Як розв’язати земельний спір без звернення до суду: роз’яснення юриста

25 квітня 2022, 15:08Новини438

Этот материал также доступен на русском

Більшість земельних спорів вирішується органами місцевого самоврядування.

  • Посилання скопійованоlink copied

У бюро правової допомоги неодноразово звертаються клієнти із запитанням: «Чи можна вирішити земельний спір без звернення до суду?».

Консультацію підготувала Наталія Ходак, головний юрист сектору «Городенківське бюро правової допомоги» відділу БПД Коломийського місцевого центру з надання БВПД, зазначає Юрліга.

Так, більшість земельних спорів вирішується органами місцевого самоврядування. Це спори щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності та користуванні громадян, обмежень у використанні земель і земельних сервітутів, додержання громадянами правил добросусідства та ін.

Однак є категорія спорів, які вирішуються виключно судами, а саме: земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей. Також до суду звертаються власники землі або землекористувачі у разі незгоди з рішенням органу місцевого самоврядування.

Якщо у вас виник земельний спір, необхідно перш за все звернутись до органу місцевого самоврядування із письмовою заявою. У заяві ви повинні вказати найменування органу, до якого вона подається, дані сторін цього спору із зазначенням прізвища, імені, по батькові та їх місця проживання чи місцезнаходження. Також у заяві потрібно чітко викласти обставини спору, із зазначенням підтвердних доказів; свої вимоги та перелік підтвердних документів, що додаються до заяви.

Як зазначається, земельні спори розглядаються за участю всіх зацікавлених сторін, які повинні бути завчасно повідомлені про час і місце розгляду спору. У разі відсутності однієї зі сторін при першому розв’язанні питання і відсутності офіційної згоди на розгляд питання розгляд спору переноситься. Повторне відкладання розгляду спору може мати місце лише з поважних причин. Зверніть увагу: відсутність однієї зі сторін без поважних причин при повторному розгляді земельного спору не зупиняє його розгляд і прийняття рішення.

Сторони, які беруть участь у земельному спорі, мають право знайомитися з матеріалами щодо цього спору, робити з них виписки, брати участь у розгляді земельного спору, подавати документи та інші докази, порушувати клопотання, давати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань та доказів іншої сторони, одержувати копію рішення щодо земельного спору, і, у разі незгоди з цим рішенням, оскаржувати його.

Земельні спори розглядаються органами місцевого самоврядування у тижневий строк із дня подання заяви. Рішення передається сторонам у триденний строк із дня його прийняття.

У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органу місцевого самоврядування спір вирішується у судовому порядку.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі