Колізії та конфлікти

Позиція ВС щодо визнання незаконними розрахунків держвиконавця щодо заборгованості зі сплати аліментів

17 лютого 2021, 12:38Новини120

Спір про визнання незаконними розрахунків держвиконавця щодо заборгованості зі сплати аліментів може розглядатись також шляхом подання скарги на дії останнього під час виконання судового рішення.

  • Посилання скопійованоlink copied

Спір про визнання незаконними розрахунків держвиконавця щодо заборгованості зі сплати аліментів може розглядатись не лише у порядку позовного провадження, але й шляхом подання скарги на рішення, дії або бездіяльність держвиконавця під час виконання судового рішення у цивільній справі. Такого висновку дійшов ВС розглянувши у порядку письмового провадження справу № 569/1662/18 за скаргою особи на дії держвиконавця.

У ході розгляду справи Суд встановив, що постановою держвиконавця ВДВС відкрито виконавче провадження з виконання рішення про стягнення аліментів на утримання дочки у розмірі 1/3 частини заробітку, але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення нею повноліття. До ВДВС надійшла заява стягувача про здійснення перерахунку заборгованості за аліментами у зв’язку з тим, що боржник не надав інформації про місце роботи.

Держвиконавцем здійснено перерахунок заборгованості за аліментами та внесено зміни до постанови про звернення стягнення на зарплату боржника. Ухвалою міськсуду, залишеною без змін постановою апеляційного суду, у задоволенні скарги 1 на дії виконавця ВДВС відмовлено. При цьому суди виходили з того, що між сторонами виконавчого провадження існує спір щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів. Спір щодо визначення розміру аліментів підлягає вирішенню судом у позовному провадженні з обов’язковим залученням до розгляду справи стягувача за виконавчим листом.

Верховний Суд не погодився з таким висновком судів з огляду на наступне. Згідно зі ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» спори щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи. Скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції. Спір про визнання незаконними розрахунків держвиконавця щодо заборгованості зі сплати аліментів може розглядатись у порядку оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця.

Отже, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку, що спір у цій справі підлягає вирішенню судом лише у порядку позовного провадження і що саме це є підставою для відмови у задоволенні скарги на дії державного виконавця.

Таким чином, Постановою ВС рішення судів нижчої ланки скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на поновлення процесуальних строків, пов'язаних з війною

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Часто єдиним ефективним способом призначити особі її заслужену пенсію за віком є лише звернення до суду

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Погане фінансування судів завжди негативно позначається на їх функціонуванні та оперативності

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Крім того, судді розповіли і про закордонний досвід щодо процедури банкрутства та порівняли його з українським

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи