Процедура банкрутства фізичних осіб має бути зрозумілою не тільки для боржників, а й для кредиторів, – суддя ВС

9 червня 2023, 09:37Новини340

Этот материал также доступен на русском

Практика Верховного Суду спрямована саме на те, щоб процедура банкрутства як юридичних, так і фізичних осіб була передбачуваною для кредиторів та боржників.

  • Посилання скопійованоlink copied

Навіщо фізичним особам потрібна процедура банкрутства? Основна їхня мета – звільнитися від боргів. Для цього і була розроблена процедура банкрутства фізичних осіб, яка має бути легальною, а також зрозумілою не тільки для боржників, а й для кредиторів. На цьому акцентував суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді Сергій Жуков під час ХІІІ конференції «Управління проблемною заборгованістю», – повідомляє прес-служба ВС.

«Загалом процедура неплатоспроможності фізичної особи – це певна пільга для такої особи. Законодавець надав можливість фізичній особі звернутися до суду, щоб урегулювати свою заборгованість. Тому боржник – фізична особа має поводитися відповідним чином, зокрема надавати інформацію про все своє майно й не зловживати правами», – зауважив спікер.

Звільнитися від боргів через процедуру банкрутства фізичних осіб можна лише за умови чіткого дотримання законодавчих норм, застосування яких потребує певних роз’яснень. Тож, як наголосив суддя, практика Верховного Суду спрямована саме на те, щоб процедура банкрутства як юридичних, так і фізичних осіб була передбачуваною для кредиторів та боржників.

Сергій Жуков зазначив, що обов’язковою умовою відкриття провадження про неплатоспроможність фізичної особи є подання плану реструктуризації боржником – фізичною особою разом із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство. Натомість затвердження цього плану залежить від керуючого реструктуризацією, який подає план на розгляд зборів кредиторів боржника і протягом трьох днів з дня схвалення зборами кредиторів погодженого з боржником плану реструктуризації боргів подає до господарського суду заяву про затвердження плану реструктуризації боргів.

Розповідаючи про судову практику ВС щодо банкрутства фізичних осіб, доповідач зупинився, зокрема, на закритті провадження у справі у зв’язку з неповною та/або недостовірною інформацією в декларації про майновий стан. У постанові КГС ВС від 1 вересня 2021 року у справі № 917/2088/19 констатовано, що надання декларації про майновий стан є процесуальним обов’язком боржника у провадженні про неплатоспроможність фізичної особи. Зі змісту п. 1 ч. 7 ст. 123 КУзПБ випливає, що якщо боржник не скористався наданим йому правом усунути виявлені за наслідком перевірки керуючим реструктуризацією недоліки щодо повноти та достовірності інформації, зазначеної в поданих боржником деклараціях, то суд закриває провадження у справі.

У контексті вимог до боржника – фізичної особи Сергій Жуков указав, що КУзПБ встановлює до такого боржника спеціальні вимоги щодо його добросовісності як запоруку досягнення компромісу між сторонами стосовно погашення боргів, що має ґрунтуватися на поступках кредиторів та сумлінній співпраці боржника з керуючим реструктуризацією і кредиторами, а також на його відкритій взаємодії із судом (постанова КГС ВС від 22 вересня 2022 року у справі № 916/2372/20).

Щодо процедури погашення боргів боржника – фізичної особи суддя, серед іншого, зауважив, що вона вводиться в дію постановою про визнання боржника банкрутом, у якій господарський суд призначає керуючого реалізацією майна. Керуючий реалізацією, зокрема, має вирішити питання про виявлення майна боржника (проведення інвентаризації) та включення такого майна до ліквідаційної маси з урахуванням обставин виключення господарським судом окремих майнових об’єктів боржника із складу ліквідаційної маси.

Також спікер ознайомив учасників конференції із частиною змін, унесених до КУзПБ на підставі Закону України від 20 березня 2023 року № 2971-IX, які стосуються банкрутства фізичних осіб і набули чинності 15 квітня 2023 року.

Детальніше – у презентації Сергія Жукова за посиланням: https://cutt.ly/mweiq9pc.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Банкрутство

Статті • Банкрутство
Рада ухвалила два закони, які змінюють правила процедури банкрутства

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Банкрутство

Статті • Банкрутство
Суд повинен мати серйозні підстави, щоби продовжити строки в процедурі розпоряджання майном

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом