“Лідерам-одинакам тут не місце. До мети може привести тільки команда”, – прогноз для НААКУ

Глушко Сергій
3 листопада 2021, 09:50
97376 хвилин читати

В Національній асоціації арбітражних керуючих України вважають, що за два роки свого існування у неї вже з’являється єдиний голос, і що з нею починають рахуватися

  • Посилання скопійованоlink copied

Встановлення довіри між собою та досягнення реальної незалежності, в першу чергу, фінансової, названо ключовими цілями Національної асоціації арбітражних керуючих України. Про роль саморегулівних організацій в розвитку незалежної професійної діяльності йшлося на Східноукраїнському форумі з питань банкрутства, який відбувся минулого тижня у Харкові.

Учасники панельної дискусії відзначали, що за два роки після утворення єдиної професійної спільноти арбітражних керуючих (навіть не зважаючи на пандемію та пов’язані з нею обмеження), все ж таки досягнуті вагомі результати.

О.Бондарчук

«За два роки про Асоціацію знає вся Україна, в тому числі завдяки утворенню сильних та авторитетних регіональних організацій. У нас з’явився єдиний голос, і нас чують. Арбітражних керуючих запросили взяти участь у робочій групі з питань банкрутства при Мін’юсті. Якщо два роки тому все починалось із 15 осіб, то тепер там шість тематичних підгруп. Результатом роботи є кілька законопроектів, які вже перебувають на розгляді у Верховній Раді, зокрема, законопроект 4409», – дав свою оцінку в.о. голови ради арбітражних керуючих України Олександр Бондарчук.

За його словами в роботі арбітражних керуючих ще багато проблемних питань.

Незважаючи на списочну чисельність членів НААКУ у 1200 осіб, реальну діяльність провадять лише 500-600 представників професії, для більшості з яких вона є єдиним джерелом для існування.

«Багато в чому ми схожі на приватних виконавців. Їхня організація також утворилася кілька років тому. Але вони мають більш привабливі умови праці. Є виконавче провадження, і є основна винагорода, яку отримує приватний виконавець. У нас такого немає. Завдяки Кодексу з’явилася норма про тримісячне обов’язкове авансування роботи арбітражного керуючого, але немає гарантій оплати, якщо робота продовжиться. Більше того, у нас усередині спільноти немає спільного розуміння, як це має бути. Пропонуються різні моделі, але вони крім їхніх авторів та групи підтримки нікому не цікаві. І поки що ми не досягнемо між собою згоди – не отримаємо конкретного результату», – вважає керівник НААКУ.

Так само корисним прикладом він вважає наявність у колег секретаріату не лише на центральному рівні, але й у регіонах. В результаті, якість документообігу у них досить висока, ґрунтовніша підготовка всіляких матеріалів, аналітичних довідок.

«А ми рік пояснюємо спільноті, навіщо нам секретаріат загалом. Зараз, наприклад, хтось у соцмережах висуває ідею – а давайте протестуємо (на COVID-19) перед з’їздом кожного арбітражного керуючого. А тепер покажіть мені, хто цим буде займатися. Це ж хтось фізично має робити!» – зазначає О.Бондарчук.

О.Волянська

Подібна історія відбулась із прийняттям Радою арбітражних керуючих рішення про фіксовані членські внески. Сьогодні це дає змогу зібрати десь 700 тис. гривень, із яких 300 тис. гривень підуть на проведення з’їзду. І при цьому є група арбітражних керуючих, які не погоджуються з цим і оскаржують зазначене рішення в суді.

Головне, щоб спільнота зрозуміла, навіщо їй потрібна самоорганізація, продовжує арбітражна керуюча Олена Волянська. Бо і досі окремі представники професії висловлюють радикальні думки – навіщо всіх загнали до однієї організації!

«У нас дуже складна спільнота, представники якої звикли працювати одноосібно, “на себе”, керуватись власними інтересами. Таку спільноту дуже важко об’єднати якоюсь спільною ідеєю», – погоджується вона.

На її думку, щоб об’єднання арбітражних керуючих було успішним необхідно, аби:

  1. Була довіра між членами спільноти і розуміння спільних цілей.
  2. Існував певний елемент самоконтролю і перевірки, щоб увесь механізм працював злагоджено і не було порушень.
  3. Мав місце вплив на формування нормативної та законодавчої бази для того, щоб професія розвивалася у правильному напрямку.

«Таким чином, спільнота має дати собі відповідь – чи ми рухаємось в напрямку перебирання повноважень і готові для цього чимось пожертвувати. Маю на увазі сплату внесків. Адже без фінансової незалежності наша організація жодної функції не виконає», – підсумовує арбітражна керуюча.

Передача регулятором повноважень

В.Філатов

У липні нинішнього року в Міністерстві юстиції була проведена нарада за участі представників Ради арбітражних керуючих, на якій обговорювали шляхи і послідовність передачі повноважень від державного органу до саморегулівної організації.

На сьогодні більш-менш реальною є передача до НААКУ стажування майбутніх арбітражних керуючих. Оцінювати, хто з кандидатів можуть бути в професії – якраз питання НААКУ. Про це розповів директор Департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України Владислав Філатов.

Далі, за його словами, планується передача НААКУ питання підвищення кваліфікації арбітражних керуючих. І якщо ці питання будуть вирішені на належному рівні, міністерство піде далі й віддасть початкову підготовку.

«Перебуваючи членом Дисциплінарної комісії, мав можливість пересвідчитися, що окремі арбітражні керуючі не мають належного досвіду і рівня знань. І це треба міняти. Ростуть обсяги справ. Пригадую, що одна із перших справ нараховувала приблизно 30 аркушів – заява, ухвала, звіт і ще кілька документів. Сьогодні це 12-20-30 томів. І для цього потрібен відповідний рівень. Арбітражний керуючий – це хто? Це фахівець високого порядку. Він одночасно і економіст, і юрист», – пояснив посадовець.

Положення про стажування вже складено та направлено на затвердження до міністерства, поінформував Олександр Бондарчук.

Складніше із Положенням про підвищення кваліфікації. Перед арбітражними керуючими, які взялися за створення Положення, відразу постало питання: а чи не варто змінити саму систему і відійти від начитування раз на два роки якогось курсу певним освітнім закладом, а замість того запровадити бальну систему, як у адвокатів. Ті самостійно надають доступ до професії та забезпечують роботу з підвищення кваліфікації. Остання складається із коротких тематичних курсів з різних видів діяльності.

Тут же постало питання до Міністерства освіти і науки – а чи потрібно освітнім закладам отримувати нову ліцензію під час переходу на бальну систему?

«Після п’яти запитів, зустрічей із заступниками міністра та підключення міжнародних партнерів у жовтні нам відповіли, що треба. Готуємо остаточну версію Положення», – повідомив керівник НААКУ.

Історія одного арбітражного керуючого

За словами Олександра Бондарчука, у НААКУ зараз відбувається гостра дискусія – чи потрібні перевірки Мін’юсту, або ні. Однак, як показує практика, акт перевірки державним органом, в якому йдеться про знайдені або не виявлені порушення арбітражного керуючого, є сьогодні, по суті, в 95% випадках захистом від невиправданих слідчих дій у кримінальному провадженні, які також трапляються в роботі даної професії. Навіть якщо спочатку такий акт проігнорують, у подальшому розвитку кримінальної справи він спрацює.

Є.Лахненко

Звичайно, захищає не тільки акт, але й підтримка всієї спільноти, про що свідчить історія арбітражного керуючого Євгенія Лахненка. Свою історію він сам розповів: «Ситуація була банальна. Було державне підприємство, я був керуючий санацією, багато активів було повернуто, був розроблений план санації, який погодив орган управління, погоджена також торгуюча організація, ціна продажу. Був проданий об’єкт і заборгованість боржника була погашена майже на 70 відсотків. Аж тут правоохоронні органи, очевидно, вирішили завести свого арбітражного керуючого. Виникла ситуація, коли безпосередньо слідчим були написані скарги до Міністерства юстиції та СБУ. Мін’юст проводив дві чи три перевірки моєї діяльності, але жодного порушення не було виявлено. Правоохоронні органи, звичайно, не звернули на акти Мін’юсту жодної уваги. Вони довіряють тільки своїм експертам, а ті, не розуміючи всіх нюансів та законів, за якими рухається справа про банкрутство, пишуть так, як потрібно правоохоронцям. У Печерському суді так само. Там взагалі не розуміли, що таке банкрутство. Сторона обвинувачення опиралася на висновки замовленої експертизи, в яких говорилося про нанесений збиток в 17 млн. гривень. Експерти запевняли, що якби не був проданий об’єкт в процедурі санації, а був би збудований житловий будинок і продані його квартири, то коштів можна було б отримати значно більше. Тобто, державі нанесений збиток. Виходить, нам не треба нічого продавати, а слід тільки будувати, дбаючи про державний інтерес. Але не кажуть, за які це кошти. На моєму підприємстві тільки заборгованість по заробітній платі складала 3 млн грн. На своєму досвіді я побачив, як легко можна замінити арбітражного керуючого, незалежно ні від чого. П’ять місяців мене тримали в СІЗО. Проте, Асоціація завжди була поруч. Писали листи на прокуратуру, на Адміністрацію Президента, де роз’яснювали відсутність складу злочину, і намагались привернути якомога більше уваги до цієї ситуації».

В цьому і полягає відповідь на питання – що дає Асоціація. Передовсім, це колективний захист.

«Я глибоко переконаний, що лідери-одинаки можуть на якийсь час надихнути, але привести співтовариство до якоїсь конкретної мети – ні. Завжди працює команда», – зазначив очільник НААКУ.

Матеріал підготував Глушко Сергій

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

НААКУ

Статті • Влада i люди
Обов`язок АК провести аналіз фінансово-господарського стану боржника кореспондується із відповідальністю арбітражного керуючого за невиконання або неналежне виконання, покладених на нього обов`язків

НААКУ

Статті • Влада i люди
Чим більше арбітражних керуючих проголосує, тим чіткішим і однозначним вийде сигнал від спільноти

НААКУ

Статті • Влада i люди
Національний банк України стає обов’язковим учасником справ про банкрутство страховика

НААКУ

Статті • Влада i люди
Висновки за результатом проведеного аналізу ФГД – це головне підґрунтя для розшуку та повернення активів боржника

НААКУ

Статті • Влада i люди
У 2023 році рішення Комісії взагалі не оскаржувались у судовому порядку, а у 2022 році було подано 1 позов

НААКУ

Статті • Влада i люди
Робота арбітражного керуючого необхідна та складна з кількох причин