Ефективним способом захисту прав кредитора банку, що ліквідується, є розгляд спору про внесення змін до реєстру акцептованих вимог

10 серпня 2021, 10:40Новини703

Рішення банку про включення особи до переліку пов’язаних осіб може бути оскаржене в суді, але лише щодо банку, який не перебуває в процедурі ліквідації.

  • Посилання скопійованоlink copied

21 квітня 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 910/14646/19 залишив без задоволення касаційну скаргу ПрАТ, вимоги якого було обґрунтовано включено до дев’ятої черги вимог кредиторів, – повідомляє lexinform.

ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» було клієнтом ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит».

ДОКЛАДНІШЕ

Після того як ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» визнано неплатоспроможним і почалася процедура його ліквідації, вимоги ПрАТ як пов`язаної з банком особи були включені до дев`ятої черги реєстру акцептованих вимог кредиторів банку. Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб затвердила зазначений реєстр акцептованих вимог кредиторів банку.

ПрАТ звернулося до суду з позовом до ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» і Фонду, в якому наполягав, що воно не є пов`язаною особою і тому його вимоги потрібно включити до сьомої черги реєстру акцептованих вимог кредиторів.

Господарський суд рішенням, залишеним без змін апеляційним судом, у позові відмовив, оскільки позивач не довів безпідставності визнання його пов`язаною з банком особою у розумінні ст. 52 Закону «Про банки і банківську діяльність».

Розглянувши касаційну скаргу ПрАТ, Верховний Суд вказав, що відповідно до Положення про визначення пов’язаних із банком осіб, затвердженого постановою НБУ від 12 травня 2015 р. № 315, особа є пов’язаною з банком з моменту виникнення підстав для визначення такої особи пов’язаною відповідно до вимог ст. 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність».

Банк самостійно виявляє пов’язаних осіб, формує і подає до НБУ перелік пов’язаних осіб щомісяця. У цьому переліку визначається дата, станом на яку особа визнана такою, що є пов’язаною з банком. Такий перелік є динамічним, він постійно оновлюється на підставі змін інформації щодо клієнтів банку. Факт ухвалення банком рішення не означає, що саме через це із цієї дати особа вважається пов’язаною – вона є пов’язаною з банком через наявність підстав, встановлених ст. 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», з дати виникнення відповідних підстав, а не з дати ухвалення відповідного рішення.

Рішення банку про включення особи до переліку пов’язаних осіб може бути оскаржене в суді, але лише щодо банку, який не перебуває в процедурі ліквідації.

Якщо банк визнано неплатоспроможним, відкликано його банківську ліцензію і розпочато процедуру ліквідації банку, то пов’язана з банком особа може оскаржувати лише застосування до неї відповідних наслідків пов’язаності (включення її вимог в дев’яту чергу акцептованих вимог кредиторів банку), доводячи в суді, що на дату формування реєстру акцептованих вимог кредиторів особа не була пов’язаною з банком.

Саме під час розгляду такого спору позивач вправі доводити відсутність у нього статусу пов’язаної з банком особи як підставу своїх вимог, посилаючись безпосередньо на ч. 1 ст. 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність» без оскарження рішення банку про визнання його пов’язаною з банком особою як окремої позовної вимоги.

Ураховуючи викладене, ПрАТ у цій справі обрало правильний спосіб захисту. Адже ефективним способом захисту прав кредитора банку, який ліквідується, є саме розгляд спору про внесення змін до реєстру акцептованих вимог, в межах якого повинно розглядатися питання про наявність підстав для віднесення його вимог до певної черги. Факт неоскарження позивачем рішення правління банку про включення його до переліку пов’язаних з банком осіб не має юридичного значення.

Факт підписання уповноваженою особою Фонду відповідних переліків, встановлений судами попередніх інстанцій, свідчить про те, що волевиявлення ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» відбулося.

Згідно з ч. 4 ст. 37 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» на виконання своїх повноважень уповноважена особа Фонду, зокрема діє без довіреності від імені банку, має право підпису будь-яких договорів (правочинів), інших документів від імені банку.

Тобто підписання переліку пов`язаних з банком осіб свідчить про ухвалення рішення банку про включення позивача до переліку пов`язаних з банком осіб на певну дату. Це рішення ухвалене від його імені уповноваженою особою Фонду у формі затвердження переліків.

Предметом доказування у такій категорії справ є не тільки факт ухвалення банком рішення/рішень про віднесення особи до категорії пов’язаних з банком осіб, а й наявність підстав для ухвалення такого рішення, передбачених ст. 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність» та Положенням № 315.

Суди попередніх інстанцій, дослідивши надані банком договори у сукупності з іншими доказами, дійшли правильних висновків про наявність пов’язаності ПрАТ з ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит», а тому вимоги ПрАТ правильно включені саме до дев’ятої черги вимог кредиторів.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Часто єдиним ефективним способом призначити особі її заслужену пенсію за віком є лише звернення до суду

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Погане фінансування судів завжди негативно позначається на їх функціонуванні та оперативності

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Крім того, судді розповіли і про закордонний досвід щодо процедури банкрутства та порівняли його з українським

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Незважаючи на війну, адміністративні суди розглядають пенсійні справи й рішення за ними ухвалюються