Небезпечна гра з деривативами: як банкрутство Archegos поранило фінансову систему світу

Редакцiя
13 квітня 2021, 14:54
19723 хвилини читати

Дериватив – відмінний спосіб збільшити прибутковість інвестиційного портфеля. Але як тільки жадібність починає домінувати над здоровим глуздом, дериватив перетворюється на смертельний інструмент

  • Посилання скопійованоlink copied

Уявіть ситуацію: висока зайнятість у країні, зарплати ростуть щомісяця, люди беруть іпотечні кредити, ралі на фондовому ринку, гроші ллються рікою, ЗМІ розповідають тільки позитивні новини… економіка розквітає. Це 2007-й, США. За рік до світової фінансової кризи.

Інша ситуація. Мультимільярдер, власник інвестиційного сімейного офісу, заробляє собі і своїм інвесторам дохідність значно вищу, ніж на ринку. Мрія здійснилася. Фондові ринки ростуть. За пару днів він втрачає все: і гроші, і репутацію. Це Білл Хванг, власник збанкрутілого днями мультимільярдного фонду Archegos Capital Management. Його статки оцінювалися в $8 млрд. У той же час банк Credit Suisse і японський брокер Nomura Holding сумарно втратили близько $9 млрд.

Обидві ситуації сильно вдарили по фінансовій системі світу, а перша мало не вбила її. Причина – гра з кредитним плечем і деривативами.

Дериватив – похідний фінансовий інструмент, контракт, згідно з яким одна сторона зобов’язується або має право купити, а друга – поставити (продати) базовий актив. До деривативів належать форвардні контракти, ф’ючерси, опціони, свопи. За номінальною вартістю ринок деривативів оцінюється від $500 трлн до $1 квдрлн (!). В основному, базовим активом виступають боргові інструменти (80% ринку), але також можуть бути акції, нерухомість або будь-який інший дериватив. Контролюють цей ринок чотири банки: JP Morgan, Goldman Sachs, Citibank і Bank of America.

Укладаючи угоду, учасникам потрібно зарезервувати гарантійне забезпечення у вигляді грошей на банківському/брокерському рахунку. Сума резерву варіюється залежно від ризиків і типу деривативу. Може бути від нуля (!) до 100% від суми угоди.

Серед банків звичайною справою є торгівля swap. За своєю суттю swap – це обмін прибутковістю. Банки використовують їх, коли потрібно оптимізувати резерви. Але private банки пішли далі. Вони почали укладати такі контракти з приватними інвестиційними офісами: фондами і хедж-фондами. Банки отримували фіксовану прибутковість у вигляді ставки LIBOR плюс додатковий відсоток, а інвест-офіси – дохід від зростання базового активу, резервуючи мінімальну суму у вигляді гарантійного забезпечення.

Саме такими деривативами торгував фонд Archegos. Він набирав позиції в акціях, купуючи total return swap – тип свопового деривативу, в якому як базовий актив виступали акції. Фонд отримував прибутковість від їхнього зростання, банк отримував дохід у вигляді фіксованих виплат. Для забезпечення прибутковості від зростання базового активу банк купував акції на свій баланс. Резервуючи невелике гарантійне забезпечення, фонд міг набрати позицій на суму, яка в рази перевищує його власний капітал – це і є використання кредитного плеча. Принцип роботи такого swap показаний на рисунку 1.

Принцип роботи Total Return Swap
Принцип роботи Total Return Swap

Фонд набрав великі позиції в акціях, які показані на рисунку 2. Серед них GSX Techdu (тікер GSX: NYSE), Viacom CBS (тікер VIAC: NASDAQ), IQIYI Inc. (Тікер IQ: NASDAQ), Discovery Inc. (Тікер DISCA: NASDAQ). Загальна сума позицій склала близько $30 млрд, що втричі перевищило власний капітал фонду – $10 млрд. Найбільшу частку займала компанія GSX Techdu – близько $20 млрд.

Активи в фонді Archegos Capital Management
Активи в фонді Archegos Capital Management

У кінці березня інвестори почали ротацію своїх портфелів, закриваючи позиції переоцінених технологічних компаній, серед яких і згадані вище. Поступове зниження цін на акції призвело до вимушеної фіксації позицій фонду, за якими настав margin call. Десять днів – і фонд став банкрутом.

Цього разу обійшлося. Кілька банків отримали збитків на загальну суму близько $9 млрд. Світова фінансова система не постраждала, але отримала сильне поранення. 2008 року похідні фінансові інструменти ледь не знищили всю систему.

Серед більш приземлених інструментів можна виділити опціони. Опціон – це право купити або продати актив за заздалегідь обумовленою ціною до визначеної дати. За це право покупці опціону платять премію, а продавці її отримують. При правильній стратегії постійні продажі опціонів будуть давати стабільну прибутковість. Але часто інвестори заграються і продають опціони без забезпечення (так звані голі опціони) на суму зобов’язань, що перевищують їхній власний капітал у рази. Будь-який рух у протилежну сторону призводить до margin call або, ще гірше, заганяє інвесторів у борги перед брокером.

Як висновок, дериватив – відмінний спосіб збільшити прибутковість інвестиційного портфеля, оптимізувати витрати, а також застрахувати свої активи. Як тільки людська жадібність починає домінувати над здоровим глуздом інвестора, дериватив перетворюється на смертельний інструмент, який може вбити не лише особистий капітал, а й всю світову фінансову систему.

Автор:

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону