Банкрутство фізосіб: скільки таких справ вже знаходиться в судах?

21 травня 2021, 10:52Новини1015

Этот материал также доступен на русском

Відновлення платоспроможності – це благо для фізичних осіб, які роками намагаються позбутися боргів.

  • Посилання скопійованоlink copied

Процедура банкрутства нерідко є найбільш прийнятним виходом для фізосіб, які раніше роками не могли звільнитися від боргів.

За даними Міністерства юстиції, зараз в судах розглядається близько 300 справ щодо відновлення платоспроможності (або щодо банкрутства) фізичних осіб. Про це повідомив директор департаменту з питань банкрутства Мін’юсту Владислав Філатов під час виступу на VI Форумі з реструктуризації та банкрутства, – повідомляє ЛІГА.Money.

“Справи про неплатоспроможність (або про банкрутство фізосіб) – це приблизно 10% всіх справ, які сьогодні відкриті у господарських судах. Відкрито трохи більше 300 таких справ щодо відновлення платоспроможності. Усього ж в господарських судах розглядається 3300 різних справ”, – сказав він.

У чому переваги банкрутства?

Якщо позичальник не може знайти спільну мову з фінустановою щодо реструктуризації боргу, єдиним законним способом звільнення від фінансових зобов’язань є процедура визнання неплатоспроможності, або банкрутство.

Законодавство дозволяє залишати у власності фізособи, яка визнається банкрутом, її єдине житло. Це може бути квартира площею до 60 кв м або будинок площею до 120 кв м.

За словами Владислава Філатова, процедура банкрутства нерідко є найбільш прийнятним виходом для фізосіб, які раніше роками не могли звільнитися від боргів.

“Відновлення платоспроможності – це благо для фізичних осіб, які роками намагаються позбутися боргів. Боржники можуть почати життя з чистого аркуша, хоча і з певними обмеженнями. Наразі успішно проводиться як реструктуризація, так і погашення боргів”, – зазначив чиновник.

Як здійснюється визнання фізичної особи банкрутом?

Раніше законодавство передбачало можливість визнання банкрутом лише юридичної особи чи фізособи-підприємця, а процедури банкрутства фізичної особи, що не є підприємцем, в Україні не існувало.

У жовтні 2019 року набув чинності новий Кодекс з процедур банкрутства, яким була запроваджена можливість визнання банкрутами фізичних осіб.

Справи про банкрутство розглядаються господарськими судами за місцем проживання фізособи. Визнати банкрутом можуть будь-яку фізособу, яка відповідає умовам цієї процедури.

Ініціювати у суді порушення справи про банкрутство фізособи може лише сам боржник. Якщо позичальник не хоче, щоб ця процедура застосовувалася до нього, кредитор не зможе цього зробити.

Провадження про неплатоспроможність можна відкрити лише за таких умов:

  • розмір прострочених зобов’язань боржника перед кредитором (або кредиторами) становить щонайменше 30 мінімальних зарплат (зараз це 30 х 6000 = 180 000 грн);
  • боржник припинив погашати кредит чи здійснювати інші планові платежі у розмірі більше 50% місячних зобов’язань (за кожним з таких зобов’язань) упродовж двох місяців;
  • винесено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у фізичної особи майна, на яке можна звернути стягнення;
  • існують обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконувати грошові зобов’язання чи здійснювати поточні платежі.

З метою відновлення платоспроможності боржника розробляється план реструктуризації його боргів. Такий план затверджується судом.

Якщо протягом 120 днів з дня відкриття провадження у справі про неплатоспроможність зборами кредиторів не схвалений план реструктуризації боргів або ухвалено рішення про перехід до процедури погашення вимог боржника, господарський суд виносить постанову про визнання боржника банкрутом.

Процедура визнання банкрутом здійснюється за участі арбітражного керуючого. Він складає план реструктуризації кредиту. Якщо компромісу з кредитором не досягнуто, арбітражний керуючий займається питанням продажу майна позичальника.

Реструктуризація боргу передбачає можливість розстрочки, прощення боргів, зміни строків здійснення платежів та використання інших інструментів.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Арбітражні керуючі не мають наміру заміщати АРМА, але хочуть прозорих правил роботи, зрозумілого договору та чіткого розподілу прав і обов’язків

Законодавство

Статті • Влада i люди
Безальтернативне скасування ГК створить чимало прогалин у законодавстві

Банкрутство

Статті • Банкрутство
Шляхи реалізації цієї ідеї обговорили учасники круглого столу «Bankruptcy.net/ Перезавантаження бізнесу: Превентивна реструктуризація як ключ до успіху»

Фізичні особи

Статті • Банкрутство
Банкіри завжди радять людям розглянути інші варіанти перед поданням заяви на банкрутство

Комунальне господарство

Статті • Банкрутство
«Відсутніх боржників» швидко ліквідовували та визнавали погашеними їх борги перед кредиторами

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на поновлення процесуальних строків, пов'язаних з війною