Chargeback: гра в рулетку
Этот материал также доступен на русском
Mastercard Chargeback Guide – документ, де детально описана процедура сhargeback. Але він представлений тільки англійською мовою та має понад 400 сторінок складного тексту.

Платіжні системи Visa та MasterCard надають гарну можливість повернути свої кошти, якщо ви не бажали їх віддавати, віддали помилково, або нічого за них не отримали. Маленьке «але»: ви маєте хоч щось знати про цю можливість. У більшості випадків про порядок та умови сhargeback знають лише банки, які не дуже про це розповсюджуються, – розповідає Вікторія Малиновська, старший юрист «Glagos», адвокат.
Про сhargeback у двох словах
Якщо коротко, Chargeback — це процедура повернення коштів шляхом опротестування платежу, якщо є вагомі аргументи на користь того, що транзакція є несанкціонованою, помилковою чи шахрайською, а також у разі непоставки замовленого товару/послуги чи отримання їх неналежної якості.
Учасниками є власник картки, банк платника, платіжна система, банк одержувача і одержувач. Схема повернення виглядає наступним чином: платник подає до банку заяву, банк проводить власне розслідування і якщо погоджується з наявністю підстав, виставляє претензію банку одержувача. Якщо ці підстави підтверджуються, гроші списуються та повертаються платнику, а якщо ні, у поверненні коштів відмовляють, і теоретично платник має право за допомогою банку передати спір на вирішення платіжної системи (арбітраж).
Сhargeback під завісою таємниці
Mastercard Chargeback Guide і відповідні правила Visa — саме той документ, де детально регламентована процедура сhargeback. Знову «але»: вони представлені тільки англійською мовою та мають понад 400 сторінок складного тексту зі специфічними термінами.
Банки про факт існування цих правил не розповсюджуються, права споживача, закріплені в них, не розкривають і переклад на українську мову не надають. Якщо клієнт нічого не знає про сhargeback, то банк у більшості випадків повідомить лише крихти інформації, причому вона може різнитись від оператора до оператора. Єдиний вихід — як мінімум, перечитати всі статті про сhargeback, а як максимум, звернутись до фахівців, бо «сліпота» клієнта — це плацдарм для зловживань з боку банку.
Банк: логіку в діях не шукати
Найпопулярніші ситуації, за яких банк залишає ні з чим свого клієнта, такі:
- прийняття заяв на сhargeback за одними транзакціями і відмова за іншими за умови їх ідентичності;
- відмова ініціювати арбітражне оскарження.
Саме відмова йти в арбітраж викликає найбільше непорозуміння. Оскарження транзакції в міжнародній платіжній системі — право і ризик платника. Наприклад, у правилах Приватбанку передбачені умови для ініціювання арбітражу: заява клієнта, дотримання певного строку та компенсація банку грошей у випадку програшу. Тож процедура арбітражу виглядає як право платника, де банк виступає лише посередником між ним та платіжною системою.
Зрозуміло, що якщо банк відмовляє в передачі справи до арбітражу, клієнт самостійно це зробити не може. Тобто у даному питанні платник повністю залежний від свого банку. Немає у банку бажання йти в арбітраж — немає шансу повернути кошти. Цей стан залежності призводить до повного панування банку над ситуацією. Лише банк знає, як, і лише він має можливість. Та наслідком цього є не підвищений рівень відповідальності перед клієнтом, а свавілля. Є багато випадків, коли за одними заявками банк іде на оскарження, і кошти повертаються, а за іншими ідентичними — ні, причому без вагомих підстав.
Банк у дамках
Реєстр судових рішень містить переважну більшість відмов у стягненні збитків з банку. Їх обґрунтування в кожному рішенні ідентичне:
- держатель картки сам несе відповідальність за всі операції, здійснені в мережі Інтернет;
- клієнт у більшості випадків самостійно та за своєю волею здійснює платежі;
- сhargeback є правом банку, а не обов’язком (розпочати процедуру — так, а арбітраж?);
- сhargeback можливий, допоки спірні грошові кошти знаходяться в системі міжнародних платежів та ще фактично не отримані особою, якій вони направлені.
І головне, з чим стикаються платники, котрі перевели кошти на торговий майданчик шахраїв і намагаються їх повернути з підстав ненадання послуги (стосується більше Mastercard):
- система не повертає кошти за операціями, пов’язаними з інвестиціями, валютними операціями та переказами на брокерські рахунки, тому банки позбавлені можливості ініціювати арбітраж за такими транзакціями.
Крім того, суди наполягають на доведенні того, що кошти в безумовному порядку були б повернуті, якби банк ініціював арбітраж, і виключно через те, що банк цього не зробив, клієнт не отримав кошти. Але як про це дізнатись, якщо платнику навіть не дозволили спробувати? Якщо так сталося, що банк має таку владу відносно арбітражу, логічно, що клієнт несе певні збитки, якщо банк не дотримується процедури.
Дехто не змирився
Наразі на розгляді ВС ще с 2020 р. перебуває справа щодо відсутності висновку стосовно відшкодування шкоди особі у зв’язку з неналежним виконанням банком- емітентом обов’язків, визначених Mastercard Chargeback Guide, та висновку щодо передачі спору про оскарження транзакції на вирішення арбітражу.
На виході маємо отримати відповіді на питання, має банк за будь- яких умов передавати справу на арбітраж чи керуватись власними міркуваннями. І якщо це все ж обов’язок банку як посередника, чи є підстави для стягнення збитків за його невиконання?
Досі ж сhargeback залишається нерозгаданим ребусом. Якщо на етапі прийняття заяви банк дійсно сам вирішує, чи обґрунтована претензія, то вже на етапі арбітражу він має лише функції посередника. І якщо він відмовляє у передачі справи, чому саме клієнт повинен нести збитки?






