Війна змусила українців переглянути свої вподобання щодо покупок, – дослідження

21 квітня 2023, 13:00Новини500

Дехто почав більш економно підходити до покупок різного асортименту, а дехто ж навпаки

  • Посилання скопійованоlink copied

Після початку повномасштабної війни більшість українців перестали робити імпульсивні покупки та стали планувати свої витрати виходячи з потреб. Розповідаємо, як змінилося споживче життя в Україні після російського вторгнення.

Однією з основних змін, які відбулися в житті українців під час війни, стало погіршення економічної ситуації в країні. Зростання інфляції та девальвація національної валюти призвели до різкого скорочення доходів населення і збільшення цін на продукти та послуги. Внаслідок чого багато українців змушені були змінювати свої споживчі звички й частіше шукати дешевші альтернативи.

Однією з основних витрат, на яку вплинула війна, є харчові продукти. Наприклад, згідно з дослідженням компанії Gradus Research, у квітні 2022 року бренди фактично перестали існувати для споживачів в Україні.

При цьому головним критерієм вибору став асортимент на полицях – 63% українців купували те, що було.

Минулого року люди стали робити менше імпульсивних покупок, зокрема, при виборі продуктів харчування. Кількість громадян, які вдумливо обирали продукти харчування, зросла на 12%.

Крім того, як з’ясувала консалтингова компанія Deloitte, 2022 року громадяни намагалися максимально заощадити на деяких видах товарів, які, на їхню думку, вважалися не критичними:

  1. дозвілля та розваги поза домом – 86%;
  2. алкогольні напої – 83%;
  3. косметика і парфумерія – 82%;
  4. готова їжа (у кафе і ресторанах) – 80%;
  5. одяг і взуття – 79%.

Також від початку війни громадяни очікувано стали більше заощаджувати та рідше вдаватися до покупок. Залежно від категорії товарів економлять 47-86% опитаних українців. Найменше споживачі економлять на ліках, дитячих товарах і товарах подвійного призначення. Водночас 33% українців стали менше витрачати на продукти харчування, а більша частина зазначила, що готова економити на купівлі продуктів.

Що стосується раціональності покупок, то кількість громадян, які стали планувати більшість своїх придбань, зросла майже вдвічі (42%), порівняно з довоєнним 2021 роком (24%). При цьому у 2023 році відсотковість цієї категорії громадян зросла до 46.

Також станом на січень цього року зросла кількість і тих громадян, які перейшли на дешевші бренди (аналоги).

Тим часом варто звернути увагу на те, що майже всі українці відмовляються купувати товари, які залишаються на російському ринку. При цьому більше третини готові платити більше виробникам, які підтримують ЗСУ.

Крім продуктів харчування, війна вплинула і на споживчий ринок техніки та електроніки. Через скорочення доходів населення багато українців змушені були економити на купівлі електронних пристроїв і побутової техніки. Це призвело до того, що попит на дешевші моделі став зростати, а на дорожчі – падати.

Крім того, у період війни у громадян змінилися споживчі звички в галузі туризму та розваг. Багато українців почали обирати альтернативні напрямки туризму, а саме – відпочинок усередині країни.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Будь-які потуги московітів, навіть гіпотетичні, привласнити собі «Щедрика» Миколи Леонтовича, який став одним із національних музичних символів України – приречені

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Адвокат — це не професія, а спеціальність, і тому фемінітиви тут недоречні

Дослідження

Статті • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій