Позиція ВС щодо захисту прав боржника у процесі вчинення нотаріусом виконавчого напису
Нотаріус вирішує питання про вчинення виконавчого напису на підставі документів, наданих лише однією стороною, – стягувачем.
Захист прав боржника у процесі вчинення нотаріусом виконавчого напису відбувається у спосіб, – шляхом надіслання іпотекодержателем повідомлень – письмової вимоги про усунення порушень іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця.
Натомість нотаріус вирішує питання про вчинення виконавчого напису на підставі документів, наданих лише однією стороною, стягувачем, і не зобов`язаний запитувати та одержувати пояснення боржника з приводу заборгованості для підтвердження чи спростування її безспірності.
На цьому наголосив Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі №766/13967/17.
Обставини справи
З матеріалів справи відомо, що позивач звернувся до суду до публічного акціонерного товариства «У» з позовом, в якому просив скасувати виконавчий напис нотаріуса, виданий приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу, про звернення стягнення з нього на користь ПАТ «У» предмету іпотеки – кафе з літнім майданчиком.
Позивач, зокрема зазначав, що вказаний виконавчий напис вчинено з порушенням чинного законодавства, оскільки позва увагою нотаріуса залишена та обставина, що кредитний договір, укладений між сторонами, з якого виникають зобов’язання по погашенню заборгованості, нотаріально не посвідчено, нотаріусом не неперевірена безспірність вимог банку.
Крім того, відповідачем та нотаріусом порушено процедуру звернення стягнення на предмет іпотеки, зокрема на адресу позивача не надходило письмових вимог про усунення порушень за кредитним договором та повідомлень про намір звернути стягнення на предмет іпотеки.
Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, у задоволенні позову відмовлено.
Висновок Верховного Суду
Судді ВС зазначили, що вчинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов`язання та (або) умов іпотечного договору здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту надісланих іпотекодержателем повідомлень – письмової вимоги про усунення порушень іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця. Повідомлення вважається надісланим, якщо є відмітка іпотекодавця на письмовому повідомленні про його отримання або відмітка поштового відділення зв`язку про відправлення повідомлення на вказану в іпотечному договорі адресу (підпункт 2.3 пункту 2 Глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій).
Наведена норма спрямована на фактичне повідомлення іпотекодавця, аби надати йому можливість усунути порушення, і цим запобігти зверненню стягнення на його майно. Тому повідомлення іпотекодавця слід вважати здійсненим належним чином за умови, що він одержав або мав одержати повідомлення, але не одержав його з власної вини. Доказом належного здійснення повідомлення може бути, зокрема, повідомлення про вручення поштового відправлення з описом вкладення.
Крім того, ВС зазначив, що захист прав боржника у процесі вчинення нотаріусом виконавчого напису відбувається у спосіб, передбачений підпунктом 2.3 пункту 2 Глави 16 розділу ІІ Порядку, – шляхом надіслання іпотекодержателем повідомлень – письмової вимоги про усунення порушень іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця. Натомість нотаріус вирішує питання про вчинення виконавчого напису на підставі документів, наданих лише однією стороною, стягувачем, і не зобов`язаний запитувати та одержувати пояснення боржника з приводу заборгованості для підтвердження чи спростування її безспірності.
Судами установлено, що до заяви про вчинення спірного виконавчого напису були подані такі документи: оригінал іпотечного договору, копію договору про надання невідновлювальної кредитної лінії з урахуванням змін до нього, розрахунок заборгованості, копії письмової вимоги до позивача про усунення порушень з доданими копіями розрахункового чека та описом вкладення до поштового відправлення, а також рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, що підтверджують надіслання та отримання письмової вимоги про усунення порушення виконання зобов’язання, довідку про ненадходження платежу від позичальника за період з 29 серпня 2016 року по 13 грудня 2016 року, докази отримання позичальником кредитних коштів, копії паспортних даних та ідентифікаційного номеру позичальника та копію виписки з ЄДРПОУ щодо ПАТ «У» та повноваження представника банку.
