Зверніть увагу

Олександр Донченко: «Наша валюта – ентузіазм арбітражних керуючих»

9 березня 2021, 09:39Новини691

Этот материал также доступен на русском

З 13.00 годин 15 березня 2021 року по 13.00 17 березня 2021 року арбітражним керуючим надається можливість проголосувати за фінансове майбутнє саморегулювання власної професії.

  • Посилання скопійованоlink copied

Буквально за тиждень арбітражні керуючі України мають визначитися з тим, за яким фінансовим планом житиме їх професійна спільнота.

Йдеться про затвердження Кошторису Національної асоціації арбітражних керуючих та встановлення внеску членів Асоціації. В умовах пандемії найбільш компромісним варіантом з’ясування думки усіх АК стало проведення З’їзду шляхом опитування (заочного голосування), що планується провести з 15.03.2021 з 13.00 год. до 17.03.2021 до 13.00 години. Вже визначено і персональний склад комісії з проведення опитування (Олександр Бондарчук, Олександр Віскунов, Артур Мегеря), розроблений проєкт Кошторису та вирахувана найбільш прийнятна сума внеску.

До речі, до вирішення такого делікатного питання, як визначення найбільш прийнятної суми внеску, в НААКУ підійшли у найбільш демократичний спосіб: опитали регіональні Ради арбітражних керуючих з приводу прогнозованих цифр. Пропонувались різні варіанти: мінімальний внесок в розмірі 0,3 мінімальної заробітної плати з додатковим платежем в розмірі 0,1 МЗП за кожну справу (якщо справ більш 3) – Рада АК Одеської області. Розмір внеску, що не перевищуватиме 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб – Рада АК Луганської області, Рада АК Сумської області, Рада АК Черкаської області. Чітко встановлена сума внеску у розмірі 1000 грн – Рада АК Запорізької області, та 1300 грн – Рада АК Чернігівської області. Половина мінімальної заробітної плати – Рада АК Кіровоградської області тощо. Значна кількість Рад підтримала суму у 1800 грн на рік, що й стало середньозваженою сумою, внесеною у бюлетень для голосування.

Що стосується Кошторису, то серед головних витрат слід виділити наступні:

  • комплексний супровід офіційного вебсайту НААКУ, розроблення і впровадження системи електронного голосування на основі технології розподілених реєстрів, створення електронних кабінетів для всіх арбітражних керуючих: 336000,00 грн;
  • прогнозно, витрати на проведення з’їзду у листопаді 2021 року (оренда приміщення на мінімум 500 осіб, звуко та відеозапис з’їзду, скриньки для голосування, оргтехніка та витратні матеріали, оплата праці залученого персоналу), мають скласти 300000,00 грн;
  • організація та проведення форумів, конгресів, семінарів, конференцій, нарад, «круглих столів», тренінгів, презентацій, інших заходів з питань діяльності Асоціації – 60000,00 грн.

Гранична дата підписання протоколу з’їзду арбітражних керуючих України, на якому рішення прийнято шляхом опитування (заочного голосування) членами Ради арбітражних керуючих України – 19 березня 2021 року. Проте, це вже не перша спроба встановлення фінансових правил, за якими житиме Асоціація. Минулого року (7-9 грудня) думки спільноти щодо внеску та кошторису виявились різко поляризовані. Наразі, начебто, знайдено найбільш прийнятний для усіх АК варіант. Чи так це, ми вирішили розпитати виконавчого директора Національної асоціації арбітражних керуючих України Олександра Донченка.

Членський внесок – це одночасно і знак, і джерело відданості…

Вітаємо. Це вже повторна спроба визначити бюджет НААКУ і розмір членського внеску. Що змінилося? Як формувалися основні цифри? На яку реакцію з боку АК очікуєте?

Доброго дня. Нагадаю, що НААКУ – єдина серед саморегулівних організацій України, яка з моменту свого створення протягом 16 місяців змогла проіснувати і виконувати свої функції без будь-якого фінансування (як зовнішнього, так і внутрішнього). Так вийшло, що наша валюта – ентузіазм арбітражних керуючих.

Що стосується розміру внеску, то хочу трохи вдатися до теорії. Звісно ж, членський внесок є передусім джерелом фінансування діяльності Асоціації. Але, на мою думку, найважливіша функція внеску – психологічний компонент вступу і належності до професії. Це одночасно і знак, і джерело відданості. Регулярна сплата внесків, особливо добровільних – цей акт вже включає елемент пожертви, демонструє міцний зв’язок з професією і організацією, яка її представляє. Водночас зауважу, що реальних і потенційних меценатів у НААКУ достатньо багато – за кілька днів після започаткованого головою Ради АК Вінницької області Оксаною Гонтою «челенджу» на рахунку НААКУ опинилось 50000+ грн. Але ж, НААКУ не має можливості витратити навіть копійки з цих коштів, бо не маємо кошторису. Будь-яка витрата буде нецільовою.

