Талліннське Диво Боже

Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро

Центр Української Культури (УКК) – організація, яка створює позитивну репутацію України в Естонії, чим спричинилась до створення дружніх та довірливих взаємовідношень між нашими країнами.
На нашу думку, світовому українству було би корисно ознайомитись з цим унікальним досвідом.
“Талліннське Диво Боже” – сказав естонський єпископ Філіп Джордан. “Ця церква горіла, але її реконструювали.Тепер вона є великою надією для українців Естонії. Я захоплений їхньою працелюбністю та міцною вірою”.
“Ви створили церкву як скрипку Страдіварі” – з подякою до нашого колективу відмітив блаженніший Любомир Гузар в 2000 році після освячення церкви.
Ora et labora (Молитва та праця)
Українська Греко-Католицька Церква (УГК Церква) в Таллінні заснована мною (Анатолій Лютюк) та Ігорем Свиридою з благословення блаженнішого Стернюка як Талліннська парохія УГК Церкви. Церква носить офіційну назву Храм Матері Божої Триручиці. Господь працював в Таллінні нашими руками, і за 30 років тої роботи українська народна та сакральна культури отримали пасторальний комплекс, аналогу якому ми не знайшли в світі. УГК Церква та УКК стали місцем, в якому тисячі естонців ознайомились з українською народною та сакральною культурами. Створений мною концептуальний проект Пасторального комплексу УГК Церкви в Таллінні має свою філософію, з якою можна ознайомитись тут.
УГК Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро і є певною запорукою довготермінового перебування української громади в Естонії.
Молитва
В церкві у щоденній молитві за перемогу у війні з Росією мною згадуються Друзі парохії, вбиті московськими зайдами: Віктор Гурняк, Михайло Стасів, Мікола Ільїн, Олена та Володимир Книші.
В церкві з благословення Блаженнішого Любомира Гузара ми з друзями читаємо щоденну молитву за Довкілля. В каплиці Центру щоденно читаємо молитву за Природу Естонії та за біженців, яких прихистила Земля Естонії.

Християнська культура
- В церковних приміщеннях працюють Конгрес Українців Естонії (керівник – п. Віра Коник), Союз Українок Естонії, (керівник – Лілія Іванченко), недільна українська школа “Лабора” (вчителі Марко Терен, Тііна Кууль), Центр Української Культури (керівник Богдан Лютюк)
- Це місце знане в світі як представництво інтелектуальної України в північній Європі. Тут живе Українська бібліотека, яка до недавнього налічувала понад 4000 книг, численні колекції українського одягу, рушників, українських іграшок, кераміки, писанок, рукотворні книги Ніни Винник та ін.
- Для дітей Католицької, Православної та Лютеранської церков проводиться катехизація за допомогою іграшок (сучасного аналога подібної практики ми не знаємо).
- Ми створили Театр механічних іграшок з виставами “7 гріхів та 7 чеснот.” та ” Танець смерті”.
- В наших майстернях, використовуючи середньовічні технології, ми створюємо книги ручної роботи, які пов’язані з українською та християнською культурою, і зокрема з християнською екологією. Ці книги ми передаємо на зберігання в найбільші бібліотеки світу – як то Бібліотека конгресу Америки чи бібліотека Ватикану. Гуцульську книжку можна переглянути тут
- В нас створена одна з найвідоміших шкіл каліграфії. (Керівник – Татьяна Яковлева)
Знайомитись з Українською Культурою до нас приїжджають творчі люди з усіх країн Європи.
Створений про наш Центр фільм – назва “Санктуаріум”.
Війна
Наші друзі, які є співавторами створення Центру Української Культури – художник Андрій Гуменюк та писанкар Олег Кіращук, зі зброєю в руках боронять Україну. Я, разом з Катею Новак – молодою українською інтелектуалкою і перекладачем та іншими помічниками, чинимо супротив у війні культур. Нашою зброєю є виготовлення книг, організація виставок українського народного мистецтва, робота з дітьми та інше. Під час поїздок в прифронтову зону Донбасу я продовжував щоденну молитву за природу та збирав історії з життя тварин на фронті. Потім створив книгу ручної роботи Казка про Коника. В електронному варіанті книга доступна тут.
Фільм “Казка про Коника” доступний тут.
Керівник УКК Богдан Лютюк разом з радниками по наданню гуманітарної допомоги Україні – Головою конгресу українців Естонії п. Вірою Коник, Керівником Естонського Союзу Українок п. Лілею Іванченко, волонтерами центру, у співпраці з іншими українськими організаціями Естонії збирають та відправляють гуманітарну допомогу Україні. З початком Російського вторгнення в Україну Центр Української Культури активно проводить гуманітарні проекти в Україні. Наші партнери в Естонії – це Міністерства іноземних справ та оборони Естонії та України, тисячі жертводавців для яких Центр є організацією довіри.
Наші партнери в Україні – це Фонд “Чисті серцем”, полк спецпризначення “Київ”, батальйон ОУН , “Вільна Доля” та багато інших підрозділів ЗСУ.
З 2014 по 2023 рік нами зібрано коло 4 000 000 євро для допомоги. Ці кошти прийшли в Україну у вигляді бронежилетів, іншого військового спорядження, засобів першої необхідності, медичного обладнання, продовольчих наборів. Починаючи з 2014 року нами була надана допомога школам та лікарням в прифронтовій зоні, починаючи від міста Щастя, Станиці Луганської і до Водяного під Маріуполем. Також ми допомагаємо пораненим та біженцям, капеланам, дітям сиротам, сім’ям полеглих воїнів.
Ми із задоволенням поділимось з Вами нашим досвідом в наступних статтях про роботу Центру Української Культури.
Анатолій Лютюк та друзі
Чи сподобався
вам цей матеріал?
Матеріали за темою

Огляд ринків

Огляд ринків

Огляд ринків

Огляд ринків

Огляд ринків
