Правильно подана декларація боржника може врятувати від рейдерства
Этот материал также доступен на русском
Деякі кредитори тільки й чекають нагоди, щоб провадження про процедуру банкрутства закрити, мораторій був знятий і майном можна було б заволодіти в позасудовий спосіб.

Хаос в українських державних реєстрах подекуди заважає віднайти все майно, яке боржнику під час процедури банкрутства потрібно вносити до декларації. Про те, як не загубитися серед купи інформації та, навпаки, знайти віллу та трактор, розповів адвокат Олександр Черних, – пише Закон і Бізнес.
Уберегтися від рейдерства
Темі банкрутства фізичних осіб був присвячений вебінар, який провів адвокат і заступник голови комітету з питань господарського права та процесу Національної асоціації адвокатів України Олександр Черних.
Так, за його словами, завдання, яке стоїть перед захисником, у першу чергу залежить від клієнта. Якщо йдеться про представлення інтересів боржника, то варто допомогти останньому зробити все можливе, щоб знайти своє майно. Адже, враховуючи хаос який відбувається в українських реєстрах, неспеціалісту буде складно це зробити. А от якщо клієнт — кредитор, то ціль пошуку зводиться до того, щоб повернути йому його майно.
Важливість пошуку всього майна боржника пов’язана в першу чергу з вимогами ст.123 Кодексу з процедур банкрутства. Адже у разі якщо майно не зазначено або зазначено не повністю, то за заявою кредитора або ініціативою суду провадження у справі може бути закрите. Відповідно господарський суд протягом року з дня закриття провадження з цих підстав не може відкрити провадження в новій справі про неплатоспроможність щодо цього боржника. Натомість за цей період з майном фізособи може статися що завгодно, навіть рейдерське захоплення.
«Ця процедура була введена для того, щоб задовольнити вимоги кредиторів цивілізованим способом, а не так, що хто перший дістався до державного реєстратора, той і став власником майна», — зауважив О.Черних.
У пошуках нерухомості
Отож, якщо потрібно знайти нерухоме майно, то звичайно варто користуватися Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Утім, слід мати на увазі, що в громадян та юристів доступ не такий, як у нотаріусів. Тож, аби не помилитися, О.Черних радить після самостійних пошуків звертатися до спеціалістів. «У нашій країні є спецреєстри, є випадки, як на Закарпатті, коли іпотеки взагалі не вносилися до жодного реєстру, а тому без нотаріуса подекуди знайти майно неможливо», — сказав він.
Із власністю, яка прихована за кордоном, складніше. Втім немає нічого не можливого. Як приклад О.Черних розповів власну детективну історію пошуку іспанської вілли. У вік соцмереж не потрібно бути Еркюлем Пуаро чи міс Марпл, щоб зібрати інформацію про рівень життя людини.
Захисник говорить, що в його історії ключову роль зіграли соцмережі дитини, яка опублікувала фото, на якому було видно басейн та східці. Так от на цих сходинках можна було розгледіти назву компанії виробника басейнів. За брендом виробника вдалося з’ясувати обсяг та розмір штучної водойми.
«Ми звернулись до іспанських детективів, які зв’язалися з виробниками басейнів. Власники фірми надали інформацію, що басейни саме такого типу у відповідній місцевості встановлювали лише кільком особам. Після цього лише справа техніки. І ми дізналися, що цей будинок належить українському громадянину, який хотів приховати майно», — розповів О.Черних.
Транспорт та обладнання
У деклараціях не варто забувати про транспортні засоби, навіть якщо боржник ними не користується тривалий час, особливо якщо вони були продані протягом останніх трьох років. Адвокат розповів приклад, коли після подачі декларації арбітражний керуючий знайшов у реєстрах автомобіль-сюрприз ВАЗ. Імовірно, особа продала його без офіційного договору купівлі-продажу просто на словах. Тож хоча боржник востаннє користувався ним 30 років тому, але все-таки в реєстрах він значився. А тому навіть таке майно потрібно вносити, насамперед для того, щоби провадження не було закрито на підставі ст.123 КзПБ.
Тож з пошуком майна варто бути дуже обачним, оскільки деякі кредитори тільки й чекають нагоди, щоб провадження про процедуру банкрутства закрити, мораторій був знятий і майном можна було б заволодіти в позасудовий спосіб.
О.Черних говорить, що серед київських бізнесменів користуються популярністю трактори та особливі транспортні засоби для полювання. Тож для пошуку таких речей в пригоді можуть стати реєстри тракторів, які є на сайті Державної служби з безпеки на транспорті. З особистого досвіду адвокат стверджує, що втрачати такі «цяцьки» боржникам дуже болісно.
Попри те, що боржник перебуває у скрутному становищі, також є імовірність наявності в нього невеликого літака чи судна. Тож і цей варіант варто перевірити. У пошуках цих об’єктів можуть допомогти сайти Державного підприємства обслуговування повітряного руху та Державної служби морського та річкового транспорту, говорить юрист. Доказової сили дані, знайдені на цих сайтах, на переконання О.Черниха, не несуть. Але принаймні буде відомо, куди чи до кого звертатися із запитом про розкриття цієї інформації.
Дуже цікавим є процес пошуку обладнання фізичної особи — підприємця або фермера, говорить захисник. Знаходити ці речі краще на сайті Державної служби охорони праці. Адже для того, щоб особа продала яку-небудь продукцію, вона обов’язково повинна пройти сертифікацію, а для цього має бути сертифіковане виробництво.
Відповідно виробництво повинно мати дозвіл Держохоронпраці, в якому й зазначено інформацію про обладнання, на якому ця продукція виробляється. Адвокат говорить, що в такий спосіб йому не раз удавалося знаходити верстати та інше обладнання.
Тож доповідач наголосив, що у справах, пов’язаних із банкрутством, варто дуже ретельно шукати майно боржника, бо від цього залежить підсумковий результат.






-
БЕБ оголосило підозру працівнику банку за пособництво в заволодінні понад 56 млн грн31 березня 2023, 20:16 • Новини
-
Что лучше выбрать — Live казино или обычную онлайн платформу31 березня 2023, 20:08 • Новини
-
Сколько стоят хорошие смарт-часы в Украине: какие купить31 березня 2023, 19:48 • Новини
-
За кордономКак выбрать микрофинансовую организацию в Казахстане?31 березня 2023, 19:42 • Новини • За кордоном
-
WSJ вимагає видворити зі США посла й журналістів Росії, у Кремлі відреагували31 березня 2023, 18:08 • Новини
-
Грантова програма з розвитку садів та теплиць: фундук на Київщині, лохина на Львівщині, яблуні на Закарпатті31 березня 2023, 18:00 • Новини
-
У Києві знову відбудеться фестиваль «Книжковий Арсенал»31 березня 2023, 17:53 • Новини
-
США та НАТО можуть збільшити військову присутність в Чорному морі: законопроєкт вже в Сенаті31 березня 2023, 17:48 • Новини
-
Священнослужителю УПЦ (МП) на Буковині, який допомагав ухилянтам утікати від мобілізації, оголошено про підозру, – СБУ31 березня 2023, 17:37 • Новини
-
18 муніципалітетів проєкту “Мери за економічне зростання” в Україні та Молдові отримають допомогу в рамках грантової програми ЄС31 березня 2023, 17:27 • Новини
-
В ОАЕ анулюють ліцензію російського “МТС банку”31 березня 2023, 17:16 • Новини
-
72% українців вважають, що переговори з РФ не спрацюють – опитування31 березня 2023, 17:08 • Новини
-
Всеукраїнський радіодиктант про мінну безпеку пройде на «Українському радіо»31 березня 2023, 17:00 • Новини
-
Британія розпочала виробництво німецьких БТР на власних потужностях31 березня 2023, 16:54 • Новини
-
Розтрата коштів заводу «Антонов»: колишнього юриста підприємства заарештували31 березня 2023, 16:46 • Новини
-
Прем’єр Іспанії Санчес переконуватиме Сі Цзіньпіна підтримати Україну, – El Pais31 березня 2023, 16:38 • Новини
-
Прем’єри Словаччини, Словенії та Хорватії в Бучі заявили про підтримку України31 березня 2023, 16:26 • Новини
-
Маск планує візит до Китаю, шукає зустрічі з прем’єром – Reuters31 березня 2023, 16:17 • Новини
-
Фінляндія стане членом НАТО у найближчі дні – Столтенберг31 березня 2023, 16:06 • Новини
-
Денис Шмигаль та Андрей Пленкович обговорили підтримку Хорватії у розмінуванні та ветеранській політиці31 березня 2023, 16:00 • Новини
-
«Така реальність»: у Білому домі прокоментували майбутнє головування росії в Радбезі ООН31 березня 2023, 15:52 • Новини
-
Нафта Brent здешевшала до $78,43 за барель після здорожчання на день раніше31 березня 2023, 15:46 • Новини
Матеріали за темою

Законодавство

Законодавство

Законодавство

Законодавство

Законодавство
