Огляд ЗМІ

Астероїд, що вбив динозаврів, усіяв Землю крихітними кульками

24 травня 2023, 15:36Новини871

Вчені провели рентгенівський аналіз осадових сфер, які сформувалися невдовзі після падіння астероїда, що вбив динозаврів близько 66 мільйонів років тому

  • Посилання скопійованоlink copied

Вчені провели рентгенівський аналіз осадових сфер, які сформувалися невдовзі після падіння астероїда, що вбив динозаврів близько 66 мільйонів років тому, та змогли пролити світло на масштаби одного з найбільших вимирань в історії Землі, повідомляє Forbes.

Випаровування породи сталося після того, як на Землю на півострові Юкатан упав 10-кілометровий астероїд. Ця подія не тільки викликала глобальну зиму, а й призвела до утворення крихітних, багатих на мінерали силікатних кульок, які зрештою поширилися по всьому світу.

У ході нового дослідження вчені вивчили сфери, знайдені у Стевенс-Клінт – об’єкті Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що знаходиться на датському острові Зеландія. У цьому регіоні знаходиться скеля довжиною 12 кілометрів, яка містить у собі кульки, утворені в результаті удару астероїда.

За словами співавторки дослідження, хіміка Сюзан Нехзаті, ці дивовижні стародавні кульки особливі, тому що були утворені природним шляхом. Автори дослідження зазначають, що кульки виявлені в Стевнс-Клінті утворилися набагато пізніше, ніж ті, що були знайдені раніше поблизу півострова Юкатан.

За словами Нехзаті, в ході дослідження вчені використовували різні рентгенівські промені в лабораторії MAX IV, щоб хімічно ідентифікувати мінеральні фази всередині цих кульок.

Сюзан Нехзаті додала, що залежно від того, як вони взаємодіють, атоми формують певні кристали та перетворюються на різні матеріали, залежно від того, з якими елементами вони стикаються у процесі. Оскільки ці мінерали, що формуються, обертаються з дуже великою швидкістю, вони утворюють крихітні сфери, розмір яких можна порівняти з маковим зернятком.

Деякі з них ще менші, але чим ближче до місця удару, тим вони більші, як макове зернятко більшого розміру. Ці кульки становлять інтерес, оскільки багато з них добре збереглися і можуть містити відомості про умови довкілля за часів свого формування.

Ці сфери почали формуватися у хмарі пари. У міру затвердіння вони могли захопити елементи з атмосфери Землі. Тому вчені зацікавлені у вивченні хімічного складу таких кульок, щоб краще зрозуміти, як глобальна зима сприяла вимиранню стародавніх тварин.

За словами Нехтезі, хімічний склад, який виявила її група, різноманітніший, ніж передбачалося. Отримавши більше даних про хімічний склад кульок, вчені сподіваються дізнатися більше про те, як вони формувалися.

Раніше вчені заявили про те, що астероїд, що впав, викликав глобальне цунамі. За їхніми словами, висота хвилі сягала 1,5 кілометра.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Будь-які потуги московітів, навіть гіпотетичні, привласнити собі «Щедрика» Миколи Леонтовича, який став одним із національних музичних символів України – приречені

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Адвокат — це не професія, а спеціальність, і тому фемінітиви тут недоречні

Дослідження

Статті • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій