Зверніть увагу

Прощення банком кредитного боргу є підставою для подання декларації про доходи

19 лютого 2021, 09:30Новини237

Этот материал также доступен на русском

За іпотечним кредитом платник має право на сплату задекларованої суми податку протягом трьох років, починаючи з року, в якому її задекларовано.

  • Посилання скопійованоlink copied

Якщо банк простив (анулював) основну суму кредиту та повідомив про це боржника, то останній самостійно декларує такі доходи та сплачує податки з них.

Сума анульованого боргу вважається додатковим благом та включається до загального оподатковуваного доходу. Декларування додаткового блага обов’язкове, якщо сума прощеного боргу перевищує 25% МЗП.

Дохід у вигляді прощеного боргу слід відображати у розділі II податкової декларації “Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу”, у рядку 10.9.1 “у вигляді додаткового блага прощений борг за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит, автомобіля, тощо)”. Зазначений дохід оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором – 1,5%.

Цього року податкову декларацію про майновий стан і доходи громадянам необхідно подати до 1 травня 2021 року, а задекларовану суму ПДФО і військового збору необхідно буде сплатити до 1 серпня 2021 року.

Нагадаємо, кредитор зобов’язаний повідомити боржника рекомендованим листом з повідомленням про вручення, шляхом укладення відповідного договору, або повідомленням боржнику під підпис особисто про прощення боргу. А також включити суму анульованого боргу до доходу на користь платників за підсумками звітного періоду, у якому такий борг прощено. У разі неповідомлення кредитором боржника про анулювання боргу у порядку, визначеному ПКУ, такий кредитор зобов’язаний виконати всі обов’язки податкового агента.

Також звертаємо увагу, що за іпотечним кредитом платник має право на сплату задекларованої суми податку протягом трьох років, починаючи з року, в якому її задекларовано. Для розстрочення цієї суми платник податку разом із декларацією подає до контролюючого органу заяву у довільній формі, що містить фактичні дані про суму прощеного кредитором боргу (кредиту або відсотків), підтверджену документами кредитора, та коротке пояснення обставин, що призвели до виникнення розстрочення суми податкового зобов’язання.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Одним із найпоширеніших наслідків банкрутства для юридичної особи являється відсутність можливості контролю над власною компанією та вимушене припинення її діяльності

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Юристи визнають, що кредитні боржники рідко виграють у судах

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Заява про призупинення сплати грошового зобов’язання підписується позичальником власноручно або шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Найкраща стратегія для боржників – це залишатися на зв'язку зі своїми кредиторами

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Закон звільняє позичальників лише від сплати штрафів та інших платежів, що нараховані за прострочення виконання зобов’язань за кредитним договором

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Особливо гостро питання доцільності банкрутства фізичних осіб постає в умовах дії в Україні воєнного стану