Які підстави припинення договору поруки?

24 травня 2021, 09:41Новини714

Этот материал также доступен на русском

Порука також припиняється, якщо після настання строку виконання зобов’язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем.

  • Посилання скопійованоlink copied

Договір поруки може бути припинений, як в силу припинення забезпеченого ним зобов’язання, так і з інших причин, зазначених у статті 559 Цивільного кодексу України, – пише Простобанк.

Зокрема, в разі зміни зобов’язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності. Свою правову позицію з цього питання висловив Верховний Суд України у справі № 6-97цс13 (Постанова від 25.09.2013р.).

Згідно правовому висновку Верховного Суду України, «виходячи зі змісту частини першої статті 559 Цивільного кодексу України, до припинення поруки призводять такі зміни умов основного зобов’язання, здійснені без згоди поручителя, які призвели до збільшення обсягу відповідальності останнього, зокрема: підвищення розміру відсотків;відстрочка виконання, яка призводить до збільшення періоду, за який нараховуються відсотки за користування чужими грошовими коштами;встановлення (збільшення розміру) неустойки;встановлення нових умов щодо умов щодо порядку зміни процентної ставки в сторону збільшення і т.д.

У зобов’язаннях, в яких беруть участь поручителі, збільшення кредитної процентної ставки навіть за згодою банку та боржника, але без згоди поручителя або відповідної умови в договорі доручення, не дає підстав для покладання на останнього відповідальності за невиконання або неналежне виконання позичальником своїх зобов’язань перед банком і тягне за собою припинення поручительства».

Порука також припиняється, якщо після настання строку виконання зобов’язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем.

Ще однією підставою для припинення поруки є переведення боргу на іншу особу, якщо поручитель не поручився за нового боржника.

Порука припиняється і після завершення терміну, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов’язання не пред’явить вимоги до поручителя. Якщо термін основного зобов’язання не встановлений, або встановлений моментом пред’явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред’явить позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.

Відмовитися від поручительства за власною ініціативою, на жаль, не можна навіть якщо поручитель в силу тих чи інших причин не має коштів для того, щоб продовжувати виконувати свої зобов’язання за договором поруки.У таких випадках слід звертатися до юристів з тим, щоб спільно шукати вихід з ситуації, що склалася.

За кордономОгляд ЗМІ
Вчора, 13:38 • Новини • За кордоном
Проекти та інновації
Вчора, 11:45 • Новини • Проекти та інновації

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на поновлення процесуальних строків, пов'язаних з війною

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Часто єдиним ефективним способом призначити особі її заслужену пенсію за віком є лише звернення до суду