ОВДП стали альтернативою класичному депозиту

23 вересня 2021, 13:00Новини532

Этот материал также доступен на русском

Вкладення фізосіб в гривневі ОВДП зросли цьогоріч з 3,7 млрд грн до 9,8 млрд грн (+165%), а у валютні – з 7,4 млрд грн до 11,5 млрд грн (+55%).

  • Посилання скопійованоlink copied

Зростання портфеля ОВДП у фізичних осіб відбулося за рахунок перетоку коштів з банківських депозитів у цінні папери уряду.

Про це розповіли учасники круглого столу «Як захистити заощадження від інфляції: інвестиції в Україні та за кордоном», проведеного «Фінансовим клубом».

«З’являються нові інструменти для заощаджень, приміром, ОВДП. Ми бачимо з початку року зростання в два рази вкладень фізосіб в ОВДП», – наголосив директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський.

За даними НБУ, з 1 січня до 22 вересня 2021 року портфель ОВДП в українців зріс з 11,1 млрд грн до 21,3 млрд грн. Це найбільше зростання серед усіх груп інвесторів не тільки за відносним показником, але й абсолютним: портфель в фізосіб зріс на 10,2 млрд грн, а нерезидентів – на 9,4 млрд грн.

«Безумовно, гривневі ОВДП – зараз лідери з точки зору привабливості ціни і відсутності оподаткування, окрім воєнного збору. Далі йдуть депозити. Зараз ціна за депозитами в гривні коливається 10-11%, ОВДП вже понад 11%», – пояснив заступник голови правління ТАСкомбанку Олег Поляк.

Це спонукало клієнтів йти за більшою дохідністю. «Коли ми аналізували, куди йдуть клієнти, то левова частка – це переворот в ОВДП, а інші дві статті – це нерухомість і власний бізнес. В ОВДП ми вже спрямували з початку року 3,3 млрд грн в еквіваленті. Гривні у нас 35%. Інше – це 62% долари і 3% євро», – розповів керівник управління преміального банкінгу Укрексімбанку Данило Меркулов.

Зацікавленість клієнтів в ОВДП помітили усі найбільші банки.

«Безумовно, цей інтерес відчувають всі учасники, всі первинні дилери. Звичайно, на первинні аукціони з кожним разом йде дедалі більше заявок, і портфелі мільярдні вже давно пройдені в банків, – розповіла директорка з ринків капіталу Альфа-Банку Тетяна Попович. – Я безмежно рада кожного разу бачити не менше 40 учасників – фізичних осіб, які з нами йдуть на первинний аукціон. І ця кількість прибуває. Таким чином, ми зможемо розвивати ринок, про який говоримо не перший рік».

Данило Меркулов розповів, що Укрексімбанк вийшов на ринок ОВДП для фізосіб наприкінці грудня 2020-го. «За місяць на 200 млн зробили (угод. – Ред.). З початку цього року кількість угод становить вже чотиризначну цифру. На гривню припало 54% угод, решта – на валюту. З клієнтської точки зору це означає, що більше клієнтів віддають перевагу гривні, але у них чек маленький, а поменше клієнтів з великим чеком йдуть у валюту», – сказав банкір.

Статистика НБУ підтверджує цей тренд: вкладення фізосіб в гривневі ОВДП зросли цьогоріч з 3,7 млрд грн до 9,8 млрд грн (+165%), а у валютні – з 7,4 млрд грн до 11,5 млрд грн (+55%).

«Якщо минулий рік закінчився з портфелем ОВДП в 11 млрд грн і валюта в два рази перевищувала гривню, то цього року малюється чіткий висхідний тренд і розподіл по валютах 50 на 50», – наголосив директор департаменту казначейства та фінансових установ ОТП Банку Антон Коваленко.

Дослідження Незалежної асоціації банків України показало, що українцям цікаві інвестиції в ОВДП.

«Під час експрес-опитування 10% зазначили, що готові замість депозитів скористатися послугою ОВДП. А після того як інтерв’юери провели роз’яснювальну роботу, пояснили переваги – низький ризик, висока дохідність, яка не оподатковується, і можливість продати на вторинному ринку до строку погашення, а також сказали про ризики, то ще 12% були також готові замість депозитів вкласти кошти в ОВДП», – розповіла виконавча директорка Незалежної асоціації банків Олена Коробкова.

Вона зазначила, що зараз цю послугу надають 12 великих банків та інвесткомпанії. «Якщо раніше ОВДП були нішевим продуктом для заможних людей, то зараз, після того, як вхід від 100 до 300 тис. грн, і ти можеш скористатися брокером і фахівцем з банку, то це стало набагато простіше», – сказала вона.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Українців хоче чути світ, і люди доброї волі вірять – прийде велика перемога

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро