Зверніть увагу

Як можуть покарати за борги за комунальні послуги?

19 липня 2021, 18:41Новини957

Этот материал также доступен на русском

Розмір пені має бути встановлений договором про надання комунальних послуг з підприємством, яке їх надає.

  • Посилання скопійованоlink copied

На сторінці у Facebook координаційного центру з правової допомоги наводиться коментар фахівчині Криворізького місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Наталі Кожем’яки, яка перераховує можливі наслідки боргів за комунальні послуги, зазначає НВ Україна.

Так, одним із таких наслідків є нарахування пені. Згідно із законодавством, якщо споживач вчасно не платить за компослуги, він зобов’язаний сплатити пеню. Розмір пені має бути встановлений договором про надання комунальних послуг з підприємством, яке їх надає.

Згідно із законодавством сума пені не може бути вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення, а загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% суми боргу.

Якщо є заборгованість держави за надані населенню пільги та житлові субсидії, то пеня не нараховується. Також пеня не нараховується, якщо споживач компослуг може належним чином підтвердити, що йому заборгували зарплату.

Крім того, не можна нараховувати пеню, відключати послугу чи виселяти боржників із квартири під час карантину, введеного через пандемію COVID-19. На даний час дія карантину продовжена до 31 серпня 2021 року.

Оплата за розподіл газу

Так, оплата вартості послуги з розподілу природного газу має здійснюватися до 20 числа включно місяця, в якому надаються послуги з розподілу природного газу. Оплата здійснюється на підставі рахунку Оператора газорозподільних мереж.

Лише якщо оплата не пройде протягом 10 днів після 20 числа постачальник має право почати процедуру припинення (обмеження) газопостачання, завчасно попередивши про це боржника.

Втрата субсидії через борги за комунальні послуги

Борги за комунальні послуги можуть стати причиною втрати субсидії. У субсидії відмовляють, якщо управління соціального захисту населення отримає інформацію про наявність простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг чи витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — на даний час це 340 грн.

До уваги береться розмір заборгованості на день звернення про призначення житлової субсидії.

Інспектори, які перевірятимуть отримувачів субсидій

Імовірно, скоро українців позбавлятимуть субсидій за рішенням інспекторів, які проводитимуть перевірки — проєкт відповідної постанови Кабінету Міністрів опублікований для громадського обговорення на сайті Міністерства соціальної політики.

Якщо цю постанову ухвалять, контролери будуть приходити додому до тих, хто претендує на субсидію або вже її отримує.

«У разі перешкоджання отримувачами соціальної підтримки (членами їхніх родин / домогосподарств) відвідуванню уповноваженою особою їхнього місця проживання надання соціальної підтримки призупиняється», — сказано в тексті проєкту постанови.

Стягнення боргу через суд

Якщо у споживача є борг за комунальні послуги, то підприємство, яке їх надає, може подати позов до суду про стягнення боргу разом з інфляційним нарахуванням на його суму та 3% річних від простроченої суми. Тому для тих, хто платить за компослуги несвоєчасно, кінцева сума може виявитись значно більшою.

Позбавлення житла через борги за компослуги

Навіть у випадку стягнення боргу за комунальні послуги через суд, воно відбувається у першу чергу за рахунок грошових коштів боржника, зокрема, в банках та інших фінансових установах, та інших цінностей.

Продаж єдиного житлового будинку чи квартири, в якій живе боржник, щоб покрити суму боргу, відбувається в останню чергу. Він неможливий у випадку, якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (станом на 01.07.2021 − 120 тисяч грн). У такому випадку виконавець судового рішення зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.

Однак якщо іншого майна немає, а сума боргу перевищує 20 мінімальних заробітних плат, державний чи приватний виконавець має право накласти на житло арешт і продати його.

Відключення газу та електроенергії за борги

Постачальники газу та електроенергії мають право припинити надавати ці послуги. Якщо вони мають намір це зробити, то зобов’язані повідомити про це споживача.

Постачальник газу має право направити споживачу письмове повідомлення (з відміткою про вручення) з вимогою самостійно припинити споживання природного газу за рахунок перекриття запірного пристрою перед газовим приладом та допустити представника постачальника після пред’явлення службового посвідчення на об’єкт для пломбування запірних пристроїв. У цьому повідомленні постачальник має зазначити підстави та дату припинення газоспоживання, яка не може бути раніше, ніж через три дні після дати отримання повідомлення.

Якщо споживач має заборгованість за електропостачання або не допускає до лічильника, постачальник може повністю або частково припинити постачання електричної енергії за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення.

Письмове повідомлення про припинення електропостачання має містити:

  • підстави, суму заборгованості;
  • дату і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинене;
  • прізвище, ім’я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлене попередження.

Датою отримання таких попереджень буде вважатися:

  • дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції;
  • третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв’язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Попередження споживачу електроенергії може бути передане постачальником в інший спосіб тільки в тому випадку, якщо він передбачений договором з постачальником електроенергії та договором з оператором системи. Якщо споживач сплатить борги й повідомить про це постачальника електроенергії до відключення, то постачання електроенергії не припиняється.

Відключення водопостачання за борги

Виконавець послуг з централізованого водопостачання має право обмежити або припинити надання послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі, крім випадків, коли якість та/або кількість таких послуг не відповідають умовам договору.

Згідно із законом «Про житлово-комунальні послуги» постачальник має право обмежити чи припинити надання компослуги у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті комунальні послуги протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження. Таке попередження надсилається споживачу не раніше наступного робочого дня після спливу граничного строку оплати комунальної послуги, визначеного законодавством та/або договором про надання відповідної комунальної послуги.

Обмеження чи припинення надання комунальної послуги здійснюється її виконавцем у присутності представника особи, яка здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, а також управителя або посадової особи чи працівника об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Якщо цих осіб заздалегідь попередили про день та час здійснення відключення, але вони не прибули, це не є перешкодою для обмеження чи припинення надання послуги.

Виконавець, який обмежує чи припиняє надання послуги, має опломбувати санітарно-технічне та/або інше обладнання, що розташоване у багатоквартирному будинку за межами або всередині приміщення, яким користується споживач, і пов’язане з наданням йому послуг.

Водночас відповідно до статті 23 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» підприємства питного водопостачання та централізованого водовідведення мають право у разі внесення споживачем не в повному обсязі плати за використану питну воду обмежити його питне водопостачання до рівня екологічної броні питного водопостачання.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Комунальне господарство

Статті • Банкрутство
У 2020 році київські комерційні комунальні підприємства уклали в системі Prozorro близько 4 тисяч договорів на загальну суму 17,2 млрд грн