Зверніть увагу

Відкриття рахунку в банку: на що звернути увагу?

3 червня 2021, 13:45Новини418

Этот материал также доступен на русском

У 2020-му році Національний банк після численних скарг клієнтів банків на “хибне” sms-інформування щодо залишку коштів на рахунку вирішив ввести нові вимоги до банків за кредитними лімітами.

  • Посилання скопійованоlink copied

Вирішили відкрити рахунок у банку? Перед тим, як підписати відповідний договір, уважно ознайомтеся з умовами обслуговування, – повідомляє ЛІГА.Money.

На що звернути увагу?

Перш за все з’ясуйте, якою буде плата за обслуговування рахунку. Більшість банків не стягують плату за обслуговування рахунку, проте є винятки. Тому зверніть увагу на цей пункт у договорі. Для масових карткових програм банки не встановлюють окрему плату за обслуговування, а нараховують комісії за певні операції. А от для дорожчих кредитних карток серії Gold чи Premium ставлять ряд умов: наприклад, сума щомісячного обігу за вашою карткою має бути не меншою, ніж 100 тис. грн. Такі кредитні картки можуть надавати своїм власникам безліч додаткових переваг, тому й витрати за ними є більшими.

Якою може бути комісія за зняття коштів?

Дізнатися це можна у касі банку. Зазвичай, комісія за такі операції у касі банку, в якому відкритий рахунок, становить від 0% до 1,5% від виданої суми. Але якщо ви знімаєте кошти у касі іншого банку, комісія може сягати до 2,5%. Додатково з вас можуть стягнути фіксований платіж від 3 до 15 грн. Якщо ж у вас знімають кошти за рахунок кредитного ліміту, комісія може становити 4-5%. Кошти в іноземній валюті з валютного рахунку ви можете зняти лише в банку, який видав картку. Інші установи можуть видати лише конвертовані в гривню гроші.

Якою може бути комісія за переказ грошей?

Це ще одна витрата, яку вам варто з’ясувати. Вартість переказу коштів зазвичай становить від 0% до 1,5%. У випадках переказу коштів на рахунок у цьому ж банку, комісія менша (або її немає взагалі), ніж під час переказу на рахунок в іншому банку. Деякі фінустанови утримують фіксовану суму залежно від суми переказу (зазвичай, це 3-5 грн). Під час переказу за рахунок кредитних коштів комісія становить щонайменше 4%.

Що ще важливо знати?

Також перевірте наявність кредитного ліміту. Деякі банки автоматично встановлюють кредитний ліміт на поточні рахунки клієнтів. Під час перевірки балансу рахунку ви можете побачити загальну доступну суму коштів (з урахуванням кредитного ліміту). Якщо вам не потрібен кредитний ліміт, ви можете відмовитися від нього під час підписання договору з банком або у мобільному застосунку банку.

У 2020-му році Національний банк після численних скарг клієнтів банків на “хибне” sms-інформування щодо залишку коштів на рахунку вирішив ввести нові вимоги до банків за кредитними лімітами.

У чому суть проблеми з кредитними лімітами?

За даними регулятора, банки часто надсилають клієнтам повідомлення про залишок на рахунку з урахуванням не лише власних коштів фізособи, але й коштів кредитного ліміту. У результаті клієнти не розуміють, скільки насправді грошей залишилося на рахунку та можуть скористатися кредитними коштами, навіть не усвідомлюючи цього.

Уявіть ситуацію: в день виплати зарплати вам надходить sms-повідомлення, де вказано, що на вашому рахунку 20 000 грн. Ви очікували побачити меншу суму – близько 15 000 грн – адже саме така ваша зарплата. Оскільки сума більша, ви думаєте, що отримали додатковий бонус. І вирішуєте, наприклад, придбати новий смартфон, адже тепер суми на рахунку достатньо. Однак через деякий час на ваш вже новий телефон приходить ще одне повідомлення від банку про мінусовий баланс вашого рахунку. Такі непорозуміння виникають, бо банки встановлюють кредитний ліміт клієнту і не повідомляють про це. В результаті ви можете, самі того не усвідомлюючи, скористатися кредитними коштами. А після цього будете зобов’язані погасити не лише суму заборгованості, але й сплатити комісії та відсотки.

Що робить НБУ для захисту клієнтів банків?

З вересня 2020-го року Нацбанк зобов’язав банки розкривати повну інформацію про послуги в рекламі та на їхніх сайтах.

Зокрема:

  • чітко інформувати клієнтів в sms-повідомленнях, інтернет-банкінгу, мессенджері або електронною поштою про суму коштів на поточному рахунку клієнта та окремо про розмір кредитного ліміту за його карткою;
  • своєчасно повідомляти клієнтам про встановлення, збільшення або зменшення кредитних лімітів шляхом sms-інформування або іншими каналами комунікацій, які ви оберете;
  • інформувати про мінімальний та максимальний розмір кредитних коштів, які можуть вам надати.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі