Здорожчають на 20%: що відомо про нові податки на нерухомість
Этот материал также доступен на русском
Проти кого направлені ініціативи уряду та чим вони обернуться для ринку?

Заробляти на перепродажі нерухомості невдовзі стане важче. Всього кілька поправок до Податкового кодексу, які вже оформлені в закон і внесені до парламенту, зроблять такий спосіб отримання доходу невигідним для спекулянтів.
Принаймні на це розраховують в уряді.
Так званий “антиахметівський” закон, серед іншого, запроваджує необхідність сплати компаніями ПДВ при проведенні операцій з нерухомістю на вторинному ринку. Такий крок повинен закрити можливості спекуляцій для великих гравців – юридичних осіб.
З іншого боку, цим же законом вводиться обов’язок всіх громадян, які продають більше двох об’єктів нерухомості на рік, сплачувати 18% ПДФО з кожної наступної угоди. Цією нормою уряд вирішує одразу дві проблеми – спекулятивну та комерційну, коли забудовники продають житло як прості громадяни і тим самим мінімізують податки.
Не секрет, що сьогодні придбати квартиру від забудовника в готовому будинку дуже складно, якщо не сказати неможливо. Особливо в столиці. У надійних забудовників майже всі квартири викуповуються інвесторами ще на етапі “котловану”. Іноді одні особи купують цілі поверхи і навіть під’їзди. Через рік-півтора, коли будинок майже готовий до введення в експлуатацію і залишаються лише “фасадні” роботи, такі інвестори виставляють квартири на продаж. Звісно, з власною націнкою, яка іноді досягає 100%. Так, досить не замислувато, підприємці з кілька стами тисячами доларів заробляють мільйони. Триває так останні кілька років і не в останню чергу завдяки цьому зростає сам ринок нерухомості. Але невдовзі це може закінчитись.
В Міністерстві фінансів розробили комплексні зміни до Податкового кодексу, які, хоча і направлені на отримання більшого обсягу податків з найбільш заможних українців, але зачіпають й інші сектори економіки, в яких олігархи поки що себе не знайшли. Ринок нерухомості один з них.
В уряді вирішили, що такий спосіб заробітку хоча і стимулює зростання ринку через наявність постійного спекулятивного попиту, проте спотворює саму його суть. Ті, хто прагне придбати власне житло, змушені переплачувати інвесторам, а часто взагалі відмовляються від купівлі нерухомості, яка коштує набагато дорожче, ніж вони розраховували.
Що пропонують в Кабміні?
Для великих інвесторів – ПДВ
В сьогоднішній ціні квартир податок на додану вартість вже врахований. Ці 20% забудовник закладає, коли вперше продає новозбудоване житло. Для всіх наступних продаж квартир (вторинний ринок), незалежно від строків, в Податковому кодексі встановлена пільга: такі операції звільняються від сплати ПДВ.
Саме цю пільгу Міністерство фінансів і пропонує скасувати.
“Такі нововведення спрямовані на суб’єктів господарювання, які мають бізнес з перепродажу квартир на вторинному ринку і створюють не конкурентні умови для забудовників, оскільки не сплачують ПДВ”, – відповіли в Мінфіні.
Кого стосуватиметься і як працюватиме ринок, якщо народні депутати підтримаю пропоновані зміни? Оскільки ПДВ виникає лише в юридичних осіб, то сплачуватимуть його компанії, які придбали нерухомість у забудовника, або іншої особи і потім продають її іншим особам (як юридичним так і фізичним). Щоправда з деякими ньюансами для забудовників, про які йдеться далі.
Після набрання чинності змін оподаткування операцій з нерухомістю відбуватиметься наступним чином. Придбавши у забудовника квартиру за умовно 1 млн грн при перепродажі компанія змушена буде сплатити 20% від її вартості в якості ПДВ.
Тобто, або вартість такого житла для покупця зросте до 1,2 млн грн (щоб продавець принаймні не отримав збитки), або буде меншою за цю суму, але тоді такі операції втратять будь-який економічний сенс. Для отримання прибутку компанії потрібно закладати таку ціну, аби вона була вищою мінімум на 20% за ту, по якій купувався об’єкт.
Примітно те, що ці 20% в якості сплати ПДВ, теоретично, потрібно буде сплачувати не один раз. Якщо одна компанія, продасть нерухомість іншій, а та – третій, то сплачувати ПДВ продавцю необхідно буде з кожної операції. Так може тривати нескінченно довго, аж поки власником цієї нерухомості не стане фізична особа.
Останніх також чекає сюрприз від уряду.
Для фізичних осіб – ПДФО
Зараз при продажі нерухомості (квартири, будинку, ділянки) не частіше разу на рік та при умові володіння нею понад три роки українці сплачують 2%: по 1% до Пенсійного фонду і мита з покупця та продавця.
Якщо протягом року таких об’єктів нерухомості продається кілька, то з кожної угоди продавцю потрібно сплатити додатково 5% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору. За таких умов продаж квартир інвесторами та забудовниками – фізичними особами є досить поширеною і вигідною операцією.
Натомість, якби квартири продавали через компанію, то з отриманого прибутку, за діючими правилами, забудовнику довелось би сплатити державі 18%. Менша ставка дає можливість встановлювати трохи нижчі ціни. Тим паче, що сплата 5% та 1,5% все одно лягає на плечі покупця.
Для того, аби вирівняти ставки оподаткування для юридичних і юридичних осіб, і заодно бюджет отримав додаткові надходження, в Мінфіні пропонують залишити чинні ставки при укладенні однієї угоди з нерухомістю на рік і підвищити для кожної наступної.
Якщо особа вирішила протягом року продати два об’єкти нерухомості, то з другої угоди доведеться сплатити 5% (ПДФО) та 1,5% (військовий збір). Дохід з кожної наступної операції оподатковуватиметься за звичною для фізосіб ставкою 18%. До яких, звісно, треба додати ще 1,5% військового збору.
“Ця норма також не стосуватиметься пересічних громадян, оскільки продаж трьох і більше об’єктів нерухомості за рік носить ознаки підприємницької діяльності”, – пояснюють в Міністерстві фінансів.
Від впровадження змін в уряді розраховують додатково щорічно отримувати близько 3 млрд грн: за рахунок сплати ПДВ юридичними особами 2,3 млрд грн і 0,6 млрд грн відрахувань в якості ПДФО.
Але розраховуючи збільшити дохідну частину держбюджету, уряд може в підсумку досягти протилежного ефекту – покупці заморозять свої плани на покупку нерухомості.
За словами брокера RE/MAX Central в Україні Валерія Захарова, за кордоном розмір аналогічного податку при купівлі нерухомості коливається від 3% до 20%. “У переважній більшості цивілізованих країн ПДВ на нерухомість є, тому ініціатива української влади не нова і цілком логічна. Інше питання, що різке введення високого податку негативно відіб’ється на ринку нерухомості”, – вважає Захарова.
На думку експерта, вводити ПДВ на житло в Україні слід було б поступово, наприклад, 3-5% в перший рік і додавати 1-3% кожний наступний.






