Проблемні боргиЗверніть увагу

Борги за комунальні послуги: чи повинен новий власник житла сплачувати за попереднього власника?

6 липня 2021, 10:15Новини3496

Этот материал также доступен на русском

Власник придбаного житла не відповідає за борги попереднього власника. Вказане не стосується випадку, якщо житло переходить у спадщину. У такому разі спадкоємець має прийняти спадщину разом з боргами.

  • Посилання скопійованоlink copied

Про те, чи повинен власник придбаного житла сплачувати борги за комунальні послуги попереднього власника, розповіла заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко у черговому випуску передачі «Право знати».

Так, відповідно до статті 322 Цивільного кодексу України власник зобов’язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Враховуючи положення статей 66, 67, 162 Житлового кодексу України, за користування житловим приміщенням, що належить громадянинові на праві приватної власності, сплачується плата за утримання будинку, прибудинкової території та плата за спожиті комунальні послуги.

Плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін.

Плата за комунальні послуги береться (крім квартирної плати) за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. Споживачі зобов’язані сплачувати за житлово-комунальні послуги лише у випадку, якщо вони ними користувалися.

Таким чином, теперішній власник придбаного житла не відповідає за борги попереднього власника.
Вказане не стосується випадку, якщо житло переходить у спадщину. У такому разі спадкоємець має прийняти спадщину разом з боргами.

Враховуючи положення статей 1218 та 1219 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, окрім прав та обов’язків, що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця.

У свою чергу, у договорі про відчуження нерухомого майна можна прописати умову про те, що новий власник бере на себе тягар боргів за житлово-комунальні послуги попереднього власника. Лише погодившись на таку умову та належним чином зафіксувавши її у договорі, новий власник буде відповідати за такі борги.

Але такі умови найчастіше прописують у договорі у разі, коли житло продається дешевше ринкових цін. Тому новий власник зацікавлений у тому, щоб дешевше купити житло і потім поступово сплатити борги попереднього власника житла.

У разі купівлі житла особа має право вимагати довідки від власника, який продає майно, про відсутність у нього боргів за житлово-комунальні послуги.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Комунальне господарство

Статті • Банкрутство
«Відсутніх боржників» швидко ліквідовували та визнавали погашеними їх борги перед кредиторами

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Майнові права боржника за останні роки стали одним з основних активів боржника, на які можливо звернути стягання в межах виконавчого провадження

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на поновлення процесуальних строків, пов'язаних з війною

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Важливо довести, що знищення або пошкодження об’єкту відбулось внаслідок збройної агресії рф

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Маємо в наявності хитрозроблену схему віджимання пенсій у пенсіонерів