-
Уряд спрямував місцевим бюджетам понад ₴1,5 мільярда субвенції на відновлення21 березня 2025, 18:00 • Новини
-
Приватизація Полтавського інституту землеустрою: аукціон приніс понад 21 млн грн21 березня 2025, 17:50 • Новини
-
НБУ анулював ліцензії двом кредитним спілкам21 березня 2025, 17:39 • Новини
-
За кордономКитай різко скоротив імпорт товарів і авто зі США через торгівельну напругу21 березня 2025, 17:28 • Новини • За кордоном
-
Поліція Києва передала до музею історії України рідкісні артефакти, вилучені з «чорного» ринку21 березня 2025, 17:17 • Новини
-
Зверніть увагуЯк українському бізнесу залучити міжнародне фінансування?21 березня 2025, 17:07 • Новини • Зверніть увагу
-
Колізії та конфліктиАРМА отримало в управління активи групи компаній корпорації «ЮНІГРАН»21 березня 2025, 16:58 • Новини • Колізії та конфлікти
-
Активи банку «Фінанси та кредит» знову виставили на торги21 березня 2025, 16:53 • Новини
-
В Україні аграрії засіяли понад 250 тисяч гектарів ярих зернових21 березня 2025, 16:51 • Новини
-
Міжнародне встановлення батьківства: як діяти у складних випадках — роз’яснює Мін’юст21 березня 2025, 16:47 • Новини
-
Пояснення щодо підрахунку карт у блекджеку21 березня 2025, 16:45 • Новини
-
Як працюють бонуси в онлайн-казино?21 березня 2025, 16:42 • Новини
-
4 речі, які потрібно знати про прогресивні джекпоти в слотах21 березня 2025, 16:39 • Новини
-
ЄС виділяє €10 мільйонів для незалежних ЗМІ в Україні21 березня 2025, 16:36 • Новини
-
Поради щодо слотів, про які ви могли забути21 березня 2025, 16:35 • Новини
-
Типи ставок в американській рулетці21 березня 2025, 16:32 • Новини
-
Виграш у кено виявився приголомшливим21 березня 2025, 16:28 • Новини
-
Ціни на продукти зростають: у березні лідирують овочі та молокопродукти21 березня 2025, 16:26 • Новини
-
Слот Aztec’s Millions, огляд та бонуси21 березня 2025, 16:23 • Новини
-
Слот T-Rex забезпечує багаторазові виграші21 березня 2025, 16:19 • Новини
-
Уряд вніс зміни до порядку затвердження мінімально допустимих експортних цін на низку товарів21 березня 2025, 16:16 • Новини
-
Спробуйте слот Santa’s Reel Wheel із 60 безкоштовними обертаннями21 березня 2025, 16:16 • Новини
Матеріали за темою

Законодавство

Законодавство

Законодавство

Законодавство

Законодавство
