Релокація: як бізнес-переселення рятує вітчизняне підприємництво?

15 квітня 2022, 09:35
9282 хвилини читати

Заявку на участь у держпрограмі з релокації виробництва слід залишити на сайті Мінекономіки

  • Посилання скопійованоlink copied

Із зони бойових дій західні області «прихистили» вже понад 300 підприємств. У черзі за рятівним переселенням – ще понад 1 500. Як убезпечити свій бізнес від потенційної загибелі в умовах війни?

За півтора місця війни, українські бізнесмени вимушені були вивчити й опанувати для себе нову процедуру – релокацію, або релокейт. Та якщо, за класикою, вона в основному, означає переміщення виробничих потужностей за кордон, то для українців, в умовах війни, це виявилось вимушеним «переселенням» у межах країни.

Вижити бізнесу наразі допомагає держава.

З перших днів війни Уряд спільно з Міністерством економіки України запустив програму релокації бізнесу (посилання нижче)

https://bit.ly/3DlxEZx

Програма передбачає допомогу у пошуку нової локації для підприємства, розселенні персоналу компанії та підборі нових співробітників. Переїзд відбувається за рахунок держави. На сьогодні, Мінекономіки нарахувало вже майже 2000 заявок на перенесення бізнесу до більш безпечних місць.

Кому «світить» релокейт?

Під програму релокації із зони бойових дій підпадають, насамперед, виробничі компанії. Потому – пріоритет у підприємств переробної промисловості, виробників харчової продукції, легкої промисловості, підприємств машинобудування. Словом, усі стратегічні підприємства від діяльності яких залежить життєзабезпечення населення. Наразі повністю переїхали і працюють на повну вже 121 таке підприємство. Втім, заявку на участь у держпрограмі може подати будь-яке підприємство.

Розмістити у себе бізнес-переселенців зараз можуть дев’ять областей: Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Вінницька, південні територій Волинської та Рівненської.

Як відбувається релокація?

Заявку на участь у держпрограмі з релокації виробництва слід залишити на сайті Мінекономіки.

https://auction.e-tender.ua/#/register

У заявці максимально деталізуйте інформацію про своє підприємство. Це пришвидшить процедуру транспортування. Вкажіть ЄДРПОУ, адресу, визначить потреби до майбутнього приміщення, обсяги використання електроенергії, газу, води, кількість працівників та обладнання, тощо.

Документ відомство опрацьовує впродовж 1-3 днів. Погодять перевезення підприємства лише якщо є логістична можливість, без загрози для перевізників. У місцях, де безпосередньо йдуть бої та через гуманітарні коридори релокацію не проводять!

Опісля погодження, заявка надходить до логістів. Головний перевізник Програми – «Укрзалізниця». За підвезення самого обладнання до станції відповідає «Укрпошта» (весь її транспорт та транспорт субпідрядників має позачергове право на перетин блокпостів та безліміт на заправку пальним. Далі, фахівці на місцях, виходять на контакт із підприємством, спільно шукають потрібні приміщення для розміщення потужностей, вирішують питання оренди, підключають мережі, розселяють персонал, членів родин тощо.

Додаткова допомога під час релокації

Додатково співпрацюють з бізнес-переселенцями Державна служба зайнятості (працевлаштовує нових робітників) та Державна служба з питань праці (консультує у сфері гарантій безпеки життя і здоров’я працівників). Перекочувати на нове місце бізнесу допомагає також ДП «Прозорро. Продажі» – за ініціативи Мінекономіки та за підтримки Мінцифри і «Дія.Бізнес». Платформа relocate.prozorro.sale безоплатна і створена допомагати підприємствам саме із релокацією (пошук приміщень, документацією, кадровими питаннями тощо).

Висновок

Релокація – наразі реальний, дієвий механізм порятунку українських підприємств під час війни. Так, процедура, хоч і максимально спрощена, потребує неабияких зусиль. Так, нове місце, можливо, не таке зручне, як хотілося б, доводиться, часом, змінювати технологічні процеси, шукати нових постачальників та наново вибудовувати дистрибуцію, однак воно того варте. Заради безпеки працівників, власної безпеки, фінансового життя країни загалом.

Автор: Тарас Тарасенко, народний депутат

Редакція Борг.Експерт може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за зміст
матеріалів в розділі «Думки експертів» покладається на авторів текстів.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Забудовники перекладатимуть усі додаткові витрати на покупців та інвесторів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Як заробляють, на що витрачають, на чому економлять і як кредитуються українці під час війни?

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Пенсіонери мають право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 𝟏𝟑4𝟎𝟎 грн або 201𝟎𝟎 грн

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Метою запровадження такої послуги стало бажання прибрати людський фактор з цієї послуги

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Ринок нерухомості гратиме за новими правилами, прописаними в законі. Чи дозволить це захистити інвесторів і оживити іпотеку?

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Цьогорічна концертна програма, присвячена прусському королю, вразить яскравістю та галантністю стилю тієї епохи