Зверніть увагу

Мобілізація та бронь 2.0. Мінекономіки переводить бронювання працівників в онлайн-режим

20 травня 2022, 23:32Новини897

Наразі міністерство видало бронь понад пів мільйону чоловіків

  • Посилання скопійованоlink copied

З початку війни в Україні оголошена загальна мобілізація, наразі у лавах ЗСУ і Тероборони майже 600 000 осіб. Володимир Зеленський подовжив військовий стан і загальну мобілізацію до 23 серпня, а міністр оборони Олексій Резніков заявив про наміри забезпечити амуніцією 1 млн людей. Це виклик для бізнесу, під призов можуть потрапити критично важливі співробітники.

Олександр Грибан. Фото з особистого архіву

Мінекономіки шукає баланс між армією та бізнесом: наразі міністерство видало бронь понад пів мільйону чоловіків. Зараз міністертсво працює над спрощенням системи бронювання військовозобовʼязаних і переведенням її онлайн. Forbes розпитав про деталі бронювання в Україні відповідального заступника міністра економіки Олександра Грибана.

Нещодавно Міністерство економіки звітувало про надання відстрочки від призову майже 520 000 осіб. Чи є обмеження?

Ми орієнтуємося насамперед на потреби армії та підприємств, яким потрібні фахівці для відновлення та продовження роботи, що забезпечує нормальне функціонування економіки. Тому шукаємо та знаходимо баланс між інтересами військових і цивільних. Важливий як мобілізаційний ресурс для ЗСУ, так і кадровий резерв для бізнесу.

Вже зараз працюємо над удосконаленням механізму подання та розгляду заяв. Зокрема, будемо переводити його в режим онлайн, що прискорить та автоматизує увесь процес. Апліканти зможуть подавати заяви через спеціалізований підрозділ сайту Мінекономіки.

Одночасно будуть синхронізовані бази даних Генштабу, Міністерства оборони й територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Як це працюватиме?

Людина, яка від компанії займається бронюванням співробітників, буде реєструватися у програмі через електронний підпис і подаватиме заявку. В програмі відобразять критерії, яким вона має відповідати. Далі заявка пройде погодження в Міністерстві оборони і протягом кількох днів буде ухвалено рішення.

Потім ці дані потраплять до єдиного електронного реєстру, який буде доступний Генеральному штабу й територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки. Тобто всі учасники процесу отримають однакову інформацію. Очікуємо, що вже протягом найближчих місяців ця система запрацює.

Наскільки це пришвидшить процес?

Результатом стане мінімізація людського фактору під час обробки документів і суттєве пришвидшення всіх процедур, пов’язаних з бронюванням. Заявки оброблятимуться до трьох днів. В умовах війни оперативність має надзвичайне значення.

Чому IT-рішення буде на базі сайту Міністерства економіки, а не, наприклад, у «Дії»?

Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Міністерству економіки відводиться визначальна роль в організації бронювання. Саме ми консолідуємо всі дані від інших міністерств і держорганів. Проте доступ до нової системи бронювання через «Дію» цілком можливий. Над цим працюємо спільно з Мінцифрою.

Які галузі лідирують за кількістю резервів?

Особливо активно звертаються підприємства енергетичного комплексу, які входять до переліку критичної інфраструктури. Наявність фахівців-енергетиків дає можливість забезпечувати мирне життя в тилу, а також роботу виробничих підприємств, зокрема тих, які працюють на оборону.

Велика частка заявок надходить від паливного ринку. Після потужних атак агресора по паливній інфраструктурі відбувається її відновлення, і це потребує значних кадрових ресурсів.

Загалом Міністерство економіки максимально враховує потреби бізнесу в бронюванні працівників і там, де це не суперечить запитам армії, йде йому назустріч.

Міністерство економіки опрацювало майже 3200 заявок, проте видало лише 700 наказів на бронювання, за іншими була відмова. Чому?

Кількість відмов незначна, адже в одному наказі може бути кілька заявок, наприклад на 100 осіб. Крім того, немає потреби в бронюванні невійськовозобов’язаних і тих, хто не стоїть на обліку у військкоматі.

Випадки відмов, як правило, стосуються дефіцитних військових спеціальностей, яких сьогодні потребує ЗСУ.

Скільки сьогодні за день обробляє заяв Міністерство економіки? Чи зменшилася їхня кількість порівняно з березнем?

Порівняно з першими днями повномасштабної війни запит трохи зменшився. Але попит на бронювання, як і раніше, залишається значним. Ми обробляємо сотні заявок на день. Це пов’язано з тим, що економіка країни оговталась від шокового стану й починає відновлювати свої потужності.

Нещодавно Міністерство оборони заявило про готовність мобілізувати 1 млн українців, це майже вдвічі більше, ніж зараз. Чи планують у звʼязку з цим нововведення щодо резервування?

Оборона держави сьогодні є найважливішим завданням влади. Від цього залежить виживання, розвиток економіки та існування самої незалежної України. Тому потреби Міноборони будуть задовольнятися пріоритетно.

Одночасно там, де це можливо, знаходимо з Міноборони компроміси щодо забезпечення людьми стратегічно важливих підприємств і даємо бізнесу можливість розвиватися. Так діятимемо і надалі.

Сьогодні Міністерство економіки видає дозвіл на бронювання лише на пів року. Чи плануєте продовжити цей термін? Чи може людина отримати відстрочку від призову повторно?

Про збільшення терміну дії дозволу на бронювання поки не йдеться. Пробронте, через шість місяців співробітник може бути повторно заброньований. Так цінні для підприємства працівники зможуть залишитися на виробництві й приносити користь Україні в тилу.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Більшість колег та товаришів адвоката Іллі Костіна - це люди, які відчули своє зобов'язання перед Батьківщиною захистити її. Але не всі...

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
В нас, українців, немає шляху іншого, ніж перемога