Новий закон про криптовалюту. Які податки сплачуватимуть власники цифрової валюти

Редакцiя
21 лютого 2022, 12:19
21555 хвилин читати

Необхідний конкретний порядок реєстрації бірж, отримання ліцензій, чіткі критерії відкриття банківських рахунків.

  • Посилання скопійованоlink copied

Днями Верховна Рада ухвалила закон «про віртуальні активи» з пропозиціями президента (законопроєкт №3637). Які правила запроваджує новий закон і які податки очікують на власників цифрової монети, розповів керуючий партнер юридичної компанії Icon.Partners Вячеслав Устименко.

За даними платформи CoinGecko у світі 12 657 криптовалют із капіталізацією $2 трлн. Зростання ринку привело до того, що країни ухвалюють спеціальне законодавство про криптовалюту. Україна не є винятком.

Як регулюється криптовалюта сьогодні?

До 2021 року спеціального законодавства не було. Деякі закони лише частково регулювали цифрові активи. Закон «Про запобігання корупції» зобов’язав декларувати крипту, а закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів…» дав визначення віртуального активу, а також вніс постачальників послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів, до переліку суб’єктів фінансового моніторингу.

Із судової практики зрозуміло, що цих норм недостатньо: «Суд визнав криптовалюту віртуальною річчю та відмовив у судовому захисті» Позивач хотів зажадати Bitcoin як оплату за виконану роботу. Суд у позові відмовив. На його думку, криптовалюта – віртуально-цифрова продукція, а не матеріальний предмет. Вона не має індивідуальних ознак та її обіг нормативно не регулюється (Рішення Дарницького районного суду від 24 березня 2016 р.).

Без спеціального законодавства податки із криптовалюти стягують за загальними правилами.

Оподаткування для фізичних осіб (ФО)

Якщо ви просто володієте криптовалютою, сплачувати податок не обов’язково. Податки нараховуються у разі отримання прибутку від крипти.

Оподаткування для фізичних осіб-підприємців (ФОП)

ФОП 2 та 3 групи єдиного податку (ЕН) та криптовалюта – питання неоднозначне.

Окремих КВЕДів для операцій із криптою немає. Лист Держстату 2018 р. № 14.4-09/435-18 визначає такі КВЕД для операцій з криптовалютою:

  • майнінг – 64.19 «Інші види фінансового посередництва»;
  • торгівля (обмін) криптовалютами – 66.19 «Інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення».

Є Лист Держстату 2011 р. № 14/3-12/636, за яким наведені КВЕДи не належать до фінансового посередництва, а отже дозволені на єдиному податку. Виходить, що ФОП 2 і 3 груп можуть здійснювати операції з криптовалютою. Насправді податкова говорить протилежне. Інспектори на місцях вважають операції з криптою фінансовим посередництвом, але все ж таки рекомендують дзвонити на гарячу лінію, щоб “уточнити”.

Оподаткування для юридичних осіб (ЮО)

Немає переліку документів, що підтверджують придбання та продаж криптовалюти. Криптовалюта не підлягає амортизації (вирахування витрат), тобто податок повинен сплачуватись із загальної суми доходу, а не з прибутку. Податковим кодексом не передбачено звільнення від ПДВ під час продажу криптовалюти, а отже, у продавців виникають податкові зобов’язання сплати ПДВ. У таких умовах прагнення бізнесу платити податки наближається до нуля.

Що зміниться після набуття чинності новим законом?

Закон визначає права та обов’язки учасників ринку віртуальних активів, встановлює основні засади державного регулювання та повноваження ключових органів.

Криптовалюта – не гроші: обміняти чи заплатити нею за товар на території України тепер не можна.

Закон визначає право власності: власник той, хто має крипту. А має той, у кого особистий ключ. А як бути з передачею особистого ключа іншій особі? Наприклад, в стані афекту? За фактом право власності на крипту не передається, а згідно із законом виходить зворотне.

Учасників ринку ділять на 3 категорії:

  • резиденти, які здійснюють операції у власних інтересах (фізособи, фізособи-підприємці на загальній системі, фізособи-підприємці на спрощеній системі та юридичні особи);
  • біржі, які здійснюють операції на користь третіх осіб (тільки юрособи);
  • нерезиденти, якщо вони включили до договору про купівлю-продаж крипти пункт про застосування українського права (фізособи та юрособи).

Види віртуальних активів:

  • незабезпечені – активи, які є самі собою (Bitcoin);
  • забезпечені – активи, забезпечені грошима, майном, майновими правами, які дають право вимагати такі активи (NFT-токени);
  • фінансові – активи, забезпечені цінними паперами або гривнею (сек’юріті-токени та стейбл-коїни).

Закон встановлює мінімальний статутний капітал бірж: від $42000 для резидентів до $210000 для нерезидентів.

Документ також визначає вичерпний перелік видів діяльності бірж:

  • зберігання та адміністрування віртуальних активів або їх ключів;
  • обмін;
  • переклад;
  • посередницькі послуги (брокерство).

Учасники ринку отримають право на судову та інші засоби захисту своїх прав.

Біржі зможуть відкривати рахунки в банках, але мають отримувати окрему ліцензію на кожен вид діяльності (зберігання та адміністрування, обмін, переказ, брокерство). Термін дії ліцензії – 1 рік. Діяльність без ліцензії – штрафи від 34000 грн до 119000 грн.

Криптовалютні біржі зобов’язані регулярно подавати звіти до держорганів та розкривати інформацію про своїх власників. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку – основний регулятор ринку. Вона видаватиме біржам ліцензії, вестиме реєстр і збиратиме звіти.

Фінмоніторинг ринку віртуальних активів відбуватиметься відповідно до рекомендацій FATF (Міжнародна організація боротьби з відмиванням грошей). Рекомендації містять міжнародні стандарти, яких держави мають дотримуватись. Останні зміни до Посібника з роботи з цифровими активами та віртуальними валютами FATF ухвалила у жовтні 2021 року.

Чи достатньо ухваленого закону для регулювання сфери?

Верховна Рада ухвалила закон про криптовалюту та підтримала доопрацювання від президента. Залишилось внести зміни до Податкового кодексу України, які зараз активно обговорюють у комітетах парламенту.

Наприклад, як ФО ви самі декларуєте отриманий за рік прибуток (різниця між доходом та документально підтвердженими витратами) та сплачуєте податок.

Юрособи подають податкову декларацію та рахують податки самі.

Біржі платять 5% за умови, що отримують дохід лише від операцій із криптою та від курсової різниці.

Чи потрібні законодавчі зміни?

Переваги врегулювання криптосфери є очевидними і новий закон зробив величезний крок у цьому напрямку. Щоб ці переваги були реальними, уряду варто звернути увагу на такі моменти.

Учасники ринку зможуть захистити свої права у суді. Чи буде такий захист ефективним до реформи судової системи? Як бути з бюрократією та корупцією?

Бізнес зможе працювати офіційно та відкривати рахунки в банках, але при цьому має отримувати ліцензії або сплачувати величезні штрафи. Як реагуватимуть банки? Очевидно, що не можна буде відкрити рахунок у банку та зберегти анонімність. Необхідний конкретний порядок реєстрації бірж, отримання ліцензій, чіткі критерії відкриття банківських рахунків.

Країна отримує іноземні інвестиції та додаткові податкові надходження до бюджету. Чи зможуть національні біржі конкурувати із іноземними? Як учасники ринку декларуватимуть активи? Як інвесторам довести податковому органу за скільки, де та коли вони купили крипту? Як документально підтвердити витрати?

Необхідність прийняття спеціального законодавства для криптосфери безумовна. Потрібні чіткі та зрозумілі норми, прості процедури, які працюватимуть на практиці.

Водночас, частина ринку все ще не врегульована. Для інвесторів залишається альтернатива виводити гроші поза біржею (безпосередньо і через трейдерів), а значить без декларування та сплати податків. Чи відслідковуватимуться такі операції? Як? Чи варто переходити на нову систему чи вигідніше, як і раніше, залишатися в тіні? Питання ризиків та відповідальності. Ключову роль у такому рішенні відіграє фінальна версія податкових змін, процедури доступу до ринку та те, як ухвалені норми покажуть себе в українських реаліях.

Автор: Вячеслав Устименко

Новини за темою

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму