Проблемні борги

Банки: потрібен спецзакон, щоб списати кредити за знищені війною квартири та авто

11 квітня 2022, 10:15Новини401

Этот материал также доступен на русском

Потім ці збитки можна буде покласти на Московію. А поки – тільки кредитні канікули для постраждалих

  • Посилання скопійованоlink copied

Банки відклали до кінця війни проблему позичальників, що втратили роботу чи житло через дії окупантів, пише Форбс. Людям, що брали кредити на купівлю житла, знищеного росіянами, та іншим боржникам поки пропонують скористатися кредитними канікулами

До війни Київ та область були ключовим регіоном для держпрограми «Доступна іпотека 7%». Третину із виданих за майже рік існування проєкту 1,3 млрд грн, за даними Мінфіну, банки-учасники направили на придбання житла на Київщині. Приблизно стільки ж — у столиці.

Проблему іпотеки у постраждалих від російської окупації містах потрбіно буде вирішувати на рівні законодавства, яке дозволить списання або реструктуризацію цих кредитів, каже член наглядової ради державного Укрексімбанку Вікторія Страхова.

«Треба розробити певну стандартизовану процедуру, щоб не повторилась історія з валютною іпотекою, коли кожен банк приймав власне рішення», — пропонує вона. Також, додає Страхова, слід опрацювати можливість включення збитків банків за такими кредитами до вимог репарацій чи покриття збитків росією.

НБУ також думає над подібним механізмом, але воліє повернутися до цього вже після закінчення воєнного стану, зазначає перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова. «Зараз неможливо розробити реальні умови», – каже вона. Порада Рожкової для клієнтів банків — скористатися кредитними канікулами. Така опція є у всіх фінустанов.

«Якщо людина втратила житло як предмет застави за іпотекою, не можна застосовувати загальний підхід і залишати її наодинці з тими проблемами», — заявив у інтерв’ю ЕП голова Нацбанку Кирило Шевченко.

За його словами, механізми роботи банків з постраждалими позичальниками буде стосуватися не лише іпотеки. «[Після війни] Будемо з банками напрацьовувати, як вони покриватимуть збитки, щоб це не створювати соціальних проблем», — сказав Шевченко.

Наразі складно оцінити, яка кількість позичальників банків через скрутну фінансову ситуацію не може обслуговувати свої кредити. Показник працюючих кредитів у 30-40% можна було б вважати «перемогою», вважає експерт CASE Україна та екс-заступник директора департаменту фінстабільності НБУ Євген Дубогриз. За його оцінкою, у ситуації, що склалася, позитивом можна вважати навіть 10% позичальників, які й надалі сплачують за боргами.

Масштаби кількості потенційно проблемних позичальників вже сягають мільйонів людей, додає Страхова з Укрексімбанку. «Це очікувана ситуація: люди втратили роботу, стабільні доходи і були змушені покинути власні домівки чи виїхати за кордон», — констатує вона.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Більшість колег та товаришів адвоката Іллі Костіна - це люди, які відчули своє зобов'язання перед Батьківщиною захистити її. Але не всі...

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
В нас, українців, немає шляху іншого, ніж перемога

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Ключовим питанням дискусії стало: “Чи зможе Україна завдяки допомозі Заходу здобути воєнну перемогу?”