Імплементація Директиви «про другий шанс»: досвід Республіки Чехія

14 вересня 2023, 21:24
17102 хвилини читати

Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

  • Посилання скопійованоlink copied

Республіка Чехія завершила процес транспозиції Директиви ЄС 2019/1023 від 20 червня 2019 року щодо засад превентивної реструктуризації (Директива). Відповідний закон (чеськ. Zákon o preventivní restrukturalizaci) було ухвалено Сенатом у серпні та підписано Президентом Петром Павлом на початку вересня.

Чому ця новина є важливою для України?

Відповідаючи на дане питання, варто відзначити, що Україна, в рамках отримання макрофінансової допомоги від Європейського союзу, зобов’язалася вдосконалити режими корпоративного банкрутства відповідно до основних принципів Директиви.

Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства.

Це можливо завдяки інструментам захисту внутрішнього фінансування, крос-класовому погодженню плану реструктуризації, нагляду за виконанням плану керуючим реструктуризацією та багатьом іншим новелам, які містить Директива.

В умовах воєнного стану значна кількість українських підприємств зазнала фінансових труднощів, що ставить під загрозу своєчасність проведення розрахунків за контрактами. З огляду на це, українському бізнесу потрібні доступні інструменти відновлення платоспроможності, які, на відміну від звичайних процедур банкрутства, змогли б зберегти працюючий бізнес, котрий лише тимчасово опинився в складних фінансових умовах, втім, має потенціал для відновлення. Для кредиторів перевага превентивної реструктуризації полягає, перш за все, в можливості отримати більше повне задоволення вимоги порівняно з тією ж самою ліквідацією боржника.

Через це в професійних колах Директиву часто називають Директивою «про другий шанс».

Як показала практика, впровадження положень Директиви в національне законодавство виявилось непростим завдання навіть для країн-членів ЄС, які мали завершити імплементацію до 17 липня 2022 року. З огляду на це, для України вкрай важливо вивчати досвід сусідніх держав з цього питання аби врахувати всі можливі ризики.

Маючи спільні правові традиції, досвід Республіки Чехія може виявитись цінним з практичної точки зору для законодавців та суддів в Україні. Зокрема, під час підготовки відповідних змін до Кодексу України з питань банкрутства варто розглянути підходи, які вже були застосовані в Республіці Чехія та інших країнах Центральної Європи та Балтії, які вже Директиву. Зокрема, до таких питань можна віднести можливу адаптацію процедур реструктуризації до потреб малого та середнього бізнесу, роль держави та інших учасників ринку у виявленні неплатоспроможності на ранніх етапах.

Наразі Директива очікує імплементації лише в Польщі, яка продовжує роботу над відповідним проєктом закону. Серед іншого відтермінування строку імплементації Директиви в Польщі обумовлено змінами у сфері правил досудового врегулювання заборгованості, які були ухвалені в 2020 році у відповідь на проблеми платоспроможності бізнесу, які були викликані пандемією COVID-19.

З оглядну на релокацію значної кількості підприємств з України до Польщі, гармонізація процедур превентивної реструктуризації між нашими країнами набуває значної актуальності. Зокрема мають бути створені сприятливі умови для доступу до процедур реструктуризації для підприємств, які вимушено здійснюють свою діяльність одночасно в Польщі та Україні.

Зі своєї сторони Проєкт ЄС «Право-Justice» продовжує аналіз практик імплементації та застосування Директиви та надаватиме сприяння українським стейкхолдерам на шляху адаптації законодавства, яке регулює корпоративне банкрутство до кращих стандартів ЄС.

Олег Михалюк, головний національний експерт Проєкту ЄС “Право-Justice”, компонент захисту прав власності та виконання

Редакція Борг.Експерт може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за зміст
матеріалів в розділі «Думки експертів» покладається на авторів текстів.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації