Реструктуризація боргів за комуналку: як вона відбувається зараз

14 травня 2024, 17:27Новини241

Этот материал также доступен на русском

Пояснення дала юристка

  • Посилання скопійованоlink copied

Уряд України дозволив відключати світло побутовим споживачам, які систематично не сплачують платіжки та накопичили борги. Кабмін зняв мораторій на припинення надання житлово-комунальних послуг. Саме тому тепер боржникам можуть відключати електроенергію.

Юристка Анастасія Шаховець пояснила, як відбувається реструктуризація боргів за комунальні послуги.

Після відповідної постанови Кабміну всі компанії-надавачі комунальних послуг, управляючі організації та ОСББ отримали право відновити нарахування штрафних санкцій у вигляді пені на суми заборгованості за комунальні платежі. Таке нарахування здійснюватиметься згідно з умовами укладених договорів та нормами чинного законодавства України.

Відповідно до закону, у разі несвоєчасної оплати наданих житлово-комунальних послуг, споживач зобов’язаний сплатити пеню. Її розмір встановлюється в договорі між надавачем послуг та споживачем, однак не може перевищувати 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення платежу. При цьому, загальна сума нарахованої та сплаченої пені не може перевищувати розмір самої заборгованості.

Коли у споживача виникли прострочена заборгованість за комунальні послуги, він має сплатити не лише саму суму боргу, але й пеню за прострочення платежу, розмір якої обмежений відповідно до закону.

Реструктуризація комунального боргу – це можливість поетапного погашення накопиченої заборгованості перед постачальниками житлово-комунальних послуг протягом певного періоду часу за домовленістю зі споживачем. Її сутність полягає в тому, що:

  • накопичений борг розбивається на рівні частини, які споживач сплачує поступово;
  • паралельно зі сплатою боргу, споживач повинен вчасно оплачувати поточні рахунки за комунальні послуги.

Закон України дозволяє реструктуризувати борги за ЖКП, газ та електрику на термін до 60 місяців (5 років). Якщо цього строку недостатньо для повного погашення, угода про реструктуризацію може бути продовжена до повної сплати боргу.

Загальна сума щомісячних платежів за реструктуризованим боргом та поточними рахунками не повинна перевищувати 25% сукупного доходу всіх членів сім’ї. Для пенсіонерів та соціально вразливих верств населення ця частка обмежена 20% доходу.

Реструктуризація дає можливість погасити акумульований борг поступово, керованими сумами, які не обтяжують сімейний бюджет понад визначений законом рівень.

За словами експертки, питання щодо договору про реструктуризацію заборгованості стосовно комунальних послуг є актуальним і вимагає індивідуального підходу для кожного споживача. Відповідно до законодавства, такі договори укладаються з кожною комунальною компанією окремо. Для зручності мешканців багатоквартирних будинків, питання розрахунків за комунальні послуги може вирішувати відповідна керівна структура або спеціалізовані об’єднання співвласників.

Цей підхід забезпечує доступність процедури реструктуризації для всіх мешканців, а також забезпечує розв’язання фінансових питань, відповідно до законодавчих вимог. Після укладення договору про реструктуризацію заборгованості особа вибирає для себе найзручніший спосіб здійснення регулярних платежів.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Комунальне господарство

Статті • Банкрутство
«Відсутніх боржників» швидко ліквідовували та визнавали погашеними їх борги перед кредиторами

Комунальне господарство

Статті • Банкрутство
У 2020 році київські комерційні комунальні підприємства уклали в системі Prozorro близько 4 тисяч договорів на загальну суму 17,2 млрд грн