларовано особою.

У суму середнього сімейного доходу не враховується ціна безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, а також придбання протезів, ортопедичних приладів і допоміжних предметів. Суми, отримані сім’єю особи з інвалідністю як відшкодування завданого збитку здоров’ю та працездатності, також не додаються в дохід.

Особам з інвалідністю, особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, які проживають самі та отримують відповідну державну соціальну допомогу, житлові субсидії призначаються на норму, що перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла, якщо про це зазначено у заяві.

Площа житла, на яку призначається субсидія з урахуванням понаднормової площі, розраховується шляхом збільшення соціальної норми житла для домогосподарства на 30 відсотків.

Соціальна норма володіння чи користування загальною площею житла встановлена в розмірі 13,65 кв. м на кожного зареєстрованого у житлі та додатково 35,22 кв. м на домогосподарство.

Зверніть увагу! Інформація про належність членів домогосподарства до відповідної категорій осіб зазначається в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини