Колізії та конфлікти

“Зелений” тариф: проти держави подано перший позов у міжнародний арбітраж

28 квітня 2021, 17:39Новини182

Позивач просить арбітражний трибунал стягнути з України фінансові збитки.

  • Посилання скопійованоlink copied

Міністерство юстиції отримало повідомлення про арбітраж від імені компанії “Modus Energy International B.V.” проти держави Україна у зв’язку з порушенням (на думку позивача) договору до Енергетичної хартії (1994), зазначає Finbalance.

Як зазначається, “Modus Energy International B.V.” є єдиним власником компаній – операторів сонячних електростанцій: ТОВ “Солар Залуква”, ТОВ “Болохівський Солар Парк 1”, ТОВ “Болохівський Солар Парк 2”.

Позивач зауважує, що інвестування в галузь відновлювальної енергетики в Україні здійснювалося в рамках правового режиму регулювання сфери сонячної енергетики, затвердженого Законом України від 20 лютого 2003 року №555-IV “Про альтернативні джерела енергії”. Серед інших переваг інвестування, за розумінням позивача, було те, що держава бере на себе зобов`язання купувати “зелену” сонячну енергію за ціною 0,1502 євро/кВт-год від електростанцій, введених в експлуатацію до 31 грудня 2019 року, та не змінювати цей тариф до 2030 року.

Інформується, що згадані три компанії – оператори СЕС у серпні 2019 року підписали договір купівлі-продажу електроенергії з державним підприємством “Гарантований покупець” (ДП “ГарПок”), а в грудні 2019 року отримали підтвердження від НКРЕКП, що вся електроенергія, вироблена зазначеними СЕС, буде купуватися за “зеленим” тарифом до 1 січня 2030 року. Крім того, позивач посилається на те, що листом НКРЕКП від 24.04.2019 було підтверджено купівлю електроенергії від СЕС з потужністю більше 10 МВТ, побудованих до кінця 2019 року, із застосування коефіцієнта 2,79.

Водночас у травні 2020 року позивачу було запропоновано підписати Меморандум про взаєморозуміння, відповідно до якого “зелений” тариф підлягатиме зниженню ретроспективно в обмін на погашення заборгованості ДП “ГарПок” перед виробниками електроенергії.

Позивач не погодився на такі умови, внаслідок чого умови запропонованого Меморандуму про взаєморозуміння (зниження ставки “зеленого” тарифу на 15% та встановлення вимоги щодо повної оплати балансової вартості) було закріплено Законом України від 21.07.2020 №810-IX (“Про внесення змін до деяких законів України про удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії”).

На думку позивача, ДП “ГарПок” примусило його дочірні компанії підписати додаткову угоду до Договору купівлі-продажу шляхом здійснення погроз позивачу (у випадку відмови підписання додаткової угоди розглядати це як ініціювання процедури розірвання Договору купівлі-продажу).

Позивач просить арбітражний трибунал стягнути з України фінансові збитки (за попередньою оцінкою, сума позовних вимог становить не менше 11,5 млн євро).

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Енергетика

Статті • Банкрутство
Запасів газу у ПГЗ вистачить на 2.5 місяці

Енергетика

Статті • Банкрутство
Газова галузь потребуватиме системної фінансової допомоги у ліквідації наслідків агресії

Енергетика

Статті • Банкрутство
Якої шкоди російські окупанти завдали сучасним підприємствам зеленої енергетики та як врятувати галузь?

Енергетика

Статті • Банкрутство
Результати діяльності колись прибуткових державних підприємств за підсумками минулого 2020 року стали сенсаційними – не просто збитки, а величезні збитки

Енергетика

Статті • Банкрутство
Обслуговування квартири коштуватиме на 10 — 20% дешевше, якщо будинок отримає грант на енергомодернізацію. Як це здійснити?