Проекти та інновації

Чи потрібен Україні «кредитний суд»?

22 лютого 2021, 11:51Новини205

Этот материал также доступен на русском

Створення чергового судового органу нічого не дасть без зміни системних умов функціонування українських судів, – експерт.

  • Посилання скопійованоlink copied

Першого лютого 2021 року голова НБУ Кирило Шевченко заявив, що наразі триває обговорення «створення спеціалізованого суду (судової палати) в Україні, який розглядатиме питання між кредиторами та позичальниками, а також між інвесторами та одержувачами інвестицій». Ця новина викликає певний інтерес, особливо враховуючи складне становище в українській кредитно-фінансовій сфері, – зазначає Володимир Поляков, адвокат, директор ТОВ «ФК «Стандарт Кепітал».

Так, за даними НБУ «обсяг кредитів у банківській системі становить більше ніж один трильйон гривень, це приблизно 40 мільярдів доларів». За іншою статистикою на кінець минулого року офіційними боржниками рахувалися понад 2 мільйони українців. Все це чималі числа й очевидно, що права кредиторів та позичальників мають бути захищеними.

Проте чи є доцільним за цих умов створювати черговий спеціалізований суд? В цьому є певні й обгрунтовані сумніви.

Юрист нагадує, що подібна спроба в Україні вже була, тому наразі ми вже маємо досвід з Третейським судом при «Незалежній асоціації банків України». Після його виникнення в договорах багатьох банків з’явилися пункти на кшталт «усі пов’язані з виконанням кредитного договору спори, буде вирішувати Третейський суд при Асоціації українських банків». Таким чином, банки дійсно вважали, що отримали інструмент, який дозволить їм швидко вирішувати проблемні питання з недобросовісними кредиторами.

Проте, як засвідчила практика, все це виявилося ілюзією. Згідно з законами «Про третейські суди» і «Про захист прав споживачів» заборонено розглядати в третейських судах спори, пов’язані зі споживчим кредитуванням. Тому апеляційні суди зазвичай швидко скасовують постанови згадуваного Третейського суду. Хоча декілька справ дійшли навіть до Верховного Суду, який, очікувано, тільки закріпив загальну тенденцію. В принципі, даний результат є цілком закономірним.

“Не варто забувати й про реальну ситуацію в українській судовій сфері. Судова реформа, буквально, «зависла в повітрі», а судова система опинилась в глибокій фінансовій та кадровій кризі. Достатньо сказати, що сьогодні судам нема за що відправляти поштову кореспонденцію! Проте бюджетні гроші прагнуть вкласти в створення якогось нового суду. Я вже мовчу про тотальну корупцію, яка пронизує усі сфери судової системи. Тому вважати, що новий «спеціалізований суд» буде чимось особливим, може лише дуже наївна людина, далека від юридичної практики. Все це не передбачає створення ефективних механізмів вирішення правових питань. На мою думку, найдоцільнішим було б подбати про законодавчу базу, яка б рівною мірою захищала права як кредитора, так і позичальника. Тоді потреба в створенні чергових «спеціалізованих судів» відпаде сама собою. А створення чергового судового органу нічого не дасть без зміни системних умов функціонування українських судів”, – резюмує адвокат.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Майнові права боржника за останні роки стали одним з основних активів боржника, на які можливо звернути стягання в межах виконавчого провадження

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на поновлення процесуальних строків, пов'язаних з війною

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Важливо довести, що знищення або пошкодження об’єкту відбулось внаслідок збройної агресії рф

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Маємо в наявності хитрозроблену схему віджимання пенсій у пенсіонерів

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
У 2021 році динаміка практики щодо притягнення до солідарної відповідальності зросла до 10 справ, а у 2022 – вже до 17