Шахрайство у виконавчому провадженні: як уберегти власність боржника

Авторгов Андрій
9 березня 2021, 17:57
152157 хвилин читати

Тільки запровадження Єдиного державного реєстру виконавчих документів та автоматизованого арешту коштів зможе повністю виключити можливість підробки «паперових» документів виконавчого провадження

 • Посилання скопійованоlink copied

Як відомо, винахідливість шахраїв не має меж, і сфера як правосуддя, так і його завершального етапу – виконавчого провадження, не є винятком. Основною схемою шахраїв є, зазвичай, підробка виконавчого документа, або ж документів виконавчого провадження та подальше стягнення коштів на їх підставі.

Не так давно було зафіксовано два тотожних випадки, коли на підставі сфальсифікованої постанови про арешт коштів та платіжної вимоги, направленої в банківські установи, від імені реально існуючих приватних виконавців, шахраї намагалися списати кошти з банківських рахунків суб’єктів господарювання. Також свого часу мав місце інший випадок, коли до банківської установи направляли підробну постанову приватного виконавця та таке саме підробне рішення суду про скасування арешту з банківського сейфу боржника.

Нещодавно голова однієї політичної партії теж зробив заяву про те, що на підставі сфальсифікованого судового наказу про стягнення аліментів, державний виконавець обмежив йому виїзд за межі України. Як пояснив його адвокат, за цим номером рішення насправді був виданий судовий наказ стосовно стягнення заборгованості за електроенергію з зовсім іншої особи.

Також нерідкими є випадки, коли до правоохоронних органів та Вищої ради правосуддя звертаються судді, яким стало відомо про існування підробних судових рішень, які було ухвалені нібито від їх імені або ж сфальсифікованих виконавчих документів.

Чи можливо убезпечитись від таких випадків вже сьогодні та на майбутнє, спробуємо проаналізувати у цій публікації.

Перевіряй як зможеш

Як відомо, виконавче провадження відкривається державним або приватним виконавцем на підставі виконавчого документа.

Такими документами, зокрема, є:

 • виконавчі листи та накази, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень;
 • судові накази;
 • ухвали та постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом;
 • виконавчі написи нотаріусів;
 • посвідчення комісій по трудових спорах;
 • рішення інших державних органів та рішення Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.

Стосовно судових документів, то на сьогодні, справжність судового рішення можливо лише досить умовно перевірити в Єдиному державному реєстрі судових рішень України, з огляду та те, що як державний так і приватний виконавець не мають до зазначеного реєстру повного доступу та можуть переглядати судові рішення лише у знеособленому вигляді. Так, з судового рішення виконавець може бачити лише назви сторін – юридичних осіб. Щодо фізичних осіб, то їх прізвища ім’я та по батькові у рішеннях зазначається як «Особа 1», «Особа 2». Таким чином, достеменно перевірити справжність виконавчого документа шляхом перевірки існування судового рішення, на підставі якого його було видано, як державному так і приватному виконавцю фактично неможливо. Як виконавець я би радив колегам це робити, у випадку наявності будь-яких сумнів, та, за можливості, в кожному випадку.

Лише зовсім недавно не на папері, а на практиці запрацював інформаційний обмін між Державним підприємством «Національні інформаційні системи» та Державною судовою адміністрацією України (ДСАУ), завдяки якому державні реєстратори та нотаріуси можуть отримувати повний текст судового рішення при розгляді заяв у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. У виконавців такого доступу немає.

Виконавчі документи доставляються в органи ДВС та приватному виконавцю як нарочно, так і поштовими та кур’єрськими службами. Тобто перевірити документи у особи, яка пред’являє виконавчий документ до виконання, можливо далеко не завжди.

Таким чином, отримання на виконання підробного виконавчого документа державним або приватним виконавцем при такому стану речей виключати не можна.

Єдиний реєстр виконавчих документів та автоматизований арешт коштів боржників як протидія шахрайству

Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII було внесено зміни до Закону України «Про виконавче провадження» та доповнено його нормою щодо Єдиного державного реєстру виконавчих документів (стаття 3.1). Визначено, що Єдиний державний реєстр виконавчих документів (ЄДРВД)– це автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку електронних виконавчих документів, а також надання інформації з нього. До Єдиного державного реєстру виконавчих документів підлягають обов’язковому внесенню всі виконавчі документи, на підставі яких відповідно до Закону здійснюється примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб). Процедура створення електронних виконавчих документів, їхнього внесення до ЄДРВД та пред’явлення до виконання, визначена в Законі України «Про виконавче провадження» та процесуальних кодексах.

Виконавчий документ викладається в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення відповідних форм процесуальних документів, і підписуються електронним цифровим підписом; виконавчий документ скріплюється електронним цифровим підписом уповноваженої посадової особи та вноситься до ЄДРВД не пізніше наступного дня з дня його видання, якщо інший строк не встановлено законом.

Протягом п’яти днів після набрання судовим рішенням законної сили виконавчий документ, вноситься до ЄДРВД, а його копія (текст), що містить інформацію про веб-адресу цього документа у ЄДРВД, надсилається стягувачу на його офіційну електронну адресу або у разі її відсутності – рекомендованим чи цінним листом. Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа за заявою стягувача про примусове виконання рішення (по суті, виконавцю надається веб-адреса виконавчого документа у ЄДРВД).

Також планується запровадження інформаційної взаємодії між автоматизованою системою виконавчого провадження (АСВП) та Єдиним державним реєстром виконавчих документів (ЄДРВД). Реалізація такої взаємодії забезпечить внесення до ЄДРВД виконавчих документів та інших документів, винесених виконавцями, отримання з ЄДРВД заяви стягувача, електронної копії виконавчого документу, щодо якого подано заяву, передача до ЄДРВД відомостей про стан виконання виконавчого документа.

Разом з тим Закон України «Про виконавче провадження» доповнюється нормою щодо Єдиного державного реєстру виконавчих документів лише через 30 днів із дня опублікування Державною судовою адміністрацією України повідомлення про початок функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у газеті “Голос України”. Проте, як відомо, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система так і не почала працювати, а Єдиний державний реєстр виконавчих документів є її підсистемою.

Можна сподіватися, що з запровадженням Єдиного державного реєстру виконавчих документів «паперовий» виконавчий документ зникне як такий, не потрібно буде подавати виконавчий документ на паперовому носії до приватного виконавця або органу державної виконавчої служби, і шахраям, відповідно, вже нічого буде підробляти.

Стосовно несанкціонованого арешту коштів та їх списання, то в цьому питанні надійною гарантією безпеки може стати Автоматизована система арешту коштів боржників. Судові виконавці ряду як європейських, так і пострадянських країн завдяки автоматизованій системі арешту мають миттєвий доступ до коштів на банківських рахунках юридичних та фізичних осіб. Це дозволяє шляхом звернення на них стягнення швидко й ефективно виконувати судові рішення. Рішення про накладення виконавцем арешту на гроші боржника система направляє в усі банки країни та самостійно списує кошти та переказує їх на рахунки судового виконавця в необхідному розмірі. Якщо грошей на одному з рахунків боржника достатньо для задоволення вимог стягувача, з решти рахунків арешт знімається автоматично. Така система виключає «людський фактор» та стороннє втручання.

Проте до її створення Україні ще далеко. На сьогодні мова йде лише про те, аби перейти з «паперового» на електронний документообіг між банками та виконавцями, що беззаперечно теж буде сприяти унеможливленню шахрайських дій.

Як убезпечитись від шахраїв зараз

На сьогодні можна дати лише стандартний набір порад.

 1. Перевірити наявність відкритого виконавчого провадження можливо в реєстрі боржників (https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors) або ж в Автоматизованій системі виконавчого провадження (https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors).
 2. Перевірити наявність судового рішення можна за допомогою Єдиного державного реєстру судових рішень (https://reyestr.court.gov.ua), а також з інформації сайту Судова влада України, сторінка «Стан розгляду справ» (https://court.gov.ua/fair/).
 3. Інформація про приватних виконавців з адресами, електронними адресами та номерами телефонів доступна в Єдиному реєстрі приватних виконавців України.
 4. Контакти територіальних органів Державної виконавчої служби можна знайти на офіційному сайті Міністерства юстиції України (https://minjust.gov.ua/ddvs/regional-offices/upr-ta-viddily-dvs).

У випадках, коли на підставі сфальсифікованої постанови про арешт та платіжної вимоги направленої в банківські установи нібито від імені реально існуючих приватних виконавців, шахраї намагалися списати кошти з банківських рахунків суб’єктів господарювання, кошти потерпілих були врятовані завдяки їх швидкій комунікації з приватними виконавцями, від імені яких відбувалися спроби такого списання. Слід зазначити, що також в обох випадках оперативно зреагували приватні виконавці, від імені яких діяли зловмисники, та заподіянню шкоди від шахрайських дій вдалося уникнути.

Нещодавно Національний банк України встановив вимогу для банків щодо необхідності перевіряти повноваження особи, яка доставила до банку розрахункові документи на примусове списання чи стягнення коштів з рахунків клієнтів, документів на арешт чи зняття арешту з коштів. Це, на думку НБУ, дасть можливість уникнути випадки прийняття банком вказаних розрахункових документів від осіб, які не мають повноважень на такі дії. Відповідну вимогу містить постанова Правління Національного банку України від 28 січня 2021 року № 10 “Про внесення змін до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті”, що набрала чинності 30 січня 2021 року.

Разом з цим, ці зміни навряд чи створять серйозну перешкоду для ймовірних шахраїв.

Замість висновків

Тільки запровадження Єдиного державного реєстру виконавчих документів та автоматизованого арешту коштів зможе повністю виключити можливість підробки «паперових» документів виконавчого провадження, з огляду на те, що вони просто припинять своє існування.

Звичайно і в електронних системах може мати місце так зване «хакерство», але то вже іншій рівень зловмисників, і інші засоби захисту від нього.

А поки що, будьте уважні та обережні. Перевіряйте рішення, реєстри та виконавчі документи.

 

Автор: Андрій Авторгов, приватний виконавець, к.ю.н.

спеціально для “Борг.Експерт”

 

 

 

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Майнові права боржника за останні роки стали одним з основних активів боржника, на які можливо звернути стягання в межах виконавчого провадження

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Маємо в наявності хитрозроблену схему віджимання пенсій у пенсіонерів

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Жодних виключень для виконання судових рішень Постанова НБУ не передбачає...

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
На кінець 2022 року доступ до АСВП мають 253 приватні виконавці, або ж 89% від загальної кількості діючих

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Реальну вартість арештованого майна в ході аукціону визначає ринок

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Стадія продажу майна розпочинається із моменту оприлюднення інформації про продаж