Тепер щодо першої спроби затвердити кошторис і причин відмови спільноти в затвердженні внеску в 6000 грн. Особисто я вважаю, що на адреналіні та ентузіазмі Установчого з’їзду 2019 року можна було затвердити внесок і більший. І це було б емоційне і необдумане рішення. А от електронне голосування у грудні 2020 року дало можливість кожному подумати 2 тижні. І лише 39% арбітражних керуючих з тих чи інших причин підтримали внесок у розмірі 6000 грн та розрахований на його базі Кошторис розвитку НААКУ. Чи було це провалом для розробників проєкту кошторису – тобто мене як виконавчого директора та членів Ради АК України? Аж ніяк. Демократичне рішення про відмову платити внесок не коштувало арбітражним керуючим жодної копійки. При другій спробі ми не маємо часу для експериментів – не пізніше 20 листопада 2021 року має відбутися з’їзд АК України (з виборами на 22 посади в організації, затвердженням кошторису на 2022 рік та інше). Собівартість з’їзду в режимі офлайн у Києві – близько 300 тис. грн. У відповідь на незадане питання «а що, меценати не профінансують?» процитую членкиню Ради АК України Ірину Сербін – «…не дуже «біло» виглядає, коли проведення з’їзду будуть оплачувати конкретні особи. СРО – не благодійна організація, тому той, хто платить, зробить це з конкретною метою!».

Нову редакцію кошторису я особисто називаю «бюджетом виживання»

Вирахований розмір внеску покриває всі витрати 2021 року або знадобляться додаткові джерела фінансування? Взагалі, для практикуючого АК, 1800 грн – це багато чи мало?

На сьогодні проектний розмір внеску і кошторис виведені з суми 1800 грн. на одного АК. Ця сума і не велика, і не мала – вона ніяка. Те, що для одного АК становить вартість обіду в ресторані, для іншого може бути суттєвою частиною його місячного доходу. Нову редакцію кошторису я особисто називаю «бюджетом виживання». Не буде представницького офісу, прийомів з шампанським тощо – буде компетентний персонал з невисокою, але більш-менш достойною зарплатнею, буде сайт з необхідним функціоналом і щоденним наповненням, будуть дійсно демократичні і виважені рішення спільноти, прийняті шляхом електронного голосування.

На сьогодні кожному АК надіслані проекти бюджетних рішень, мій телефон розривається – є безумовна підтримка, є питання «чому так мало, до чого цей популізм?». Але ж є і нахабні вимоги на кшталт «перед тим, як просити грошей, спочатку відзвітуйте, що ви зробили за цей час». Якщо чесно, то не люблю ті питання, на які сам хочу відповісти питанням, типу «чому я маю вам звітувати за свою безоплатно виконану роботу? Тому, що ви 15 років тому отримали безкоштовну ліцензію, яку замінили на свідоцтво? Чому вам жаль тицьнути лайк на сторінці НААКУ в ФБ?». Коротше кажучи, звіт за безоплатно виконану роботу буде, але ж не треба шантажувати, що проголосуєте «проти» бюджету на майбутнє, якщо не влаштовує те, що зроблено безкоштовно.

Ваші побажання до АК з приводу проведення електронного голосування.

Електронне голосування – вже наступного тижня. З 13.00 годин 15 березня 2021 року по 13.00 17 березня 2021 року арбітражним керуючим надається можливість проголосувати за фінансове майбутнє саморегулювання власної професії.

Не пошкодуйте 10 хвилин на читання документів та 5 хвилин на відправку бюлетеню з ЕЦП. Воно того варте.

Проєкт Кошторису

***

Довідково: Списочна чисельність членів НААКУ – 1200 осіб. За попереднім аналізом, 88 осіб, мешкаючи на окупованих територіях, не мають намірів здійснювати діяльність арбітражного керуючого і виконувати обов’язки членів НААКУ. За аналізом, проведеним Радами арбітражних керуючих регіонів, до 15% арбітражних керуючих не мають намірів здійснювати діяльність арбітражного керуючого і виконувати обов’язки членів НААКУ (в тому числі, шляхом зупинення діяльності на строк, що перевищує 90 календарних днів). Відповідно, надходження від обов’язкових членських внесків визначені з середньої кількості 945 арбітражних керуючих.

 

За кордономОгляд ЗМІ
Вчора, 13:38 • Новини • За кордоном
Проекти та інновації
Вчора, 11:45 • Новини • Проекти та інновації

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

НААКУ

Статті • Влада i люди
Чим більше арбітражних керуючих проголосує, тим чіткішим і однозначним вийде сигнал від спільноти

НААКУ

Статті • Влада i люди
Національний банк України стає обов’язковим учасником справ про банкрутство страховика

НААКУ

Статті • Влада i люди
Висновки за результатом проведеного аналізу ФГД – це головне підґрунтя для розшуку та повернення активів боржника

НААКУ

Статті • Влада i люди
У 2023 році рішення Комісії взагалі не оскаржувались у судовому порядку, а у 2022 році було подано 1 позов

НААКУ

Статті • Влада i люди
Робота арбітражного керуючого необхідна та складна з кількох причин

НААКУ

Статті • Влада i люди
Окремо на заході було проведено лотерею та благодійний збір на допомогу одному з українських військових підрозділів