Матеріали справи не містять жодних належних, допустимих та достовірних доказів на підтвердження наявності будь-яких заперечень з боку позивача у відповідь на надіслану відповідачем вимогу про усунення порушення виконання зобов`язання.
Отримавши письмову вимогу стягувача від 29 серпня 2016 року про погашення заборгованості у розмірі 1 623 771,66 грн, протягом 30-денного строку із попередженням про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі її невиконання, позивач жодних дій не вчинив, розрахунків та доказів існування заборгованості у іншому розмірі ані стягувачу, ані нотаріусу не надав.
Суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що відповідачем для вчинення виконавчого напису були подані приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу всі документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 № 1172.
Враховуючи обставини справи, Верховний Суд залишив рішення суду першої та апеляційної інстанції без змін.
-
Ритейлер Comfy залучить €25 млн від ЄБРР на розвиток мережі
Вчора, 18:00 • Новини
-
Головного інженера філії УЗ викрито на хабарництві
Вчора, 17:49 • Новини
-
Засідання Спільного Комітету Угоди про лібералізацію вантажних перевезень з ЄС: схвалено важливі рішення
Вчора, 17:38 • Новини
-
Knauf купує родовище гіпсу в Україні
Вчора, 17:38 • Новини
-
Проекти та інноваціїСтартап Phantom оцінено в $3 млрд після залучення $150 млн інвестиційВчора, 17:27 • Новини • Проекти та інновації
-
Годинники мільярдерів: які бренди обирають Маск, Гейтс, Арно та Безос
Вчора, 17:17 • Новини
-
Європейські автовиробники ризикують отримати мільярдні рахунки за вуглецеві квоти
Вчора, 17:07 • Новини
-
СоцмережіTikTok стане головним спонсором інавгураційної вечірки Дональда Трампа – PoliticoВчора, 16:57 • Новини • Соцмережі
-
Уряд визначив як буде розвивати систему охорони здоров’я в Україні: деталі
Вчора, 16:46 • Новини
-
Колізії та конфліктиЗа кордономУ США судять колишніх топ-менеджерів збанкрутілого Silicon Valley BankВчора, 16:36 • Новини • Колізії та конфлікти
-
Колізії та конфліктиКолишнього прем’єр-міністра Пакистану Імрана Хана засуджено до 14 років ув’язнення за корупціюВчора, 16:26 • Новини • Колізії та конфлікти
-
За матеріалами БЕБ суд виніс вирок колишньому правоохоронцю, який збував фальшиві документи
Вчора, 16:16 • Новини
-
Неіснуючий борг у $7000: у Києві викрили зухвалих вимагачів (ВІДЕО)
Вчора, 16:06 • Новини
-
Microsoft уперше за 12 років підвищила вартість передплати на Office
Вчора, 15:56 • Новини
-
Зарплати українців у 2024 році зросли на 20% — Мінекономіки
Вчора, 15:45 • Новини
-
СоцмережіГороскоп: на які знаки зодіаку очікує фінансовий сюрприз найближчим часомВчора, 15:35 • Новини • Соцмережі
-
Огляд ЗМІЧитацькі звички українців у 2024 році: нові тенденції та вплив війниВчора, 15:25 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Проекти та інноваціїБум інвестицій: ізраїльський сектор кібербезпеки залучив $4 млрд у 2024 роціВчора, 15:15 • Новини • Проекти та інновації
-
Thomson Reuters придбала сервіс SafeSend за $600 млн: посилення позицій у сфері автоматизації податків
Вчора, 15:05 • Новини
-
За кордономBinance оновлює правила криптопереказів у ЄС: нові вимоги з 20 січня 2025 рокуВчора, 14:55 • Новини • За кордоном
-
Зверніть увагу«Зимова єПідтримка»: 10 мільйонів заявок на виплату 1000 гривень у ДіїВчора, 14:44 • Новини • Зверніть увагу
-
Пенсія за балами: що зміниться в розрахунку пенсій
Вчора, 14:33 • Новини