Проблемні борги

Влада шукає спосіб уникнути дефолту Укренерго

21 жовтня 2024, 15:00Новини445

Этот материал также доступен на русском

Уряд залишається в тісному контакті з Групою офіційних кредиторів України, яка в грудні минулого року продовжила мораторій на виплати до 2027 року

  • Посилання скопійованоlink copied

Україна після успішної реструктуризації єврооблігацій у серпні цього року має намір також провести реструктуризацію ще низки зобов’язань, що залишаються перед приватними кредиторами, зокрема щодо ВВП-варантів і гарантованих державою єврооблігацій НЕК Укренерго.

Також Україна допускає ще одну реструктуризацію в разі необхідності ближче до кінця терміну завершення у 2027 році програми EFF з Міжнародним валютним фондом.

«У разі виникнення ситуації, коли макроекономічні та боргові перспективи погіршаться, ми також зобов’язуємося провести подальше врегулювання зовнішнього комерційного боргу в міру необхідності для відновлення стійкості боргу відповідно до параметрів програми», — йдеться в опублікованому меморандумі про економічну та фінансову політику щодо 5-го перегляду програми EFF із МВФ.

Уточнюється, що вже встановлено контакти з утримувачами ВВП-варантів і облігацій Укренерго для діалогу з утримувачами таких інструментів, а також було введено мораторій на державні платежі за відповідними інструментами.

«Ми продовжуємо отримувати допомогу від наших зовнішніх фінансових консультантів і залишаємося прихильними до надійного процесу реструктуризації цих вимог відповідно до спільної стратегії в рамках програми, включно з прозорістю інформації та комунікації», — наголошується в меморандумі.

Зазначається також, що уряд залишається в тісному контакті з Групою офіційних кредиторів України, яка в грудні минулого року продовжила мораторій на виплати до 2027 року, для обговорення порівнянних умов реструктуризації комерційного боргу.

Україна зазначає, що винятково висока невизначеність, яка переважає нині, означає, що важко визначити майбутній сценарій, однак якщо під час передостаннього огляду програми в серпні 2026 року цей сценарій буде гіршим за той, на якому ґрунтується поточна реструктуризація, то знадобиться подальше врегулювання зовнішніх комерційних зобов’язань, що відбуватиметься одночасно з реструктуризацією боргу перед офіційними кредиторами.

«Ми продовжуємо залучати юридичних і фінансових консультантів для надання нам допомоги в цьому процесі та продовжимо регулярно ділитися інформацією з кредиторами щодо можливого подальшого врегулювання, включно з потенційним діапазоном результатів і можливими термінами», — констатується в меморандумі.

Зі свого боку МВФ у матеріалах до оновленої програми зазначає, що після її завершення 2027 року немає жодних зобов’язань із боку зовнішніх донорів, і очікується, що витрати на підтримку бюджету з боку цих партнерів будуть істотно нижчими за поточні – близько $5−12 млрд на рік.

На думку Фонду, за базового сценарію завершення війни наприкінці 2025 року повернення України на ринок зовнішнього боргу можливе тільки 2029 року.

У Меморандумі також йдеться про те, що Україна оновить Середньострокову стратегію боргу після завершення реструктуризації ВВП-варантів, євробондів Укренерго і низки двосторонніх комерційних кредитів, а також прагне зміцнювати потенціал управління боргом, зокрема шляхом збільшення чисельності персоналу та його навчання.

«Ми продовжимо підтримувати розвиток внутрішнього ринку боргу, зокрема за допомогою середньострокових зусиль з підтримки привабливості локально випущених інструментів і диверсифікації кола інвесторів (включно із заохоченням участі нерезидентів). Ба більше, наші зусилля мають сприяти полегшенню доступу до міжнародного ринку капіталу в середньостроковій перспективі відповідно до цілей стійкості боргу й у такий спосіб дати змогу ринку облігацій відігравати активну роль у відновленні», — зазначається в меморандумі.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Енергетика

Статті • Банкрутство
Запасів газу у ПГЗ вистачить на 2.5 місяці

Енергетика

Статті • Банкрутство
Газова галузь потребуватиме системної фінансової допомоги у ліквідації наслідків агресії

Енергетика

Статті • Банкрутство
Якої шкоди російські окупанти завдали сучасним підприємствам зеленої енергетики та як врятувати галузь?

Енергетика

Статті • Банкрутство
Результати діяльності колись прибуткових державних підприємств за підсумками минулого 2020 року стали сенсаційними – не просто збитки, а величезні збитки

Енергетика

Статті • Банкрутство
Обслуговування квартири коштуватиме на 10 — 20% дешевше, якщо будинок отримає грант на енергомодернізацію. Як це здійснити?