Частка непрацюючих кредитів (NPL) у банківському секторі буде зменшуватися, – Андрій Волков

6 жовтня 2021, 10:53Новини278

Этот материал также доступен на русском

Основний обсяг проблемної заборгованості зосередився в державних банках. І це наступна точка розвитку для ринку NPL України

  • Посилання скопійованоlink copied

За даними Національного банку України, частка непрацюючих кредитів (NPL) у банківському секторі станом на 1 вересня 2021 року знизилася до 35% (36,3% на 1 серпня).

З початку року зниження частки NPL склало 6 п.п. і сталося в банках усіх груп. У той же час ще два роки тому показник NPL перевищував 50%.

Таку позитивну динаміку на ринку NPL, на думку А. Волкова, можна пояснити правильною регуляторною політикою Національного банку та менш ризиковими новими кредитами, які банки видають зараз.

«Те, що частка проблемних кредитів в банківській системі знижується – це природний процес, і пов’язаний він з кількома причинами. По-перше, НБУ ввів досить жорсткі правила по оцінці та резервування кредитного портфеля. Після чого з боку банків почалася плідна робота, спрямована на реструктуризацію NPL, їх стягнення або продаж спеціалізованим компаніям. По-друге, в Україні знову поступово відновлюється кредитування, як роздрібне, так і корпоративне. Але, з подачі ризик-менеджменту банків та вимог Національного банку, зараз воно менш ризикове і продукує набагато менше непрацюючих кредитів. Відповідно, портфель банків знову почав зростати, а значить, частка старих проблемних боргів почала скорочуватися», – озвучив причини зменшення частки NPL А. Волков.

За його прогнозами, ця тенденція продовжиться, і частка непрацюючих кредитів буде зменшуватися й надалі.

У той же час, він звернув увагу на те, де ці проблемні борги сконцентровані.

«Комерційні банки, в більшості своїй, питання з непрацюючими кредитами вирішили або успішно вирішують: вони реструктурували більш-менш живі борги або борги, пов’язані з акціонерами та менеджментом банків, стягнули застави у непрацюючих кредитів, продали або продають кредити, зі стягненням яких не можуть впоратися самостійно. Тому основний обсяг проблемної заборгованості зосередився в державних банках. І це наступна точка розвитку для ринку NPL України, в якій повинні відбутися зміни – змінитися система роботи з проблемними боргами держбанків або, що більш реально, початися продаж проблемних боргових зобов’язань, оскільки без цього ні розвиток, ні продаж держбанків неможлива», – вважає фінансист.

Вирішення питань з проблемними боргами в державних банках стоїть на порядку денному також у міжнародних кредиторів та донорів України.

І тому уряд, як акціонер, НБУ, як регулятор, а також наглядові ради держбанків змушені приділити їм достатньо уваги.

Для довідки:

Investohills – провідна інвестиційна компанія, що спеціалізується на операціях з управління проблемними активами, лідер ринку NPLs України. Заснована в 2009 році, за 11 років компанія перетворилася на найбільшу фінансову компанію України за розміром покупки проблемних боргів банків. Головна спеціалізація компанії – придбання корпоративних кредитних портфелів. Портфель активів Investohills перевищує 100 млрд грн. Кількість коштів, повернутих державі за період 2019-2020 рр. – 2 млрд грн. Компанія виграла більше 5000 судових процесів. Також вона залучила 1 млрд грн іноземних інвестицій.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Після початку війни та запровадження воєнного стану законодавець змінив правове регулювання сфери кредитування

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Заява має подаватися до органу, яка у даний момент здійснює кримінальне провадження: під час досудового розслідування — до слідчого чи прокурора, а під час судового провадження —…

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Законодавство передбачають більш ніж достатню кількість важелів та ефективних правових інструментів, якими може скористатися кредитор при здійснені захисту своїх майнових прав

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Як буде змінюватися ринок NPL в 2021 році, і чому одним з його драйверів стане продаж кредитних портфелів держбанків.