-
БЕБ оголосило підозру працівнику банку за пособництво в заволодінні понад 56 млн грнВчора, 20:16 • Новини
-
Что лучше выбрать — Live казино или обычную онлайн платформуВчора, 20:08 • Новини
-
Сколько стоят хорошие смарт-часы в Украине: какие купитьВчора, 19:48 • Новини
-
За кордономКак выбрать микрофинансовую организацию в Казахстане?Вчора, 19:42 • Новини • За кордоном
-
WSJ вимагає видворити зі США посла й журналістів Росії, у Кремлі відреагувалиВчора, 18:08 • Новини
-
Грантова програма з розвитку садів та теплиць: фундук на Київщині, лохина на Львівщині, яблуні на ЗакарпаттіВчора, 18:00 • Новини
-
У Києві знову відбудеться фестиваль «Книжковий Арсенал»Вчора, 17:53 • Новини
-
США та НАТО можуть збільшити військову присутність в Чорному морі: законопроєкт вже в СенатіВчора, 17:48 • Новини
-
Священнослужителю УПЦ (МП) на Буковині, який допомагав ухилянтам утікати від мобілізації, оголошено про підозру, – СБУВчора, 17:37 • Новини
-
18 муніципалітетів проєкту “Мери за економічне зростання” в Україні та Молдові отримають допомогу в рамках грантової програми ЄСВчора, 17:27 • Новини
-
В ОАЕ анулюють ліцензію російського “МТС банку”Вчора, 17:16 • Новини
-
72% українців вважають, що переговори з РФ не спрацюють – опитуванняВчора, 17:08 • Новини
-
Всеукраїнський радіодиктант про мінну безпеку пройде на «Українському радіо»Вчора, 17:00 • Новини
-
Британія розпочала виробництво німецьких БТР на власних потужностяхВчора, 16:54 • Новини
-
Розтрата коштів заводу «Антонов»: колишнього юриста підприємства заарештувалиВчора, 16:46 • Новини
-
Прем’єр Іспанії Санчес переконуватиме Сі Цзіньпіна підтримати Україну, – El PaisВчора, 16:38 • Новини
-
Прем’єри Словаччини, Словенії та Хорватії в Бучі заявили про підтримку УкраїниВчора, 16:26 • Новини
-
Маск планує візит до Китаю, шукає зустрічі з прем’єром – ReutersВчора, 16:17 • Новини
-
Фінляндія стане членом НАТО у найближчі дні – СтолтенбергВчора, 16:06 • Новини
-
Денис Шмигаль та Андрей Пленкович обговорили підтримку Хорватії у розмінуванні та ветеранській політиціВчора, 16:00 • Новини
-
«Така реальність»: у Білому домі прокоментували майбутнє головування росії в Радбезі ООНВчора, 15:52 • Новини
-
Нафта Brent здешевшала до $78,43 за барель після здорожчання на день ранішеВчора, 15:46 • Новини
Матеріали за темою

Законодавство

Законодавство

Законодавство

Законодавство

Законодавство
