За кордоном

Банк Англії підвищив ставку на 0,75 в.п. – до 3,0%: це максимум із 2008 року

4 листопада 2022, 10:12Новини361

Этот материал также доступен на русском

Вищі витрати на запозичення завдадуть шкоди і без того слабкій економіці, оскільки споживачі готуються до важкої зими, падіння реальних доходів, зростання цін.

  • Посилання скопійованоlink copied

Банк Англії (Bank of England, BOE) підвищив ключову процентну ставку на 0,75 відсоткового пункту в четвер, що є найбільшим зростанням з 1989 року, оскільки він бореться зі сплеском інфляції через зростання цін на енергоносії, навіть коли економіка Сполученого Королівства скочується в очікувану рецесію, – повідомляє finbalance з посиланням на The Wall Street Journal.

Центральний банк підвищив базову кредитну ставку на восьмому засіданні поспіль до 3% з 2,25%, піднявши її до найвищого рівня з листопада 2008 року. Вищі витрати на запозичення завдадуть шкоди і без того слабкій економіці, оскільки споживачі готуються до важкої зими, падіння реальних доходів, зростання цін.

Банк Англії заявив, що економіка Сполученого Королівства, ймовірно, увійшла в рецесію протягом трьох місяців до вересня, коли виробництво впало приблизно на 0,5%. Комітет з грошово-кредитної політики (Monetary Policy Committee) очікує довготривалої рецесії, тривалість і глибина якої залежатиме від того, наскільки високо банк підніме ставки, щоб стримати ціни.

«Останні прогнози MPC описують дуже складну перспективу для економіки Сполученого Королівства, — йдеться в заяві BOE. – Очікується, що вона буде в рецесії протягом тривалого періоду».

Банк заявив, що фінансові ринки Сполученого Королівства наразі орієнтуються на курс його ключової ставки, яка досягне піку в 5,25% наприкінці наступного року, рівень, який, за його прогнозами, призведе до скорочення економіки Великобританії на 1,5% наступного року та ще на 1% у 2024 році. що призведе до зростання безробіття до 6,5% до кінця 2025 року.

Але він показав, що не очікує підвищення ставок настільки, як очікують інвестори. «Подальше підвищення банківської ставки може знадобитися для сталого повернення інфляції до цільового рівня, хоча й до піку, нижчого, ніж ціна на фінансових ринках», – йдеться в повідомленні.

Тим не менш, навіть якщо банк збереже поточну ставку в 3%, економіка Великобританії, ймовірно, переживе рецесію до останнього кварталу наступного року.

Після оголошення фунт ослаб по відношенню до долара до падіння на 1,9%, а державні облігації Великобританії розпродані. Дохідність 10-річних облігацій зросла до 3,504% з 3,421% напередодні.

Цей крок BOE відбувся через день після того, як Федеральна резервна система також підвищила свою ключову ставку на три чверті відсоткового пункту та оголосила про плани продовжувати її підвищення, можливо, меншими кроками, але до вищих рівнів, ніж передбачалося раніше.

Банк Англії вперше підвищив ключову ставку в грудні, на три місяці раніше, ніж ФРС, але з тих пір діяв більш обережно. Це викликало критику за те, що він недостатньо посилив політику, щоб приборкати інфляцію, але деякі колишні політики також кажуть, що центральний банк мало що може вплинути на ціни енергоносіїв і не повинен далі підвищувати ключову ставку.

Як і в інших частинах Європи, Сполучене Королівство зіткнулося зі сплеском інфляції, головним чином через стрибок цін на енергоносії після вторгнення Росії в Україну та рішення Москви припинити постачання природного газу до Європи. За 12 місяців до вересня ціни у Великобританії зросли на 10,1%, що зрівнялося з липневим показником, зафіксувавши найшвидше зростання за 40 років.

Політичне рішення центрального банку Сполученого Королівства було прийнято після періоду економічної та політичної нестабільності, викликаного несподіваним пакетом скорочень податків, оголошеним колишнім прем’єр-міністром Ліз Трасс наприкінці вересня. Відсутність плану стримування державних запозичень у середньостроковій перспективі налякала інвесторів, що призвело до обвалу цін на державні облігації та відходу пані Трасс через місяць. Банк Англії купив державні облігації, щоб запобігти обвалу ринку.

Відтоді уряд Сполученого Королівства відклав плани щодо скорочення податків і пообіцяв серію підвищення податків і скорочення видатків, що, за його словами, знизить частку боргу в економіці в кінці цього десятиліття, послаблюючи тиск на центральний банк, щоб спробувати компенсувати інфляційний вплив планів пані Трасс через набагато більші підвищення ставок. Центральний банк заявив, що не взяв до уваги ці заплановані кроки у своєму рішенні в четвер, але зробить це, коли наступного разу вирішить політику в грудні.

Рішення центрального банку підвищити вартість позик посилить труднощі, з якими стикаються домашні господарства та підприємства, коли вони готуються пережити зиму рецесії та зростання цін, що призведе до скорочення доходів.

Банк Англії заявив у четвер, що урядове обмеження на ціни на енергоносії, яке має тривати до квітня, обмежить рівень інфляції протягом цього періоду, і очікує піку в 10,9% до кінця цього року, порівняно з 13% раніше. Але Банк Англії прогнозує, що рівень інфляції залишатиметься високим протягом наступного року і лише в 2024 році впаде нижче цільового рівня в 2%.

Найближчі перспективи процентних ставок ускладнюються розбіжностями серед дев`яти членів MPC. Тоді як семеро з них проголосували за підвищення ключової ставки до 3%, Сваті Дінгра проголосував за підвищення на півпункту, а Сільвана Тенрейро проголосувала за підвищення на чверть пункту.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?