Облікова ставка 25% знизить тиск на курс гривні та зменшить інфляційні ризики, – Dragon Capital

3 червня 2022, 09:03Новини417

Этот материал также доступен на русском

Негативний вплив на економічну активність буде мінімальним, адже банки наразі кредитують економіку переважно в рамках державних програм.

  • Посилання скопійованоlink copied

Головний економіст Dragon Capital Олена Білан прокоментувала рішення НБУ підвищити облікову ставку до 25%, – пише finbalance.

Так, за словами експерта, рішення по ставці було реакцією на негативні тенденції на валютному ринку, які почали загрожувати макроекономічний стабільності. В перші місяці війни дієвими були жорсткі валютні обмеження та фіксація курсу, але в травні стало зрозуміло, що попит на валюту все одно зростає. Сплески курсу спостерігались на готівковому ринку. Нацбанк збільшив продаж валюти з резервів в травні більше ніж в 1,5 рази, до 3,4 млрд дол, щоб задовільнити попит на міжбанківському ринку.

“Нацбанк розраховує на те, що різке збільшення ставки спонукатиме Мінфін підвищити доходність за військовими облігаціями, що має збільшити попит на них з боку населення, бізнесу і банків. Більш активне розміщення ОВДП на первинному ринку має «відтягнути» частину попиту на іноземну валюту та зменшити потребу у емісійному фінансуванні дефіциту бюджету. Разом з поверненням оподаткування імпорту (Рада ще має прийняти закон) це допоможе зменшити дисбаланси на валютному ринку, знизити готівковий курс гривні, втамувати девальваційні очікування, а значить знизити ризики для майбутньої інфляції”, – каже економіст.

При цьому вона відмічає, що будуть і негативи – збільшення видатків на обслуговування боргу та скорочення його терміну до погашення, адже населення/бізнес/банки будуть купувати переважно короткі папери з терміном погашення в наступному році, в той час як НБУ «емісійно» купував довгі ОВДП. Також зростуть видатки бюджету на компенсацію процентної ставки за програмами кредитування. Негативний вплив на економічну активність буде мінімальним, адже банки наразі кредитують економіку переважно в рамках державних програм.

“Фактично, підвищення ставки зменшує ризик обвалу валютного курсу за рахунок ускладнення бюджетної ситуації. Чи обрунтований вибір на користь валютного курсу? Під час війни – так. Макрофінансова стабільність є ключовою для економіки. Чи можна досягнути цілей поступовим підвищенням ставки чи меншим стрибком, скажімо до 15-20%? Можливо. Я очікувала менш різкого підвищення, але НБУ вирішив діяти рішуче, що в умовах невизначеності також має сенс”, – резюмувала Олена Білан.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Українців хоче чути світ, і люди доброї волі вірять – прийде велика перемога

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро