За кордоном

Європейські банки щорічно зберігають в податкових гаванях 20 мільярдів євро

7 вересня 2021, 10:16Новини458

Этот материал также доступен на русском

Близько 238 000 євро прибутку на одного співробітника реєструється банками в гаванях в порівнянні з 65 000 євро в країнах, які ними не є.

  • Посилання скопійованоlink copied

Провідні європейські банки розміщують в податкових гаванях близько 20 млрд євро щорічно, що еквівалентно 14% їх загального прибутку. Про це йдеться в новому звіті незалежної дослідницької групи «Податкова обсерваторія ЄС», яка аналізує 36 великих банків, – пише Мінфін.

Податкова гавань

Згідно зі звітом, прибуток, який реєструється банками в податкових гаванях, надмірно високий. Близько 238 000 євро прибутку на одного співробітника реєструється банками в гаванях в порівнянні з 65 000 євро в країнах, які ними не є.

Незважаючи на те, що банки реєструють 14% свого прибутку в податкових гаванях, відсоток зайнятого в них персоналу становить всього 4%.

Банки, які користуються особливо низькою ефективною ставкою податку на прибуток, менше 15%, включають Barclays, HSBC і NatWest, який в минулому році змінив свою назву з Royal Bank of Scotland. Ефективна ставка податку розраховується як відношення сукупного сплаченого податку до оголошеного прибутку в усіх юрисдикціях.

Використання банками податкових гаваней розглядається багатьма активістами як особливо кричуще, оскільки більше 1,5 трлн євро грошей платників податків були використані для порятунку проблемних банків в Європі після фінансової кризи 2008 року.

Відсоток прибутку, зареєстрованого в податкових гаванях, не змінився за останні сім років, незважаючи на надії, що подання звітності по країнам, введене в 2014 році, призведе до зміщення в практиці.

Вісім банків навіть збільшили відсоток свого прибутку в податкових гаванях за цей період: Monte dei Paschi di Siena (зростання на 19,4%), Intesa Sanpaolo (+ 12,2%), HSBC (+ 7,9%), Barclays (+ 4,3%), Nordea (+ 2,1%), BBVA (+ 1%), Banco Santander (+ 0,8%) і Rabobank (+ 0,7%).

Проте поведінка досліджених банків різниться. Середній відсоток прибутку становить близько 20%, але ця цифра коливається від 0% в дев’яти банках до 58% в HSBC. Цифра висока через тісний зв’язок HSBC з Гонконгом, який для цілей дослідження вважався податковою гаванню.

Як один з найбільших банків в світі, HSBC забезпечує 10% обороту, прибутку і співробітників в 36 досліджених банках. У звіті стверджується, що прибуток компанії має найнижчі середні ефективні податкові ставки (13%).

HSBC реєструє майже 60% свого загального доходу в Гонконзі при ефективній податковій ставці 11%. І це незважаючи на те, що процентна частка персоналу в Гонконзі (15% від загального числа) нижче, ніж зафіксований прибуток.

Представник HSBC сказав, що банк «не використав стратегії відходу від сплати податків, в тому числі ті, які призначені для штучного перенаправлення прибутку в юрисдикції з низькими податками».

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?