Поради адвоката щодо того, як зробити онлайн-шопінг безпечним

Редакцiя
1 грудня 2022, 14:15
24751 хвилину читати

Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби

  • Посилання скопійованоlink copied

Підготувала адвокат АО «АФ «АКТІО» Мальцева Галина

Норми, що регулюють придбання товарів на відстані та за допомогою засобів дистанційного зв’язку, в тому числі через інформаційні мережі, зокрема Інтернет, встановлені Законом України «Про електронну комерцію» та Законом України «Про захист прав споживачів».

Тому, якщо покупець бажає користуватись правами та бути захищеним нормами закону, необхідно обов’язково дотримуватись наступних правил під час онлайн шопінгу.

1. Отримати інформацію на сайті інтернет-магазину про те, що продавець є юридичною особою або фізичної особи – підприємцем, оскільки захист прав споживачів здійснюється лише у відносинах із суб’єктами господарювання – виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг. Крім того, до моменту здійснення замовлення обов’язково перевірте наявність та ознайомтесь або отримайте офіційні інформаційні повідомлення продавця про: основні характеристики продукції; порядок прийняття претензій, поштову адресу та/або адресу електронної пошти та/або адреса інтернет-магазину; ціну, включаючи плату за доставку, та умови оплати; гарантійні зобов’язання та інші послуги, пов’язані з утриманням чи ремонтом продукції; порядок розірвання договору та повернення товару. Продавець, який дотримується норм законодавства та легально працює на ринку, невідкладно надасть відповідну інформацію. Не надання інформації може свідчити про те, що продавець або працює неофіційно (й у такому випадку покупець не буде підпадати під захист закону як споживач), або умисно приховує дані від споживача, що свідчить про його недобросовісність.

2. Завжди отримуйте підтвердження укладання договору. Це може бути квитанція, товарний/касовий чек, квиток, талон, розрахунковий документ або інший документ (далі – розрахунковий документ), який містить інформацію про найменування продукції, її якість, терміни, ціну та інші умови, за яких реалізується продукція. Також допускається згідно Закону України «Про електронну комерцію» електронний документи чи електронне повідомлення, що надані споживачу через телекомунікаційні мережі, які можуть бути у будь-який спосіб відтворені або збережені споживачем в електронному вигляді. Зберігайте розрахунковий документ протягом строку для обміну/повернення (14 днів) та гарантійного строку, що визначається продавцем (виконавцем, постачальником).

3. Не використовуйте товар та зберігайте його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби та ярлики, до поки не будете впевнені у тому, що придбаний товар задовольняє вас у повному обсязі. Споживач повинен максимально зберігати одержаний товар у незміненому стані протягом строку для обміну/повернення.

4. Протягом 14 днів з моменту укладання договору або з моменту одержання товару чи першої поставки товару, споживач має право розірвати укладений на відстані договір шляхом повідомлення продавця (виконавця) про це або шляхом повернення матеріальних речей, що також буде свідчить про розірвання договору. Після розірвання договору споживач має право повернути кошти в розмірі вартості повернутого товару. Кошти повертаються споживачеві не пізніше ніж протягом 7 днів. Якщо протягом 30 днів з моменту повідомлення споживачем про розірвання договору, продавець (виконавець) не здійснює повернення сплаченої суми грошей за продукцію, споживачеві виплачується неустойка в розмірі 1% вартості продукції за кожний день затримки повернення грошей. Також враховуючи загальні норми, у разі якщо товар не задовольняє споживача, він має право обміняти непродовольчий товар належної якості протягом 14 днів (не рахуючи день придбання) на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний.

Якщо аналогічного товару немає в наявності, то в такому випадку споживач має право придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості. Пам’ятайте, що існує перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню). Такий перелік затверджений постановою Кабінету Міністрів України N 172 від 19.03.1994 р. До вказаного переліку віднесені продовольчі товари, лікарські препарати, предмети сангігієни, а також деякі непродовольчі товари, зокрема, білизна, панчішно-шкарпеткові вироби, товари для немовлят, ювелірні вироби та інші. Звертаємо увагу, що споживач не має права розірвати договір, укладений на відстані, якщо, зокрема, договір стосується виготовлення або переробки товару на замовлення споживача (якщо товар не може бути проданий іншим особам або може бути проданий лише з істотними фінансовими втратами для продавця (виконавця).

5. Порядок повернення товару як частина процедури розірвання договору повинен бути доведений продавцем (виконавцем) до відома споживача ще перед укладанням договору. Зокрема, договором може бути передбачено, що товар або результати робіт (послуг), що були надіслані поштою, повинні у разі розірвання договору також бути повернені поштою. Будь-який порядок повернення товару є частиною умов договору, які підлягають погодженню та виконанню сторонами. В разі, якщо порядок повернення не визначено, витрати з поверненням товару, покладаються на продавця.

На останок, рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба), які здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.

Дотримуючись цих основних правил, онлайн-шопінг буде приємним та корисним.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
«Світячи іншим, згораю сам»: про лікарів, що тримають оборону життя

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Будь-які потуги московітів, навіть гіпотетичні, привласнити собі «Щедрика» Миколи Леонтовича, який став одним із національних музичних символів України – приречені

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Адвокат — це не професія, а спеціальність, і тому фемінітиви тут недоречні

Дослідження

Статті • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці