Фатальний рік: три найбільших напрямки у бізнесі, які не пережили коронавірус

Редакцiя
30 січня 2021, 19:14
15696 хвилин читати

Этот материал также доступен на русском

Серед найбільших жертв коронавірусу — туристична індустрія

  • Посилання скопійованоlink copied

Минулого року стрічки відомих видань майоріли повідомленнями про те, що великі світові компанії мають проблеми з бізнесом — хтось активно скорочував персонал і закривав магазини та представництва, інші — намагалися реорганізуватися, щоб хоч якось триматися на плаву, останні — просто оголошували про банкрутство.

Збанкрутіли у повітрі

Найпершими жертвами коронакризи у 2020 році стали авіакомпанії. Серед тих, хто зазнав краху — британська Flybe, яка вважалася найбільшим незалежним регіональним перевізником в Європі (виконувала рейси між 85 пунктами призначення, річний пасажирооборот компанії становив близько 9 млн осіб, загалом на неї припадало близько 40% внутрішніх рейсів у Великій Британії). Проблеми в авіакомпанії розпочалися ще до коронавірусу, який і став остаточною крапкою у життєдіяльності Flybe. Попри те, що власники запросили багатомільйонну позику, влада країни відмовила у фінансовій допомозі. В результаті 5 березня 2020 року було оголошено про банкрутство й припинено обслуговування всіх рейсів.

До речі, ще раніше — у лютому минулого року, припинила свою діяльність друга за величиною авіакомпанія в Італії — Alitalia. Регулярні перевезення також було скасовано через ситуацію зі світовою епідемією. До переліку тих, кому не пощастило потрапили велика норвезька компанія-перевізник — BRA (заснована у 2016 році), австрійська авіакомпанія Level Europe, яка з середини червня 2020-го не виконала жодного рейсу й турецька Atlas Global.

Серед американських авіагігантів — Miami Air International, яка проіснувала з 1990 року та базувалась у Майамі, виконуючи чартерні рейси на всі континенти — перевозила туристів, членів уряду, військових, цінні вантажі. Цікаво, що в перший рік свого існування компанія орендувала єдиний літак Boeing, а вже до 2000 року власникам вдалося придбати 7 власних бортів і довести виторг до $100 млн. У березні 2020-го Miami Air International оголосила про початок процедури банкрутства, а у травні припинила діяльність.

Про свої фінансові проблеми восени минулого року оголосив і японський підрозділ авіакомпанії AirAsia — AirAsia Japan. Позов про власне банкрутство перевізник подав до Окружного суду Токіо з зобов’язаннями на суму близько 21,7 млрд єн (приблизно $208 млн). Як зазначають місцеві ЗМІ, перевізник став першою авіакомпанією, яка зазнала краху у країні Висхідного сонця в епоху COVID-19.

Туристичний провал

Серед жертв коронавірусу — туристична індустрія. Так, влітку 2020 року буквально через декілька днів після того, як Велика Британія знову відкрила закордонний туризм, про банкрутство оголосив туроператор Fleetway Travel, який пропрацював на ринку 45 років. Компанія нараховувала 85 співробітників в офісах у Лондоні та Шеффілді.

До списку банкрутів потрапив ще один британський туроператор — Go Travel. Компанія працювала на туристичному ринку Англії 21 рік, в основному в регіонах, була учасником британської асоціації турфірм ABTA, і мала такі бренди, як Go Travel, Go Active Travel, Cultural Breaks, Lates і Coach Holidays.

“Нам не було куди діватися, ми стали жертвами коронавірусу. З жалем повідомляємо, що ми припинили свою діяльність з 9 жовтня”, — йшлося в офіційній заяві компанії.

Тоді представники наголошували, що намагалися всіляко захистити свій бізнес і співробітників але “непереборні обставини” у вигляді пандемії коронавірусу виявилися сильнішими за них. При цьому туроператор попередив, що у подібній ситуації у Великій Британії перебуває вже багато компаній.

Money ship in water

Продовжують “тонути” й німецькі турфірми — це навіть всупереч тому, що уряд намагається захистити їх завдяки закону про припинення банкрутств. Серед останніх, хто покинув ринок — німецький Oböna Reisen, який з 1966 року займав досить-таки специфічну, але надзвичайно популярну нішу в Європі — спеціалізувався на турах на нудистські курорти.

Збанкрутіла й найстаріша мережа турагентств Bühler Reisebüro зі штаб-квартирою у Шварцвальді, що заснована у 1969 році та мала понад 30 філій в Німеччині. Як зазначив виконавчий директор мережі Пітер Маркус, який очолював компанію з 1973 року, попри заходи жорсткої економії та скорочений робочий час для співробітників, компанія не змогла економічно продовжувати працювати більше ніж дев’ять місяців без значних продажів.

“Допомоги держави було недостатньо для підприємств нашого масштабу. Тепер наші фінансові резерви витрачені, а отримати нові кредити більше неможливо”, — наголосив він.

Майже одночасно з німцями почали банкрутувати й скандинави. Усе розпочалося з данської групи туроператорів TravelCo Nordic, а потім перекинулося на її дочірні компанії практично в усіх скандинавських країнах — в результаті фактично всєю Скандинавією покотилася хвиля банкрутств. До речі, туркомпанія TravelCo Nordic вважалася четвертою за величиною на данському ринку, поступаючись тільки Spies, Apollo і TUI, і обслуговувала 148 тис. клієнтів на рік.

Якщо більшість країн наразі зазнає збитків через банкрутство декількох компаній, то в Йорданії ситуація склалася набагато гірше — туристичній галузі прийшов кінець. За словами секретаря Йорданської асоціації туризму й туристичних агентств (JSTA) Камаля Абу Діабі, єдиний варіант для багатьох турфірм — закритися. Близько 60 компаній Королівства вже закрилися назавжди через відсутність клієнтів, викликаних пандемією коронавірусу. А 60 турфірм для Йорданії — це дуже багато, враховуючи, що країна невелика і кількість туристичних компаній в ній досить обмежена. Індустрія туризму є одним із найбільш постраждалих секторів в Йорданії та усьому світі. “Поки нічого не змінилося, і буде з’являтися все більше та більше оголошень про закриття інших туристичних агентств”, — зазначив Камаль Абу Діабі.

Серйозні проблеми виникли і в Таїланді — країна на межі повного краху, до того там “визрівають” народні хвилювання. Через те, що туристи не хочуть сидіти 14 днів карантину по прибуттю їх кількість знатно скоротилася, що напряму впливає на дохід на добробут місцевого населення. Понад 90% туристичного бізнесу закрилося, співробітники змушені шукати інші засоби, щоб вижити. За даними Bloomberg, 931 компанія з-поміж тайських великих офіційних туроператорів припинила свою діяльність. І ще тисячі дрібних сімейних підприємств туристичної галузі та супутніх бізнесів “пішли в небуття” непомітно.

Не найкращі часи переживає Іспанія — там найбільша криза в історії країни. Внесок туристичного сектора у ВВП знизився з 12,4% у 2019 році до трохи більше ніж 4%. Серед найбільш постраждалих регіонів — Балеарські острови, оскільки пандемія фактично зруйнувала нічне життя, яким славиться регіон.

Минулого року Канарські острови відвідало на 9 млн осіб менше, проти 2019 року. Постраждав і пляжний туризм — більшість готелів закриті та не знають, коли відчиняться. Турпотік на узбережжі Коста-дель-Соль у 2020-му обвалився на 70%. Не найкраща ситуація в Каталонії та Барселоні.

Загалом готельний сектор втратив €1,4 млрд — 82% від доходів попередніх років. В короткостроковій перспективі представники турбізнесу Іспанії не чекають на поліпшення.

Крім туроператорів страждають і власники готельного бізнесу. Наприклад розпродажі готелів у Туреччині через борги на фоні коронавірусу мають масовий характер. Так, ще у жовтні минулого року на продаж було виставлено 4-зірковий Banan Beach Club, який вважається одним із найстаріших в Анталії (був відкритий ще у 1971 році).

Крім того, найближчим часом з молотка піде розкішний готель-курорт Deluxe Istanbul Resort Hotel у місті Анамур (провінція Мерсін). Оцінна вартість об’єкта становила 34,109 млн турецьких лір. А ще — готель Avantgarde Resort (4 зірки) у турецькій курортній провінції Анталія.

Найчастіше проблеми виникають у готелів, які взяли кредити на реновацію або розширення мережі, але через складний туристичний сезон-2020 не мають можливість їх повернути, пише Tourprom. У результаті такі готелі потрапляють у кабалу до банків, які виставляють їх на продаж.

Аналогічна ситуація в Італії, де невеликі сімейні готелі, що належать італійцям, починають масово скуповуватися іноземцями — перш за все великими закордонними готельними мережами. До речі, до кризи-2020 Італія залишалася єдиною європейською країною, де з більш ніж мільйона готельних номерів, великі мережі становили лише 5%, тоді як на іншому ринку переважали невеликі сімейні компанії, що передають свій бізнес з покоління в покоління.

Наприклад, влітку нью-йоркський Elliott Management продав знаменитий венеціанський готель Bauer австрійській групі нерухомості Signa всього через рік володіння, а лондонська Orion Capital оголосила про розширення бренду розкішних Six Senses в Італії після придбання палаццо XVIII ст. в Римі.

Загалом за оцінки Всесвітньої туристичної організації ООН (UNWTO) втрати туристичної галузі за десять місяців 2020 року склали $935 млрд. У період січень-жовтень туристичні напрямки прийняли на 900 млн менше іноземних туристів, якщо порівняти з тим же періодом 2019 року. Це означає втрату $935 млрд експортних доходів від міжнародних перевезень. За підсумками року кількість міжнародних подорожей скоротиться на 70-75%, а втрати галузі складуть близько $1,1 трлн. Таке різке падіння туризму через пандемію може призвести до економічних втрат обсягом $2 трлн у світовому ВВП.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму