Арбітражні керуючі отримають право на власний запит за аналогією з адвокатським, – обговорення проєкту №7442

29 вересня 2022, 12:38Новини5548

Єдиний нюанс – наразі проєктом не охоплене питання відповідальності за ненадання відповіді на запит АК

  • Посилання скопійованоlink copied

29 вересня 2022 року під час онлайн-марафону «Бізнес в умовах воєнного стану. Банкрутство. Війна боргів не спише», організованого Асоціацією адвокатів України, учасники заходу детально обговорили новації законопроєкту №7442.

За словами заступника міністра юстиції Валерії Коломієць, цей проєкт вносить “точкові, майже елегантні зміни”, вирішуючи ряд актуальних питань у сфері банкрутства. Причому на сьогодні в ньому немає норм щодо запровадження будь-якого банкрутного мораторію на час воєнного стану, хоча повністю виключати їх можливу появу під час підготовки проєкту до другого читання ще не можна.

Своєю чергою голова Національної асоціації арбітражних керуючих України Олександр Бондарчук висловив впевненість, що така позиція Мінюсту та авторів проєкту “є збалансованою, оскільки насправді будь-який мораторій лише ускладнить захист прав кредиторів у воєнний час”.

Щодо ж цікавих змін проєкту №7442, то учасники заходу наголосили на двох з них – запровадження інституту запиту арбітражного керуючого (за аналогією з адвокатським запитом) та поява “замінника” авансового внеску для арбітражного керучого для більш легкого “входження” в процедуру банкрутства.

Згідно з проектом, “якщо проведення бойових дій призвело до неплатоспроможності боржника, відносно такого боржника справу про банкрутство (неплатоспроможність) може бути відкрито за заявою такого боржника без здійснення авансування винагороди арбітражному керуючому на депозитний рахунок суду, передбаченої цим Кодексом. В такому разі до заяви про відкриття справи про банкрутство (неплатоспроможність) додається копія укладеної боржником угоди з обраним ним арбітражним керуючим про виконання арбітражним керуючим повноважень у справі про банкрутство (неплатоспроможність) до її закриття з оплатою винагороди на умовах, визначених цією угодою. Господарський суд, відкриваючи провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) відповідно до цього пункту, призначає арбітражного керуючого, з яким боржником укладено угоду, розпорядником майна або керуючим реструктуризацією”.

За зауваженням модераторки заходу, членкині Ради НААКУ Наталії Тищенко, йдеться саме про запровадження альтернативного механізму, ніхто не змушуватиме АК відмовлятись від авансування винагороди. Але якщо вони знайдуть спільну мову з боржником щодо умов оплати своєї праці, то це дійсно спростить доступ до процедур банкрутства.

Абсолютною новацією проєкту №7442, яка продовжить свою дію й після закінчення війни, стало запровадження інституту запиту АК.

Згідно з новою нормою, “орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, у тому числі банківських та інших фінансових установ, організацій, громадських об’єднань, фізичні особи, яким направлено запит арбітражного керуючого, зобов’язані не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту надати арбітражному керуючому відповідну інформацію, у тому числі таку, що становить банківську таємницю, крім таємної та/або службової інформації і копій документів, в яких міститься таємна та/або службова інформація, копії документів”.

Єдиний нюанс – наразі проєктом не охоплене питання відповідальності за ненадання відповіді на запит АК. Але за словами пані Коломієць, незабаром будуть ініційовані відповідні зміни й до КУпАП.

Своєю чергою народний депутат Тарас Тарасенко закликав до додаткового обговорення змін до статті 61 КУПБ, згідно яких ліквідатор «в тридцятиденний строк складає і затверджує план проведення ліквідаційної процедури, копію якого надсилає комітету кредиторів протягом трьох днів з дня його затвердження; складає висновок про наявність або відсутність ознак доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій під час провадження у справі про банкрутство», вважаючи їх проявом бюрократизації процедури.

Щодо ж інших актуальних питань, то голова НААКУ О.Бондарчук звернув увагу на необхідність додаткового вивчення впливу санкційної політики щодо процедур банкрутства та підтримки в сесійній залі ще одного законопроєкту, важливого для арбітражних керуючих, – щодо запровадження спрощеної системи оподаткування для АК.

 

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Важливо довести, що знищення або пошкодження об’єкту відбулось внаслідок збройної агресії рф

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
У 2021 році динаміка практики щодо притягнення до солідарної відповідальності зросла до 10 справ, а у 2022 – вже до 17

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Зобов'язання з утримання дитини, закріплені в договорах, укладених до введення воєнного стану, так само залишаються чинними та обов'язковими до виконання

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
В першу чергу керівник повинен оцінити стан свого підприємства – провести інвентаризацію та аналіз фінансово-господарської діяльності

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Ліквідатори "Богдан Моторс" передали автівки Збройним Силам України

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Процес виявлення кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, стає проблемним