50 відтінків “сірого” товару
Державна політика має бути спрямована на перенаправлення грошових потоків в бюджет у цивілізований спосіб
Законом України від 09.12.2023 Nº 3513-IX «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально процесуального кодексів України щодо криміналізації контрабанди товарів» набрала чинності стаття 201-3 Кримінального кодексу України, яка встановлює кримінальну, замість адміністративної, відповідальність за контрабанду товарів.
Таким чином з набуттям його чинності, з 1 липня 2024-го року контрабанда товарів, вчинена організованою групою, загрожує позбавленням волі на строк до 11 років. Наскільки це реально? Мабуть це риторичне питання. Альтернатива у вигляді економічного покарання, а не придушення бізнесу, який «підзаробляє» (мова не про «професійних» контрабандистів), була б значно дієвіша та справедлива.
Перевагою адміністративного покарання була, думаю, невідворотність (через простоту та швидкість). Натомість кримінальний процес – це жорстка процедура з невідомим результатом. Хоча проходження всього шляху для фігурантів, це справжня Голгофа.
За експертними оцінками державний бюджет може втрачати до 200 мільярдів гривень на рік через подібні витівки нечесних ділків, та їх партнерів з контролюючих та правоохоронних органів. Останні охоче закривають очі на таку кримінальну комерцію. Ба більше, такі органи, за непідтвердженими чутками, конкурують між собою за сірі та контрабандні потоки.
Періодичні повідомлення у засобах масової інформації про викриття тих чи інших каналів незаконного ввезення чи вивезення на територію України товарів (айфони, цигарки, одяг, парфумерна продукція, ліс тощо) можуть означати банальний переділ ринку контрабанди чи помсту конкурентів.
Все це не спростовує шкоду для воюючої держави від грошового знекровлення.
Ціль незаконного імпорту, як правило, різна – це або ввезення заборонених речовини, або ввезення товарів, на які потрібна ліцензія, без ліцензії, або заниження митної вартості товарів з метою зменшення вартості податкових і митних платежів.
Наприклад, схеми обходу законодавства включають такі найбільш поширені категорії порушень: ввезення і вивезення одних товарів під виглядом інших, дешевших, або таких, обіг яких не заборонений законодавством, або ж таких, на які не потрібна ліцензія. Не рідкими є випадки зі спиртом.
Також поширеними є спроби ввезення нових товарів під виглядом вживаних.
Зокрема, порушники намагаються ввозити на територію електронні сигарети з Китаю, що містять заборонені рідини, або прекурсори під виглядом парфумів чи інших косметичних засобів. Звичайно чи не найпоширенішими порушеннями є і заниження вартості імпортованого товару (спотворення в декларації його кількості чи якості, заміна одних товарних позицій на інші) з подальшим ухиленням від сплати ПДВ в особливо великих розмірах.
Першочергово такі порушення виявляються при митному контролі, оскільки імпортер-порушник заявляє в митній декларації неправдиві відомості щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а також використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв’язку з якими було надано такі пільги.
Все це порушення ст. 485 Митного кодексу України.
Якщо дивитись у суть проблеми, напрошується один важливий, простий по суті, але не в реалізації, висновок.
Державна політика має бути спрямована на перенаправлення грошових потоків в бюджет у цивілізований спосіб. Передусім через спрощення оподаткування, зменшення тиску на бізнес, надання йому максимальної свободи без порушення закону. Держава має довіряти своїм громадянами. В іншому випадку робота правоохоронних органів сприймається, як несправедлива та репресивна. Натомість, ділки, які обкрадають бюджет, за свої оборудки мають понести невідворотне покарання.
Олег БАБІЧ, керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Баклер»
Чи сподобався
вам цей матеріал?
Редакція Борг.Експерт може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за зміст
матеріалів в розділі «Думки експертів» покладається на авторів текстів.