Як отримати компенсацію за пошкодження автомобіля через ями чи затоплення дороги

Редакцiя
27 липня 2021, 16:58
49826 хвилин читати

З року в рік автовласники змушені витрачати додаткові кошти на відновлення автівок унаслідок їх експлуатації на дорогах поганої якості

 • Посилання скопійованоlink copied

Не завжди авто зазнає технічних ушкоджень поступово. Чимало випадків, коли неналежний стан дороги є причиною ДТП, що одразу завдає значних збитків автовласнику. Оскільки проблема не вирішується на державному рівні роками, на жаль, тягар наслідків покладається на гаманець пересічних українців.

Тож як відшкодувати завдані збитки?

Отримання транспортним засобом (ТЗ) механічних пошкоджень, в тому числі і внаслідок потрапляння транспорту у вибоїну, люк на дорожньому покритті, тощо — це є дорожньо-транспортною пригодою (далі ДТП).

Перше, що необхідно зробити — зафіксувати факт ДТП та отримані пошкодження ТЗ.

Алгоритм дій наступний:

 1. Не залишаючи місце пригоди та не приводячи у рух авто, викликати працівників патрульної поліції.
 2. Працівники дорожньої поліції мають оглянути місце пригоди та пошкоджений автомобіль. Після цього скласти схему огляду місця ДТП, де позначити всі обставини, що загрожували безпеці руху на даній ділянці дороги. Зробити необхідні заміри, фотофіксацію, відібрати пояснення та скласти акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі.
 3. Патрульний повинен зафіксувати несприятливі дорожні умови. До слова, такий обов’язок містить інструкція патрульного у разі, якщо ДТП сталося внаслідок неналежного стану доріг.
 4. Не зайвим буде, якщо водій сам зробить фото та відео на місці події. А також переконається у відповідності всіх замірів, що зробили працівники поліції та відобразили на схемі ДТП. А також зазначить осіб працівникам патрульної поліції, які були свідками пригоди та прослідкує, щоб у них взяли письмові пояснення та зазначили засоби зв’язку, за якими, у разі необхідності, їх можна було б викликати до суду. Про наявних свідків, фото відео фіксацію, запис відео реєстратора, водій має зазначити у своїх письмових поясненнях, які запропонують йому дати працівники поліції. Всі зібрані докази у сукупності мають бути підставою для притягнення винної особи у суді до адміністративної відповідальності.
 5. Працівники поліції мають скласти протокол адміністративного правопорушення. Це передбачено ч.4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) відносно керівника дорожнього управління, що є виконавцем робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг на ділянці, де трапилося ДТП. Після чого зібрані матеріали працівниками поліції у встановленому порядку будуть передані для розгляду до суду.

У разі, якщо патрульна поліція відмовляється складати такий протокол, даний факт необхідно зафіксувати на місці пригоди, звернувшись на лінію «102» та сказати про порушення. Це надасть можливість у подальшому оскаржити неправомірність дій чи бездіяльності працівників патрульної поліції та добитися складання протоколу відносно винної особи.

Після отримання у суді постанови про притягнення до адміністративної відповідальності винної особи, автовласник має звернутись до оцінювачів, які визначать вартість збитків, завданих внаслідок ДТП, оглянуть пошкоджене авто та складуть відповідний звіт.

Всі витрати, які сплачував автовласник у зв’язку з ДТП, можна включити до позовних вимог при подачі позову до суду. Для цього необхідно зберігати чеки на оплату послуг по проведенню оцінки, оплату евакуатора, якщо була така необхідність, тощо.

Маючи у розпорядженні вищевказані документи, можна позиватися до суду до дорожньо-експлуатаційної організації, яка відповідальна за незабезпечення безпеки дорожнього руху (ненадання або неналежне надання послуг з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання), що призвело до ДТП. Та просити відшкодувати збитки та витрати, що змушений був понести автовласник, які пов’язані з підготовкою позову до суду та представництвом його інтересів у суді адвокатом.

Позов слід подавати до суду або за місцем завдання шкоди, або за місцем знаходження відповідача.

Закон України «Про дорожній рух» передбачає, що учасники дорожнього руху мають права на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. Власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи, несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні (ч.1 ст.24).

До речі

Правила для тих, хто потрапив у ДТП
Статті • БОРГ-review

Статтею 22 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Згідно зі статтею 9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ним органів у сфері дорожнього руху, належить у тому числі і забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях, термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях, залізничних переїздах, своєчасне виявлення перешкод дорожнього руху та їх усунення. А в разі неможливості невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними направляючими засобами: організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.

Для отримання позитивного рішення суду у даній категорії справ, позивачу необхідно:

 1. Вірно визначити відповідача, особу, яка відповідає за ділянку дороги, де відбулася ДТП. Щоб зрозуміти, хто повинен відшкодовувати збитки, необхідно визначитись з тим, де відбулася пригода: в межах міста, населеного пункту (дорозі місцевого значення), чи на трасі (дорозі державного значення). Перелік автомобільних доріг загального користування державного значення визначений постановою КМУ. Якщо транспортна пригода сталася на такій дорозі, то вона відноситься до сфери управління Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор), яка має відповідні територіальні відділення, що в свою чергу, й будуть нести відповідальність. Органи місцевого самоврядування, що управляють функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, відповідають за: стан вулиць і доріг міст та інших населених пунктів відповідно до діючих норм, у тому числі щодо безпеки руху транспортних засобів і пішоходів. Якщо збитки через неналежний стан дороги були спричинені в межах міста, то відповідальність нести будуть місцеві ради або ж відповідне комунальне підприємство, відповідальне за ремонт, будівництво та експлуатацію доріг.
 2. Довести наявність повного складу цивільного правопорушення з боку відповідача, а саме:
 • неправомірність поведінки особи та причинний зв’язок між протиправною поведінкою та завданою шкодою (наявність вибоїн тощо, що стали причиною ДТП, і відсутність попереджувальних знаків про перешкоду на проїзній частині дороги, які пов’язані з бездіяльністю працівників Служби автомобільних доріг, на яких державою покладений обов’язок щодо утримання автомобільних доріг у належному стані);
 • наявність шкоди (механічні пошкодження внаслідок ДТП та понесені витрати на відновлення належного позивачу транспортного засобу або, якщо авто не відремонтовано, надати звіт щодо вартості завданих збитків ТЗ, внаслідок ДТП);
 • вину (утримання автомобільних доріг у неналежному стані та тривале зволікання з ремонтом дорожнього полотна відповідачем на ділянці дороги, де сталось ДТП).

Наразі актуальним може бути і питання, пов’язане з відшкодуванням шкоди за пошкодження авто внаслідок стихії. Сильні зливи, що пройшли нещодавно, буквально залили вулиці міста, підземні паркінги, пакувальні майданчики біля торгових центрів тощо. На деяких ділянках доріг каналізаційні системи не впорались, внаслідок чого були непоодинокі випадки підтоплень авто, що завдало чимало збитків автовласникам. У даному випадку відшкодувати шкоду можна за рахунок:

 • страхової компанії, у разі наявності полісу КАСКО та доведення факту заподіяння шкоди внаслідок стихійного лиха;
 • власника паркувального майданчика, як особи, що бере на себе зобов’язання по збереженню авто;
 • Міської Ради, Міської державної адміністрації, у разі виявлення прихованих порушень норм містобудування, що могли призвести до затоплення;
 • комунальної служби (зокрема, Київавтодору), у разі виявлення порушень в роботі дощової каналізаційної системи чи порушень нормативів при будівництві доріг.

Однак, для того, щоб стягнути кошти з тієї чи іншої організації автовласнику потрібно довести не лише факт, зокрема, затоплення авто за певних обставин та розмір завданої шкоди, а й встановити причину затоплення та наявність вини певної особи в затопленні (наприклад, протиправна бездіяльність відповідальних органів чи порушення проектувальних планів, що призвели до цього).

На даний час існує чисельна судова практика як приклад ефективного захисту прав автовласників у суді. Для прикладу наведу декілька справ (№ 711/2673/15-ц; 369/4095/16-ц; № 753/10817/16-ц). Судові рішення у цих справах можна переглянути у Єдиному реєстрі судових рішень. Враховуючи норми чинного законодавства, автовласник має право та можливість отримання відшкодування внаслідок такої ДТП, а також підтоплення транспортного засобу, що призвело до його виходу з ладу. Адже, учасники дорожнього руху мають право, зокрема, на його безпечні умови та не повинні нести тягар витрат на відновлення свого авто, у разі, якщо вбачається вина Служб, що не належним чином обслуговують автомобільні дороги.

Доки Уряд України шукає рішення, які допоможуть поліпшити стан українських доріг, автовласники, які масово потерпають від подібних ДТП, можуть розраховувати поки що на власні сили. Тож, ретельний підхід до питання належної фіксації порушень та обізнаність в основних моментах дій та юридичних аспектах, нададуть можливість ефективно захистити свої права та отримати відшкодування.

Автор: Тетяна Даниленко, адвокат

Джерело: НВ Бізнес

Новини за темою

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону