Шокова терапія для АЗС: дещо слід «підлатати» в бензиновій політиці

Козлов Сергій
30 березня 2022, 10:38
21006 хвилин читати

Україні необхідно негайно переглянути формулу граничних цін бензину та ДП

  • Посилання скопійованоlink copied

Після шалених «50+» грн за 1 л бензину на початку війни, ситуація на ринку пального трохи стабілізувалась, а ціни на АЗС знизились на 10-15 грн. Це відбулось в тому числі й завдяки активній роботі уряду в цьому напрямі, який почав ледь не в ручному режимі корегувати окремі питання.

Втім маємо розуміти, що навіть у воєнних умовах головні аспекти ринку ніхто не відміняв. І якщо влада каже «А» (забороняє продавати нафтопродукти вище за певну націнку), то має казати й «Б» (вчинити дії, що не змушуватимуть АЗС працювати в «мінус»).

Якщо коротко, то станом на кінець березня 2022 року ситуація на ринку наступна.

По-перше, війна кардинально перекроїла український ринок пального. Насамперед, маємо розуміти, що до війни близько 80 відсотків ринку у нас наповнювалося з росії та білорусі. Що ж стосується імпортного європейського пального, то воно постачалось через морські порти.

Очевидно, що з країною-агресором, так само як і з його посіпакою відтепер – жодних ділових та економічних стосунків.

Що ж стосується морського сполучення, то воно наразі просто небезпечне. Відповідно ринок мав дуже швидко перебудуватись та переорієнтуватись на постачання з країн Євросоюзу.

По-друге, нову логістику ринок наразі вивчає в прямому сенсі з коліс. Уряд оперативно відреагував на цей виклик та вніс зміну до чинної формули держрегулювання для розрахунку граничних цін на заправках. Вона вже містить нові логістичні та інші складові, які враховуватимуть нові реалії. Але в окремих випадках Кабмін теж прорахувався. Питання навіть не у вартості логістиці (про що трохи нижче), а у самій її суті. Транспортування пального залізницею (з чого виходив КМУ) вийшло не зовсім так, як планувалось, оскільки банально не вистачає коліс для вагонів, щоб переставляти з європейської вузької колії на нашу ширококолійку. З відомих причин їх у такій кількості не було, тому вагонами так все швидко не вирішиш. Вихід – автотранспорт, але вартість дрібнооптових поставок хоч і є значно безпечнішою (у кожен бензовоз ракетою росіяни не стрілятимуть), але й значно дорожчою.

 

По-третє, дії агресора вводять у «формулу» нові дані, на які ринок реагує миттєво, а Мінекономіки – ні. Останнім часом, зіткнувшись із проблемами у просуванні вглиб української території, російські війська змінили тактику. Із середини минулого тижня крилатими ракетами вони прицільно б’ють по українських нафтобазах. Наприклад, 24 березня було знищено нафтобазу в селі Калинівці під Києвом. 26 березня внаслідок ракетного удару згоріла нафтобаза у Львові. Того ж дня було завдано удару по нафтобазі в Дубно на Рівненщині. А 27 березня ракети прилетіли в нафтобазу на Волині. Тільки за два дні атаки на нафтобази компаніям завдано збитків на десятки мільйонів доларів! Тисячі АЗС закриті або зовсім зруйновані. Звісно, порівняно з десятками, якщо не сотнями мільярдів доларів втрат від сумарних руйнувань української інфраструктури ці цифри не здаються великими. Але треба розуміти, що закриті АЗС одразу в кількох областях можуть стати величезною проблемою для всієї української економіки.

Тепер проаналізуємо, що в Україні наразі відбувається з цінами на бензин.

Мінекономіки 22 березня 2022 року встановило середню вартість бензину у розмірі 28,98 грн/літр та дизпалива (ДП) – 32,43 грн/літр, на базі яких обчислюється гранична ціна реалізації пального на АЗС на кінець березня. Оскільки в постанові КМУ від 9 грудня 2020 року №1236 (зі змінами) встановлені граничні торговельні націнки у розмірі – не більше 5 грн з урахуванням ПДВ (ще в грудні було 7 грн), що нараховується до середньої вартості 1 л дизпалива та не більше 4,55 грн з урахуванням ПДВ (в грудні – 5 грн), що нараховується до середньої вартості 1 л бензинів автомобільних – якраз і виходимо на ті ціни, що зараз висять на бордах АЗС. Максимальна ціна на “звичайний” бензин А-95 не перевищує 33,53 грн/літр, а на “звичайне” дизпаливо – 37,43 грн/літр.

Втім, на регулюванні «звичайного» бензину Кабмін не зупинився. Так, 26 березня 2022 року уряд оприлюднив постанову №369, якою запровадив обмеження націнки й на “преміальні” бензини. Документ вносить відповідні зміни до п. 41(4) постанови КМУ від 9 грудня 2020 року №1236. “Під час продажу (реалізації) “брендового преміального” дизельного палива та бензинів автомобільних, з покращеними показниками якості та позначення (маркування) яких включає певну торгову марку (товарний знак), розмір доплати не може перевищувати 5 відсотків до розміру роздрібних цін на відповідні види палива”, – йдеться в постанові уряду.

Елементарні вправи з калькулятором показують нову вартість «преміального»: 33,53 грн + 5% = 35,20 грн, що аж ніяк не співвідноситься з реаліями війни, про які ми казали вище.

За словами експертів, ціну літра бензину і дизпалива “на руки” у всьому світі визначають три складові: закупівельна вартість нафтопродуктів, рівень податків і витрати операторів.

Уряд прибрав акциз і знизив ПДВ до 7-ми відсотків. Це, величезний плюс, бо раніше усі податки і збори складали ледь не половину вартості пального. Але це аж ніяк не виправдовує націнку у 5%.

Порахуємо самі.

До війни на логістику припадало 2-3% від вартості пального. Йдеться про транспортування (з урахуванням втрат продукту), умовно-постійні витрати АЗС (електрика, вода, охорона, інкасація, зарплата, кредити), зберігання на нафтобазі тощо. Зараз – не так.

За точку відліку візьмемо ціну нафтопродуктів на відкритому оптовому ринку, яка формується на основі котирувальних цін виробників. Сьогодні вона складає 1172 долари за тонну. Втім після потрапляння на енергетичні біржі вона зростає мінімум на 140 баксів (а буває й вище). В цю суму закладається як власне заробіток НПЗ, так і транспортування бензину до кордону з Україною.

Далі логістика від кордону до нафтобази навіть за формулою КМУ складає 27 доларів (в реальності – трохи вище, майже 30, але нехай). Зберігання на нафтобазі ще 10 доларів. Ну й логістика власне до АЗС, яку тепер інакше як кошмарною й не назвеш, бо в залежності від інтенсивності воєнних дій вона коливається від 20 до 70 доларів (але беремо мінімально 20), хоча в мирний час не перевищувала й 25, а в середньому становила й зовсім сміхотворні зараз 10 баксів. На втрати й недостачі раніше закладали по 5 доларів на тонну (але після усіх цих бомбардувань нафтобаз, навіть страшно подумати про реальну цифру втрат, тож зараз не будемо про сумне й взагалі будемо рахувати без втрат).

В результаті маємо збільшення ціни тонни бензину на 197 доларів, або 1369 доларів в цілому. При курсі в 29,38 це складає 40,22 грн за 1 л преміального бензину з литовського НПЗ. Менеджери з АЗС кажуть, що цю суму можна скоротити до 39,5 грн та нижче.

Але нижче – це вже навіть не по собівартості, а тільки у збиток.

Що власне й підтверджується реальними цінами на АЗС, в яких маржа на бензин складає «мінус 1%», а на ДТ – «мінус 4%» (див мал. 1 та мал. 2).

Мал. 1
Мал. 2

Й це при тому, що вартість «податкової складової» скоротилась до 5-6% (в мирний час 25-34%). Натомість транспортування та логістика тепер становлять мінімум 19% у вартості 1 л пального (власні розрахунки), а закупівельна ціна підросла з частки трохи більше 50% у мирний час до 75-79% у воєнний.

І тут постає питання – а як ця ціна співвідноситься з рекомендованою ціною від Кабміну? Та ніяк, легше просто закрити АЗС, бо це ж ми ж навіть не згадували про послуги митного брокера, курсову різницю та власне прибуток АЗС (хоча погоджуємось, на час війни – не про прибуток слід піклуватись).

Звичайно, що ці всі викладки не працюють для тих постачальників, які співпрацюють з Кременчуцьким НПЗ, або продають не ЄВРО-5, а ЄВРО-4 або ЄВРО-3. Однак навіть якщо на час війни забути про екологію, все ж нагадаємо, що потужностей Кременчуга на всю країну ніяк не вистачить.

Що в результаті? Україні необхідно негайно переглянути формулу граничних цін (переоцінити ризики знищення нафтобаз та витратну частину АЗС) й спростити правила перевезень бензовозами.

Інакше вже в квітні виникне абсолютно прогнозований дефіцит пального, який в умовах посівної може стати катастрофою.

Автор: Сергій Козлов, головний редактор borg.expert

Новини за темою

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації